Každý nebyl Havel, byl jsem prospěchář, přiznal Babiš. Z komunistické věznice chce udělat památník

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
9. 5. 2016 20:01
Od roku 1960 nedokázal nikdo najít využití pro bývalé vězení v Uherském Hradišti, kde kromě jiného komunistický režim věznil, mučil a také vraždil své nevinné oběti. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nyní v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že bude prosazovat, aby z tohoto místa vznikl památník zločinů komunismu. "Mladí lidé by si měli připomínat, jaká zvěrstva tady komunismus dělal, zejména do roku 1968," říká Babiš, který byl paradoxně v minulosti členem komunistické strany.
Foto: Jan Langer

Chystáte se navštívit bývalou věznici v Uherském Hradišti, která už mnoho let chátrá. Máte plán, co byste s ní chtěl dělat?

Už mi kvůli ní psalo mnoho lidí a já potom zjistil, že to byla za komunistického režimu jedna z nejhorších věznic. 

Teď ale patří ministerstvu spravedlnosti, které ji v minulosti koupilo s tím, že ve větší části bude sídlit po rekonstrukci soud.

My máme jinou koncepci. Soudy a další státní instituce tam poskládáme, aniž bychom museli nákladně rekonstruovat bývalou věznici. Je to sice památka na hrozný režim, ale měla by se jako památka zachovat.

Takže by už nepatřila ministerstvu spravedlnosti?

Je hloupost, aby mu bývalá věznice patřila, vždyť s ním nemá nic společného. Nejlepší by bylo, aby přešla nejspíše pod ministerstvo kultury a udělala se z ní památka na komunistické zločiny. Mohl by na tom participovat kraj a město. To by bylo opravdu nejlepší, aby lidé na tyto zločiny nezapomínali. Ministr Daniel Herman na to bude určitě slyšet.

Co ale peníze od státu? Kolik byste na to dal jako správce státní kasy? Určitě by to stálo hodně milionů...

To ano, měl by se poskládat stát - jako ministerstvo kultury - společně s krajem a městem. Měli bychom to vyřešit, z Uherského Hradiště do Prahy je daleko, ale lidé, kteří kolem toho místa chodí, si zaslouží nějaké řešení. Hodně záleží na aktivitě místních, aby se s tím konečně něco udělalo. Mají tam miliardáře a mecenáše Valentu, tak ať na to dá nějaké peníze. Já bydlím v Průhonicích, investoval jsem tam 600 milionů korun do sokolovny, domova důchodců i hotelu, tak ať Valenta také pomůže. 

Ale máte představu, kolik peněz byste byl ochoten uvolnit ze státního rozpočtu? Přece jen jste známý tím, že neochotně dáváte peníze ze státní pokladny.

Ano, já rád spořím, ale rád dávám peníze, pokud vidím jejich užitek. Když je dám na školy, tak vidím nové školy, když je dám na sportoviště, tak vidím sportovat děti. Takže když uvidím užitek v případě bývalé věznice, tak pomůžu. V tomto případě ale hodně záleží na městu a na kraji, a ne že za námi bude pořád chodit soud a tvrdit, že tam potřebuje sídlo. Chceme z toho památku? Tak ji udělejme.

A kolik by dalo ministerstvo financí?

To v této chvíli neumím říci. Chci to vidět, chci vidět plány, chci, abychom vybrali co nejefektivnější řešení pro památník. Ať mi někdo ukáže předběžnou kalkulaci a projekty. Ale na památník, ne na sídlo soudu.

Není to poněkud paradox, když vy jako dřívější člen komunistické strany prosazujete památník na komunistické zločiny?

Prosím vás, v komunistické straně bylo 1,7 milionu lidí, já jsem byl řadový člen a asi jsem byl prospěchář, protože byla určitá výhoda být členem komunistické strany. To ale neznamená, že lidé, kteří byli ve straně, podporovali komunismus. Nikdy jsem ho nepodporoval, my jsme na ten režim byli naštvaní, nebyl každý Václav Havel. Bylo jen pár lidí, kteří měli odvahu bojovat proti režimu, takže já si to teď možná nahrazuji bojem proti establishmentu, který tady tradiční politické strany vytvořily. Ale památník prosazuji proto, že by si mladí lidé měli připomínat, jaká zvěrstva tady komunismus dělal, zejména do roku 1968.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy