Babiš v Letech: Holocaust jsem nepopíral, vždyť jsem se přátelil s Lustigem

Adéla Skoupá Domácí Adéla Skoupá, Domácí
Aktualizováno 6. 9. 2016 9:59
Do Let u Písku dorazil už v sedm hodin ráno na očekávanou návštěvu místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš (ANO). K pietnímu místu spolu s ministrem kultury Da­nielem Hermanem (KDU-ČSL) a ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) položili věnce, pak si prohlédli místo bývalého tábora a poslechli si historický výklad. Ten Babišovi poskytla i socioložka Jiřina Šiklová. Babiš minulý týden prohlásil, že Lety nebyly v době druhé světové války koncentračním táborem. Za výroky se poté omluvil a řekl, že sežene peníze na výkup vepřína, který nyní na místě tábora stojí. Řešit to má ale podle něj ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.
Ministr financí Andrej Babiš si prohlíží panely na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku.
Ministr financí Andrej Babiš si prohlíží panely na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku. | Foto: Jakub Plíhal

Lety u Písku - V sedm hodin ráno se parkoviště u pietního místa v Letech u Písku, kde stával romský koncentrační tábor, zaplnilo auty. Na místo se přijel podívat ministr financí Andrej Babiš, doprovázel ho šéf resortu kultury Daniel Herman i ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

A z Babišova auta vystoupila i známá socioložka Jiřina Šiklová. "Paní Šiklová se intenzivně zabývá romskou otázkou, po cestě mi vše vysvětlovala," řekl Babiš.

Novinářům sdělil, že do Letů přijel vzdát čest památce obětí tábora, nikoliv vyjednávat o odkoupení místního vepřína. Ten nešťastně stojí na místě, kde bylo během druhé světové války internováno víc než 1 300 lidí romského původu. A přes tři sta lidí v zařízení zahynulo. V padesátých letech pak na místě vyrostl velkokapacitní vepřín a svým účelům slouží dodnes.

V Letech se Babiš znovu nechal slyšet, že jeho tvrzení média vytrhla z kontextu a že holocaust nikdy nepopíral. "Pokud mi někdo něco podsouvá, svůj postoj k holocaustu jsem jednoznačně vyjádřil tím, že jsem se přátelil s Arnoštem Lustigem. Chodili jsme spolu na večeře, vyprávěl mi o tom, sponzoroval jsem jeho knížky. A také jsem se stal hlavním sponzorem projektu Vlak Arnošta Lustiga, který připomíná holocaust prostřednictvím divadelního představení,“ řekl Babiš.

Babiš přijel k památníku "odčinit" svůj výrok z minulého čtvrtka, kdy při návštěvě Varnsdorfu místním sdělil, že je lež, že byly Lety koncentračním táborem. "Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam," řekl. Vysloužil si za to kritiku i výzvy k rezignaci. Kritiku sklidil také za své výroky o sociálním začleňování Romů.

"Návštěvu budu sledovat s nadějí, že zážitek pietního místa ho naplní pokorou. A přestane zneužívat latentní rasismus části veřejnosti k populistickým výzvám k rychlým řešením problémů, v nichž se neorientuje," vzkázal na Babišovu adresu ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

„Jen ať se pan Dienstbier jede podívat na to do Varnsdorfu, chránit menšinu původních obyvatel, kteří jsou tam terorizováni. Doporučuji i panu premiérovi vidět byty, kde je sto štěnic rozmáznutých na stěně, zdemolované domy zevnitř, není na to hezký pohled. Měli bychom řešit, proč ti lidé nejsou v práci, žijí z dávek a parazitují na svých dětech. Měli bychom je integrovat a řešit, aby chodili do práce,“ řekl před návštěvou pietního místa Babiš.

Něco o vepřínech vím

Andrej Babiš po návštěvě Varnsdorfu minulý týden prohlásil, že chce sehnat peníze na výstavbu památníku a zajistit výkup vepřína, který na místě tábora stojí. Majitelé objektu možný odprodej nevyloučili. Jan Čech z vlastnické firmy Agpi se také včera s Babišem sešel.

Vládní plán na odkup vepřína ale ministr v Letech znovu komentovat nechtěl. „Je to úkol pana Dienstbiera. S panem majitelem jsem se v pondělí potkal, něco o vepřínech taky vím a mám představu, jakou hodnotu může mít,“ řekl ministr financí a majitel největšího zemědělského koncernu v Česku. Číslo ale nepověděl.

Společně s ministry, Šiklovou, starostkou Letů Blankou Hlavínovou i šéfem památníku Miloušem Červenclem se pak prošel k pietnímu místu, které v roce 1995 odhalil tehdejší prezident Václav Havel. Jiřina Šiklová vysvětlila, že jde o kamenné ztvárnění puklého srdce nebo rozpolceného světa, šéfové resortů pak k němu položili růže.

„Tady všude bylo pohřebiště,“ ukazoval pak na orosený trávník ministr kultury Daniel Herman. A šéf Památníku Lidice, kam spadají i Lety, vysvětloval, že holocaust zlikvidoval romskou inteligenci. „Děti, které zahynuly, měly na vysvědčení jedničky a dvojky. Byli to lidé, kteří tady měli kořeny,“ řekl Červencl a Herman připomněl slavnou romskou rodinu Holomkových nebo Růžičkových. „Ano, paní Šiklová mi to vyprávěla,“ kýval Babiš.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp
Foto: Aktuálně.cz

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Herman: Vláda je teď odkupu nejblíž

Socioložka upozornila, že se v Česku chybně spojuje pojem koncentrační a vyhlazovací tábor. „Koncentrační je místo shromáždění. Nezapomeňme, že na území protektorátu se nesmělo formálně ani popravovat. Čili není možné říct, že tady byli lidé vyhlazováni. Jsou to pojmy, které splývají,“ řekla.

Výprava pak zamířila i do areálu vepřína, který stojí o pár set metrů dál, ale zápach z provozu se nese až k pietnímu místu. Babiš znova zopakoval, že nepřišel jednat o odkupu, a na místo položil květy. „Je nešťastné, že to tady postavili, vláda to má řešit, pan ministr Dienstbier to má na starosti, tak ví, co má dělat,“ sdělil své dojmy z prostoru velkovýkrmny vepřů Babiš.

A ministr kultury Daniel Herman před branou vepřína poznamenal, že vláda je nyní nejblíže odkupu zařízení, co kdy za osmnáct let vyjednávání byla. „Můj dědeček zemřel v koncentračním táboře Mauthausen. Kdybych na tom místě našel takovéto zařízení - a znovu říkám, že za to nikdo z těchto lidí nemůže - asi bych to nevnímal úplně pozitivně. Je třeba to vyřešit, aby i na místě, kde stál tábor, bylo takové pietní místo, jako je tomu třeba na místě bývalého pohřebiště,“ nastínil svou představu o budoucí podobě Herman.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

V budoucí chilské vládě usedne většina žen, poprvé obsadí i resort obrany či vnitra

Budoucí chilský prezident Gabriel Boric, který se ujme úřadu v březnu, v pátek představil svou vládu. Většinu v ní budou mít ženy, které obsadí 14 z 24 křesel. Žena poprvé bude řídit ministerstvo vnitra a v čele ministerstva obrany stane vnučka bývalého prezidenta Salvadora Allendeho, kterého v roce 1973 svrhl armádní puč vedený generálem Augustem Pinochotem. Kabinet nového prezidenta je poměrně mlády a různorodý, uvedla agentura AFP.

Boric, kterému bude v únoru 36 let, avizoval, že plánuje velké reformy. Do nové vlády jmenoval řadu lidí, kteří se podobně jako on angažovali v protestech a hnutí za sociální spravedlnost. Mluvčí vlády se například stane bývalá vůdkyně studentského hnutí a komunistická zákonodárkyně Camilla Vallejová. Bývalá šéfka lékařské komory Izkia Sichesová se stane ministryní vnitra a rezort zahraničí obsadí právnička se zaměřením na lidská práva Antonia Urrejolaová. Ministerstvo obrany bude řídit vnučka bývalého prezidenta Allendeho Maya Fernándezová.

