Jestlipak Bloombergovi nadávají jako mně? Babiš míří do USA

Václav Dolejší
Aktualizováno 9. 4. 2015 21:06
Ministr financí Andrej Babiš se chystá do Spojených států. V plánu má mimo jiné i setkání s "kolegou" miliardářem, mediálním magnátem a bývalým starostou New Yorku Michaelem Bloombergem.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: DVTV

Praha - Andrej Babiš odjíždí příští týden na návštěvu Spojených států, kde se mimo jiné setká s Michaelem Bloombergem.

S úspěšným bývalým starostou New Yorku, který město řídil v letech 2001 až 2013, si budou mít co říct: Bloomberg je také byznysmen, coby vlastník ekonomické agentury také podniká v médiích, také patří mezi nejbohatší lidi ve své zemi - a hlavně také se pokusil prorazit v politice.

Byl v tom úspěšný, na kampaně dával obří sumy. V New Yorku po teroristických útocích z 11. září 2001 Bloomberg zlepšil ekonomickou situaci, snížil kriminalitu a zlepšil dopravu.

"Budu se ho ptát, jestli ho také napadali kvůli střetu zájmů, kvůli tomu, že má televizi a další aktivity. Na to se těším, zajímá mě, jestli mu také tak nadávají jako mně v Česku," uvedl ministr Babiš.

V New Yorku Babiše čeká návštěva na Wall Street, kde ho čeká ranní zazvonění na zvon, kterým se otevírá burza.

V USA má dále naplánované setkání s bývalou americkou ministryní zahraničí USA Madeleine Albrightovou, generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem, s šéfem ekonomických poradců v Bílém domě Jasonem Furmanem a také s několika kongresmany, šéfy zahraničního a rozpočtového výboru.

"S organizací cesty mi pomáhalo naše velvyslanectví a také iniciativa No Labels," říká Babiš.

Nadstandardní program ve Washingtonu, New Yorku a Silicon Valley z části připomíná „předpremiérskou“ výpravu Vladimíra Špidly z března 2002. Ve vicepremiérovi a ministrovi práce a sociálních věcí tehdy Američané správně viděli budoucího předsedu vlády a mimo jiné právě přátelským přijetím ho získali na svou stranu.

I teď je vidět, jak se Američané hodně snaží nadbíhat Babišovi, u něhož dlouho nebylo jasné, na čí straně vlastně stojí. Předseda hnutí ANO dokonce dával na odiv, že zahraniční politika ho vůbec nezajímá a ani jí nerozumí.

Novinářská cena 2014

Válka o Ukrajinu 2014

Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

To se změnilo po několika setkáních s aktivním americkým velvyslancem Andrew Schapirem, jenž mimo jiné neváhal vyrazit navštívit českého ministra financí na jeho venkovskou usedlost Čapí hnízdo.

Americká ofenzíva zabrala: Zatímco ještě loni na podzim se Babiš vyhýbal jasným odpovědím na ukrajinskou krizi, dnes je z něj skoro jestřáb. Minulý týden například vyzval k navýšení výdajů České republiky na armádu, abychom dostáli svým závazkům v NATO.

Tento týden zase předseda ANO veřejně kritizoval prezidenta Miloše Zemana za cestu na výroční oslavy konce války v Moskvě i za to, že zavřel dveře na Hradě americkému velvyslanci.

"Neřekl bych, že jsem se vrhnul do zahraniční politiky, není to moje hlavní doména. Jsme členy NATO, takže je jasné, kam patříme. Teď je prostě taková mezinárodní situace, proto se častěji vyjadřuji. Já do Ameriky jedu hlavně za investory, to je pro mě priorita," říká Babiš.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 52 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy