reklama
 
 

Ve vlacích Leo Express a RegioJet je bomba, hlásil anonym. Nalezený předmět nebezpečný nebyl

AKTUALIZOVÁNO 1. 2. 2016
Anonym na Facebooku poslal přepravcům Leo Express (LE) a RegioJet (RJ) zprávu, že je na palubách jejich vlaků bomba. "V jednom z kontrolovaných vlaků u Olomouce policisté našli podezřelý předmět. Doprava je v místě uzavřena," upřesnila mluvčí policejního prezidia Markéta Janovská. Podezřelý předmět ale nebyl nebezpečný. Anonym nahlásil bombu ve vlacích soukromých dopravců RJ a LE v pondělí ráno. Opatření se dotklo 14 vlaků v celé zemi, zkontrolovány už byly všechny.

Praha/Brno/Ostrava - Anonym v pondělí nahlásil bombu ve vlacích RegioJetu a Leo Expressu. Způsobil tím velké komplikace v dopravě a dlouhá zpoždění. Problém se týká celé republiky. "Už byly zkontrolovány všechny vlaky," upřesnila mluvčí policejního prezidia Markéta Janovská.

V jednom ze čtrnácti vlaků, které policisté prohledali, našli podezřelý předmět. Kvůli pyrotechnickému zkoumání policie uzavřela dopravu v okolí Olomouce. Nejednalo se však o výbušninu. "Pyrotechnická prohlídka v nalezeném předmětu výbušninu neprokázala," dodala Janovská. Co přesně policie našla, s ohledem na taktické důvody odmítla prozradit.

Provoz vlaků byl zastaven mezi Olomoucí a nedalekým Štěpánovem. Vlaková souprava RegioJet byla odstavena v kolejišti na kraji Olomouce, kde ji déle než hodinu prohledávali pyrotechnici. Vlaky kvůli tomu nabíraly zpoždění. Podle informací na webech dopravců vlaky kvůli prohlídkám nabraly zpoždění mezi 30 až 290 minutami.

Cestující z dotčených spojů čekali v nádražních halách. "Čekáme tu, co nám řeknou, nikdo nepanikaří, lidi jsou v klidu," řekl dopoledne Aktuálně.cz student Jan Šimek, který na cestě do Prahy musel čekat na nádraží v České Třebové.

Podle mluvčí LE Petry Valentové dostaly obě společnosti anonym o uložení bomby v jednom z vlaků v 08:00 a ve výhrůžce byl časový horizont pro vybuchnutí 180 minut.

Mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj zdůraznil, že bezpečnost je pro dopravce klíčová. "Pro cestující je to nepříjemné a palubní personál jim poskytne veškerou součinnost při vyhledání návazného spojení a potřebné informace," uvedl Ondrůj. "Cestující LE by také měli dostat vráceno jízdné a odškodné za vzniklé nepříjemnosti," doplnila tisková mluvčí LE Petra Valentová

Část cestujících má nárok na kompenzaci. Mluvčí Leo Expressu Petra Valentová  řekla, že cestujícím, kteří museli ráno po nahlášení bomby kvůli pyrotechnické prohlídce opustit vlaky, vrátí společnost celé jízdné, a navíc jim poskytne padesátiprocentní slevu na příští cestu. Další klienti, jejichž vlak kvůli výhrůžce nabral zpoždění přes 60 minut, mají nárok na vrácení 25 procent jízdného.

Pokud se vlak zdržel o více než 120 minut, dostanou polovinu z ceny jízdenky. Lidé se mohou obrátit na pokladny Leo Expressu nebo kontaktovat call centrum, dodala Valentová. Dnešní zastavení vlaků kvůli anonymní hrozbě se podle ní dotklo odhadem až několika tisíc lidí.

Nárok na kompenzaci mají ti cestující RegioJetu, kteří jeli mezinárodním spojem. "Automaticky jim vrátíme 50 procent ceny jízdenky," uvedl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Cestující z vnitrostátních spojů žádnou kompenzaci nedostanou. Dopravce však lidem umožnil stornovat bez poplatků jízdenku před faktickým příjezdem vlaku a také jim umožnil vrátit část jízdenky, pokud se rozhodli neprojet celou plánovanou trasu. Finanční ztrátu RegioJet dosud neodhadl. "Další ztrátou však může být, že lidé ztratí důvěru v to, že je spolehlivě dovezeme včas," poznamenal Ondrůj.

Policisté museli zastavit všechny vlaky, protože anonym neupřesnil, ve kterém by měla bomba být. Po autorovi výhrůžky policie nyní pátrá, uvedla mluvčí.

autoři: Domácí, ČTK | 1. 2. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama