Odpůrci i zastánci průjezdu konvoje podali trestní oznámení

ČTK ČTK
24. 3. 2015 17:24
Míří vůči premiérovi Sobotkovi, ministru Stropnickému a ministru Zaorálkovi.
Americký konvoj.
Americký konvoj. | Foto: Reuters

Praha - Proti průjezdu amerického vojenského konvoje i proti jeho odpůrcům byla podána trestní oznámení. 

Zastánci se také snažili dosáhnout zákazu sobotního shromáždění, které KSČM a další organizace plánují uspořádat v sobotu na Václavském náměstí v Praze.

Podle oznámení podaného na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně jsou premiér Bohuslav Sobotka a ministři obrany Martin Stropnický a zahraničních věcí Lubomír Zaorálek podezřelí z vlastizrady, rozvracení republiky a zneužití pravomoci úřední osoby kvůli tomu, že vláda schválila průjezd kolony Českem.

Potlačení práv

Další oznámení míří proti sobotnímu shromáždění odpůrců konvoje. KSČM jako jeho pořadatel se podle podavatele oznámení dopustila přípravy propagace hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka.

Zároveň se podavatel na magistrátu snažil dosáhnout zákazu shromáždění. Úřad ale podle svého vyjádření nemůže shromáždění zakázat, protože není v rozporu se zákonem.

Kolona má povolení

Kolona v úterý také dostala povolení od ministerstva dopravy kvůli nadměrné šířce obrněnců Stryker.

Jsou totiž o několik desítek centimetrů širší, než stanovuje běžná norma. Mýtné Američani na českých dálnicích platit nemusí.

Vozidla Stryker jsou široká 295 centimetrů, povolená šířka je maximálně 255 centimetrů.

Váha nadměrná není

Ministerstvo dopravy tak na žádost ministerstva obrany vystavilo povolení na průjezd vozidel s nadměrným rozměrem.

"Váha vozidel nadměrná není (nepřesahují 48 tun), neničí tedy nijak nadměrně vozovku," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Mluvčí zároveň řekl, že americký konvoj na českých dálnicích nebude muset platit mýtné, stejně jako nemusí platit česká armáda u spojenců na základě takzvané vzájemnosti.

Už 131 přesunů

Podle ministerstva obrany se loni přes území České republiky uskutečnilo 131 podobných přesunů. Zúčastnilo se jich 1631 zahraničních vojáků s 601 kusy techniky.

Z tohoto počtu se 11 silničních přesunů týkalo příslušníků armády USA, konkrétně šlo o 632 osob a 316 kusů techniky.

Mluvčí generálního štábu Jan Šulc uvedl, že mezi větší loňské silniční konvoje patřil třeba na přelomu října a listopadu přesun belgických vojáků do vojenského prostoru v Boleticích.

Bylo v něm téměř 300 osob a 150 kusů techniky. V září a říjnu se taktéž po silnici přesouvalo 115 nizozemských vojáků s 85 kusy techniky.

Po železnici Nizozemci poslali dalších 408 vozidel a techniky. Kolony byly rozděleny do menších, podobně jako bude ta americká. Území Česka pro přesun využilo i dalších asi 15 evropských států.

 

Právě se děje

Další zprávy