"Tato vláda má za úkol položit základy velkých reforem," uvedl ve svém proslovu Boric, kterého část politologů označuje za krajně levicového politika. Během předvolební kampaně slíbil například reformy ve zdravotnictví, školství či v penzijním systému a posílení role státu v těchto oblastech. Boric tak vychází vstříc požadavkům, které v posledních letech vznesly časté protesty v chilských ulicích.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Rallye Monte Carlo vede v souboji šampionů Loeb před Ogierem

V čele Rallye Monte Carlo jsou po první etapě francouzští piloti Sébastien Loeb a Sébastien Ogier, kteří dohromady získali sedmnáct titulů a letos se hodlají účastnit jen vybraných závodů. Devítinásobný světový šampion Loeb vede před svým nástupcem na trůnu o 9,9 sekundy.

Sedmačtyřicetiletý Loeb se rychle adaptoval na zledovatělé asfaltové tratě poté, co minulý týden dokončil na druhém místě pouštní Rallye Dakar. S vozem Ford Puma s hybridním pohonem vyhrál úvodní čtyři z dnešních šesti rychlostních zkoušek a zatím mu vychází návrat do šampionátu, v němž se naposledy představil v září roku 2020 v Turecku.

"Jsem rád, že jsem zakončil den ve vedení, ale není to velký náskok," uvedl Loeb, jenž v Monte Carlu vyhrál osmkrát. Kariéru pravidelného účastníka mistrovství světa ukončil v roce 2012.

Po loňském zisku osmého titulu se rozhodl zúčastnit jen některých rallye Ogier s toyotou, jenž může v neděli vyrovnat Loebův počet triumfů v Monte Carlu.

Na průběžném třetím místě je s odstupem 22 sekund Elfyn Evans. Britský pilot v minulých dvou sezonách skončil za týmovým kolegou Ogierem v šampionátu druhý a bude letos útočit na premiérový titul.

Z hrozivě vypadající havárie hned v prvním dnešním testu vyvázli bez zranění francouzský pilot Adrien Fourmaux a jeho navigátor Alex Coria, kteří se po nárazu do svahu se svým fordem skutáleli do propasti.

Nejlepší z tria českých zástupců je Erik Cais s vozem Ford Fiesta na 15. pozici.

Rallye Monte Carlo, úvodní podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích - po 2. dnu:

1. Loeb, Galmicheová (Fr./Ford Puma) 1:22:49,0, 2. Ogier, Veillas (Fr./Toyota Yaris) -9,9, 3. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -22,0, 4. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -47,8, 5. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -56,7, 6. Breen, Nagle (Ir./Ford Puma) -59,2, …15. Cais, Těšínský (ČR/Ford Fiesta) -6:11,5, 29. Černý, Černohorský (ČR/Ford Fiesta) -12:12,9, 56. Rada, Jugas (ČR/Fiat 124 Abarth) -24:34,3.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odeslalo Polsku připomínky ke smlouvě o Turów

Česká republika v pátek odeslala do Varšavy připomínky k navrhované úpravě smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów. V České televizi to řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Nedořešené otázky podle něj nespíš budou záležet na dohodě premiérů obou zemí. O úpravě smlouvy tento týden jednala v Polsku ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Obce v českém příhraničí už několik let bojují proti rozšíření dolu Turów. Obyvatelé se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti.

Dokument odeslaný v pátek do Polska podle Půty připomínkovali experti z ministerstva životního prostředí, České geologické služby a Libereckého kraje. "Já věřím, že pokud polská strana, polská vláda tu mezinárodní dohodu chce uzavřít, tak má teď nejlepší příležitost to udělat," řekl Půta. Poslední věci, které ve sporu o důl Turów zatím nejsou dořešené, budou podle něj nejspíš na dohodě premiérů Česka a Polska.

O úpravě smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów jednala v úterý ve Varšavě ministryně životního prostředí Hubáčková s polskou ministryní klimatu a životního prostředí Annou Moskwovou. Podrobnosti k několikahodinové diskusi o dokumentu, který má stanovit kompenzace škod, které provoz dolu působí na českém území, Hubáčková nesdělila. Moskwová ve středu ráno v polském rozhlasu uvedla, že pokud se česká vláda s Polskem dohodne na podmínkách smlouvy, Česko rychle stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU.

Další zprávy