Volby prezidenta USA neovlivnili ruští hackeři. Američané nejsou tupí, řekl Zeman

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 1. 2017 14:51
Podle prezidenta Miloše Zemana neovlivnili výsledek amerických prezidentských voleb ruští hackeři. "Američané nejsou tupí, mezi kandidáty rozhodovali vlastním rozumem a nepotřebovali žádný cizí vliv," uvedl v rozhovoru pro Blesk.cz. Americké tajné služby přitom říkají něco jiného - ve své zprávě se shodly, že kampaň proti Hillary Clintonové nařídil sám ruský prezident Vladimir Putin. Zeman naopak patřil k podporovatelům Donalda Trumpa, který nakonec volby vyhrál. Podle Zemanových slov mají podobné názory.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Vojtěch Marek

Lány - Prezident Miloš Zeman odmítl tvrzení, že by americké volby ovlivnily hackerské útoky z Ruska. Řekl to v rozhovoru pro Blesk.cz.

"Hackerské útoky možná přispěly k úniku mailů Hillary Clintonové, ale je obsah těchto e-mailů pravdivý, nebo ne? Tak zní základní otázka. Američané nejsou tupí, mezi kandidáty rozhodovali vlastním rozumem a nepotřebovali žádný cizí vliv," uvedl.

Lidé podle něj dokážou odfiltrovat pravdivé informace od nepravdivých.

Zeman také připustil, že kdyby v čele Spojených států stáli Barack Obama či právě Hillary Clintonová, nedostal by pozvání do Bílého domu. Zvolený prezident Donald Trump ho ale na návštěvu pozval loni v prosinci. Zeman míní, že k tomu přispěly jejich podobné názory a očekávanou cestu chápe jako významnou mezinárodní událost.

Zemanův předchůdce Václav Klaus prý o pozvání do Bílého domu usiloval deset let.

"Nepodařilo se mu to. Díky tomu, že se prezidentem stává člověk, který má podobné názory, tak jsem dostal toto pozvání," řekl Zeman v rozhovoru. Pokud by nešlo o významnou mezinárodní událost, jde minimálně o přátelské gesto, dodal.

Trump podle Zemana Česko dobře zná, protože sem doprovázel svou bývalou manželku Ivanu na pohřeb jejího otce. Z gratulace ke zvolení prezidentem Trump podle něj věděl, že česká hlava státu ho před volbami jako jediná v Evropě veřejně podpořila.

S radostí přijal Zeman i kvíz amerického magazínu Foreign Policy, jehož podstatou bylo uhodnout, zda určité výroky patří Trumpovi, či Zemanovi. Dokládá to podobné názory, uvedl český prezident.

Zeman: Forejt mi chybí

Zeman také promluvil o bývalém šéfovi protokolu Pražského hradu Jindřichu Forejtovi, který svou funkci opustil po několika aférách.

Forejt patřil k blízkým Zemanovým spolupracovníkům. Před svým odchodem z Hradu čelil kritice kvůli pozdnímu příjezdu na státní pohřeb na Slovensku či vyvěšení vlajky OSN místo Severoatlantické aliance. Média také upozornila na existenci kompromitujícího videa, na kterém je údajně Forejt zachycen. Autentičnost záběrů se ale nepodařilo ověřit.

V rozhovoru Zeman řekl, že Forejt je jeho přítelem a jako přítel mu chybí. Video prý neviděl a vidět ho nechce. "Pokud se neuskutečnilo něco nezákonného, tak pokud v soukromém bytě děláte nějaký divoký večírek, tak to sice není zrovna můj šálek čaje, ale není-li to v rozporu se zákonem, tak pokládám za svinstvo, když ho tam nějaký pasák natáčí," řekl Zeman.

S Chartou 77 nikdo nepřišel

Prezident také zavzpomínal na Chartu 77, která tento rok slaví jubileum.

Prohlásil, že chartu nepodepsal, protože za ním s dokumentem nikdo nepřišel. Kdyby se tak ale stalo, tak by ji podle svých slov zřejmě podepsal.

Nepohyboval se prý v kruzích chartistů. "Těch bylo dohromady asi 1200, to je velice omezený počet. Nedostal jsem se s nimi do kontaktu, zatímco například materiál Několik vět mi někdo přinesl a já jsem ho bez rozmýšlení podepsal," připomněl petici z roku 1989.

 

Právě se děje

Další zprávy