Vysoká hra o Michala Koudelku. Babiš se Zemanem mají probírat změny ve vedení BIS

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 1. 8. 2021 16:58
Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pondělí setká s prezidentem Milošem Zemanem. V neděli to potvrdil a nevyloučil zároveň, že proberou jmenování nového ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) po skončení mandátu nynějšího šéfa Michala Koudelky v polovině srpna. V pátek Babiš uvedl, že personálii, o které se spekuluje několik měsíců, chce vyřešit příští týden.
Michal Koudelka.
Michal Koudelka. | Foto: Jakub Plíhal

O plánované pondělní schůzce informoval server Seznam Zprávy, podle kterého se Babiš rozhodl ředitele BIS Michala Koudelku, kterého prezident dlouhodobě kritizuje, obětovat. Podle informací serveru ho chce Babiš vyměnit za prezidentovu podporu v probíhající předvolební kampani. Žádné další zdroje ale tuto informaci nepotvrdily. 

Premiér se dosud oficiálně ke Koudelkově případnému setrvání v čele kontrarozvědky nevyjádřil. Deníku Právo v dubnu řekl, že předpokládá Koudelkovo setrvání ve funkci. "Ale třeba o novém šéfovi Bezpečnostní informační služby rozhodne příští vláda," uvedl.

Andrej Babiš v neděli uvedl, že se s prezidentem sejde v rámci pravidelných měsíčních setkání, která se obvykle odehrávají na zámku v Lánech. Na dotaz, zda budou tentokrát probírat i situaci v Bezpečnostní informační službě, Babiš uvedl, že "budou probírat všechno". Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček sdělil, že schůzka se uskuteční v Lánech v pondělí od 18:00 a "diskutovat se bude o aktuálních otázkách".

Podle představitelů opozičních koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN i vládního ANO by měl Michal Koudelka zůstat v čele BIS i po uplynutí pětiletého mandátu. Proti je naopak hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) a také prezident Zeman, který Koudelku dlouhodobě kritizuje. V minulosti hlava státu označila zpravodajce Bezpečnostní informační služby za "čučkaře" a v květnu ani pošesté nevyhověla návrhu vlády, aby současného šéfa BIS povýšila do generálské hodnosti.

Je to nedůstojné, tvrdí Žáček

Michal Koudelka vystřídal ve funkci šéfa Bezpečnostní informační služby 15. srpna 2016 Jiřího Langa, v polovině srpna tak dovrší pět let ve funkci. Místopředseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS) označil zhruba před týdnem nejistotu kolem jeho následného setrvání za nestandardní a nedůstojnou. "Jak pro pana ředitele Koudelku, tak pro celou jeho službu. Škodí to jak dovnitř, tak navenek směrem k partnerům," uvedl Žáček. Člen sněmovní komise pro kontrolu BIS Lukáš Kolářík (Piráti) považuje situaci za podivnou. Babiš podle něj používá Koudelku "jako hrací kartu pro vyjednávání s panem prezidentem".

Podle zákona o zpravodajských službách ředitele Bezpečnostní informační služby jmenuje vláda po projednání ve sněmovním bezpečnostním výboru. Z výkonu své funkce je pak šéf kontrarozvědky odpovědný vládě. 

VIDEO: Ondřej Kundra o střetu Zeman a BIS. 

BIS jasně pojmenovala hrozby, které představuje Čína a Rusko, to je v rozporu s názorem některých politiků, míní redaktor Respektu Ondřej Kundra. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy