Nehoda Limberského přinesla zlom. Justice řeší, jak zalepit díru v zákoně

Radek Nohl Radek Nohl
17. 5. 2016 5:00
Teprve až po dopravní nehodě fotbalového reprezentanta Davida Limberského se úředníci začali zabývat mezerou v silničním zákoně. Na ni přitom již dříve ve svých rozhodnutím upozornil Nejvyšší soud, který konstatoval, že zákon neumožňuje, aby řidič získal řidičský průkaz před uplynutím zkušební doby. Ta je mnohdy delší, než se řidič původně zavázal, že nebude řídit. Špičky justice nyní budou řešit, jak to změnit.
Ministerstvo spravedlnosti bude po kauze fotbalisty Limberského řešit, kdy se řidičům bude vracet zpět řidičský průkaz.
Ministerstvo spravedlnosti bude po kauze fotbalisty Limberského řešit, kdy se řidičům bude vracet zpět řidičský průkaz. | Foto: ČTK

Praha - Špičky české justice přiměl případ fotbalového reprezentanta Davida Limberského k tomu, aby začaly řešit nedostatek v silničním zákoně.

Limberský se poté, co způsobil nehodu, zaručil, že nebude rok řídit. Přesto ale hrozilo, že o řidičský průkaz přijde na čtyři roky. Právě na tolik let mu státní zástupce původně stanovil zkušební dobu, během níž se nesměl provinit. Zlom nastal až poté, co Limberského obhájce uspěl se stížností. Reprezentant "papíry" dostane zpět podstatně dříve.

Na mezeru v zákoně přitom již dříve ve svých rozhodnutích upozornil Nejvyšší soud. Na něj se obrátili někteří řidiči, kterým nechtěl soud před uplynutím zkušební doby řidičský průkaz vrátit. "Je pravdou, že při současném znění zákona je bezvýznamné, na jak dlouho se řidič zaváže, že nebude řídit, rozhodná je pouze délka zkušební doby," řekl Aktuálně.cz Jakub Říman z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Lidé od ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) připouštějí, že tak to být nemělo. "Rozpor v délce dobrovolného závazku řidiče neřídit a délky zkušební doby vznikl až v rozhodovací praxi soudů, která se odchýlila od původního záměru zákonodárce," dodal Říman.

Nejvyšší soud má jasno

Kolik takových kauz dnes je, nelze přesně říct. Statistiky si nevede policie ani ministerstvo dopravy. Nejméně dva případy se ale již dostaly až k Nejvyššímu soudu. Ten ve svém rozhodnutí konstatuje to, co říkají i úředníci ministerstva.

Tedy, že zákon v žádném případě neumožňuje, aby řidič získal řidičský průkaz před uplynutím zkušební doby. "Zdržení se určité činnosti trvá zásadně po celou dobu stanovené zkušební doby," konstatuje soudce Jindřich Urbánek v jednom z rozhodnutí.

Právě s Nejvyšším soudem budou nyní úředníci z ministerstva spravedlnosti jednat o tom, jak situaci změnit. Teď tak není jasné, jestli bude nutné vypracovat novelu zákona, nebo se jen soudy budou muset řídit novým pokynem. Bude každopádně potřeba určit odpovídající zkušební dobu, po níž se řidiči jeho oprávnění vrátí.

Ministerstvo dopravy, pod které silniční zákon spadá, nicméně o úpravě neuvažuje a nechává vše na justici. "Platí, že rozhodnutí od soudu o osvědčení dotyčné osoby je věcí toho daného příslušného soudu, případně státního zástupce," uvedl Zdeněk Neusar z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

Limberskému vrátí řidičský průkaz za rok

Limberského případ ukazuje, že změna je potřeba. Fotbalový reprezentant uspěl až se stížností - za volant bude moci dříve než za čtyři roky, kolik mu jako zkušební dobu stanovil žalobce.

Žalobci z Městského státního zastupitelství v Praze ve svém rozhodnutí konstatují, že by bylo pro Limberského přísné, kdyby řidičský průkaz dostal až za čtyři roky, a zkušební domu mu proto změnili na jeden rok. Fotbalista tak, pokud neporuší zákon, bude moci řídit už příští rok na jaře.

David Limberský naboural se svým bentley loni v září na pražském Smíchově. V krvi měl tehdy 1,24 promile alkoholu a policistům se snažil po nehodě utéct. Zkušený fotbalový obránce po nehodě přišel v Plzni o kapitánskou pásku a také nebyl nominován do dvou reprezentačních duelů.

Fotbalovou veřejnost navíc pobouřil i nevhodnou oslavou branky v Příbrami, kde pár dní po nehodě slavil gól virtuálním točením volantem. Navíc od svého klubu dostal rekordní pokutu – zhruba jeden milion korun.

Berbr má ohromnou sílu, prosadit jeho odchod bych nezvládl, jsem ale jediný, koho poslechne a kdo na něj má vliv, tvrdí předseda FAČR Miroslav Pelta. Rozhodčímu Kovaříkovi prý věří. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy