Jeho firmy mají od VZP miliony, Babiš z něj udělal šéfa rady

Radek Nohl Radek Nohl
7. 4. 2014 5:30
Předseda dozorčí rady VZP, nominovaný hnutím ANO, figuruje ve firmách, které inkasují přímo od pojišťovny desítky milionů korun. Odejít z nich nehodlá.
Andrej Babiš ve volební štábu hnutí ANO.
Andrej Babiš ve volební štábu hnutí ANO. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který ostře kritizuje opoziční ODS za to, že její člen ve vedení největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP je zároveň spolumajitelem soukromé zdravotnické sítě, má podobný případ ve své straně.

Jde o olomouckého lékaře Rudolfa Stupku, který se za ANO stal před několika dny šéfem dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Stupka je podle obchodního rejstříku jednatelem nebo společníkem v osmi firmách, které podnikají ve zdravotnictví. Pět z nich podle zjištění deníku Aktuálně.cz inkasuje přímo peníze od VZP v objemu desítek milionů korun.

Hlídač veřejných miliard

To, kam peníze z pojišťovny tečou, by měl přitom nyní Stupka hlídat. Dotazy na střet zájmů ale lékař, kterého do dozorčí rady jmenovala Poslanecká sněmovna, odmítá. A neplánuje ani, že by firmy opustil.

"Účelem přítomnosti lékařů ve správní a dozorčí radě je především hluboká znalost problematiky," řekl Aktuálně.cz Stupka.

"Když to řeknu s nadsázkou - kdyby tam nebyli, byl by tam zámečník, pekař, bankéř, tak ti by podle názoru veřejnosti nebyli ve střetu zájmů, ale zase by nebyli erudovaní," dodal Stupka.

Babišův útok proti ODS

Jenže zatímco v hnutí ANO je vedlejší podnikání jeho zástupců ve Všeobecné zdravotní pojišťovně v pořádku, u ostatních stran to Andreji Babišovi výrazně vadí.

"Člověk by se měl občas na sebe podívat do zrcadla a uvidí tam, co se mu jeho okolí bojí říct. Nechápu, proč mě druhý největší vlastník v republice obviňuje z toho, že něco vlastním," řekl zástupce ODS ve správní radě VZP Petr Zimmermann.

Ministr financí se opakovaně, buď prostřednictvím svého blogu, nebo přímo na tiskové konferenci po jednání vlády, opřel do Petra Zimmermanna.

Bývalý hejtman Petr Zimmermann sedí za ODS ve správní radě VZP a je zároveň spolumajitelem soukromé zdravotní sítě Primaved. Té v současné době patří tři nemocnice. Předloni firma vykázala zisk bezmála deset milionů korun a podle Zimmermanna jí pojišťovny za zdravotní péči zaplatily v roce 2013 zhruba 700 milionů korun.

Když se Aktuálně.cz nyní zeptalo Babiše na případ Rudolfa Stupky, na zaslané otázky neodpověděl.

VZP posílá firmám miliony

Jak se daří v poslední době osmi společnostem, v nichž Stupka podle veřejného rejstříku působí a které sídlí v Olomouci, lze jen těžko zjistit.

Čtyři firmy nemají v registru účetní závěrku žádnou nebo starou osm let. Další, jejichž výkaz hospodaření je alespoň z roku 2010, uvádí zisk či ztrátu v řádu desítek či stovek tisíc korun. 

Firma, v níž působí Stupka, provozuje lékárnu. Ilustrační foto.
Firma, v níž působí Stupka, provozuje lékárnu. Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Podnikání Rudolfa Stupky je oproti Zimmermannovi menší. Firmy, ve kterých je jednatelem či společníkem, provozují například lékárnu, další nabízí vyšetření prsu nebo hustoty kostní tkáně.

Deník Aktuálně.cz po zaslání žádosti o svobodném přístupu k informacím zjistil od VZP, že pětici firem, v nichž Stupka působí, vyplatila pojišťovna v roce 2013 za poskytnutou zdravotní péči přes 25 milionů korun.

Z přehledu také vyplývá, že například jedna ze společností nezískala předloni od Všeobecné zdravotní pojišťovny ani korunu, ale loni jí poslala už přes devět milionů korun.

Jedno podání ruky

Zimmermann poté, co do správní rady přišel, vedení firmy Primaved opustil. Deníku Aktuálně.cz nyní potvrdil, že i nadále zůstal vlastníkem akcií.

Stupka ze svých společností neodejde ani teď, když se stal šéfem dozorčí rady VZP. "Rozhodně to neplánuji. Nevidím důvod," prohlásil Stupka.  

Babiš před několika dny na svém blogu napsal, že ODS předvádí pravý střet zájmů. Občanské demokraty tu obviňuje, že chtěli nemocnice zprivatizovat, nechali je vyhladovět, aby se mohly prodat. A získat je následně mohla například firma, jejímž spolumajitelem je Petr Zimmermann.

Petr Zimmermann na akci ODS.
Petr Zimmermann na akci ODS. | Foto: ods.cz

"Člověk by se měl občas na sebe podívat do zrcadla a uvidí tam, co se mu jeho okolí bojí říct. Nechápu, proč mě druhý největší vlastník v republice obviňuje z toho, že něco vlastním," řekl Aktuálně.cz Zimmermann.

Spor prý s Andrejem Babišem dříve neměl a viděl se s ním osobně asi jen jednou v životě. "To si ale zřejmě už nebude pamatovat," podotýká dnes Zimmermann.

K setkání došlo asi před deseti lety na akci při příležitosti příjezdu německého kancléře Gerharda Schrödera do Čech. Slavnostní události se tehdy vedle premiéra Vladimíra Špidly, členů vlády a některých hejtmanů účastnil i jeden zástupce byznysu. A tím byl podle Zimmermanna právě Andrej Babiš.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy