Babiš je pro kompromis s Británií. Dohoda o brexitu je v zájmu všech, řekl

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 9. 2019 19:51
Řešení sporu mezi Evropskou unií a Británií kolem takzvané irské pojistky je podle Andreje Babiše stále možné nalézt. Český premiér to řekl novinářům v Budapešti, kde se účastnil mimo jiné konference o demografii. V rámci Evropské unie podle něj vládne solidarita, v okamžiku nepříznivého vývoje ale Babiš podle svých slov hodlá "tvrdě bojovat za české zájmy".
Andrej Babiš o brexitu: "Ono to vypadá zase asi na prodloužení a vypadá to asi zase na nějaký mimořádný summit."
Andrej Babiš o brexitu: "Ono to vypadá zase asi na prodloužení a vypadá to asi zase na nějaký mimořádný summit." | Foto: Jakub Plíhal

"Já si myslím, že řešení toho backstopu (anglické označení pro takzvanou irskou pojistku, pozn. red.) by mohlo být," řekl premiér. Možná je to podle něj "jenom nějaká technologická a psychologická záležitost".

Takzvaná irská pojistka, kterou obsahuje "rozvodová" dohoda dojednaná bývalou britskou premiérkou Theresou Mayovou a opakovaně odmítnutá britským parlamentem, má po brexitu zabránit přísnému hraničnímu režimu mezi Irskou republikou, která je členem EU, a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Současný britský premiér Boris Johnson pojistku označuje za nedemokratickou a chce ji z dohody odstranit.

Členské země Evropské unie jsou v jednáních s Británií o irské pojistce dlouhodobě solidární s pozicí Irska, které si přísně střeženou hranici napříč irským ostrovem nepřeje. To večtvrtek zdůraznil také Babiš: "My stále jsme solidární jako Evropa." Zároveň ale dodal, že "v momentě, kdy by se mělo něco stát, tak samozřejmě budeme tvrdě bojovat za české zájmy". Boj za české zájmy přitom označil za svůj "hlavní úkol".

Vývoj posledních dní v Británii, kde poslanci dolní komory uštědřili premiérovi Johnsonovi několik porážek, označil český premiér za "neuvěřitelný" a "turbulentní". "Pan premiér (Johnson) teda prohrává jeden souboj za druhým," řekl.

Další vývoj kolem brexitu je podle předsedy české vlády velmi těžké předpovídat. "Ono to vypadá zase asi na prodloužení a vypadá to asi zase na nějaký mimořádný summit," uvedl Babiš. Odblokovat situaci by nyní podle něj mohly předčasné volby, o které Johnson usiluje.

Uzavřít brexitovou dohodu je podle českého premiéra v zájmu všech, nejen Británie. Pokud by totiž Britové EU opustili bez dohody, dotklo by se to i českých občanů, například řidičů kamionů, kterých by podle Babiše stály po neřízeném brexitu stovky na hranicích. "Pak všichni budou volat Babišovi a budou říkat: 'Jaks to vyjednal, když tady stojíme a nemůžeme vozit zboží a naše fabriky nedodávají na čas.'" Babiš se vyslovil pro kompromis s Británií, která je podle něj pro Česko důležitá jako strategický partner v NATO i jako velký exportní trh.

Babiš uvedl, že britský premiér dostal pozvání na setkání předsedů vlád visegrádské skupiny (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko) a zemí západního Balkánu, které se uskuteční příští čtvrtek v Praze. Johnson prý ale "asi nepřijde, protože má plno starostí". Babiš také připomněl, že s předsedou britské vlády na konci srpna telefonoval a Johnson jej ujistil, "že pozice našich lidí ve Velké Británii nebude nikdy ohrožena".

 

Právě se děje

před 47 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 54 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy