Američan vysoudil na Česku půl milionu, syna viděl málo

Tomáš Fránek
23. 4. 2010 10:25
Evropský soud pro lidská práva vyhověl stížnosti Thomase Macreadyho na Česko kvůli sporu o dítě

Brno - Česká republika musí zaplatit 20 tisíc eur Thomasi Lawrenci Macreadymu ze Spojených států za to, jak postupovala v kauze jeho syna, kterého matka odvezla z USA zpět do Česka.

Jde o jeden z nejznámější sporů v Česku, kdy jeden z rodičů je cizinec a manželé se nedokázali shodnout na tom, kde bude dítě žít. Podle Evropského soudu pro lidská práva Česko neochránilo Američanovo právo na rodinný život a musí za to zaplatit odškodnění převyšující půl milionu korun.

Spor se začal v roce 2004. Poté, co Thomas Macready požádal o rozvod, odjela jeho manželka Eva i s tehdy dvouletým synem Aidenem zpět do Česka. Američan ale požádal o to, aby se dítě na základě Haagské úmluvy upravující mezinárodní únosy dětí vrátilo zpět do Spojených států.

Syn je nemocný a má být u matky

Městský soud v Brně mu nejprve vyhověl, ale poté, co se zjistilo, že je dítě vážně nemocné (trpí autismem), Krajský soud i Nejvyšší soud rozhodly, že dítě zůstane v péči matky v Česku.

Mezinárodní úmluva o občanskoprávních aspektech únosů dětí podle českých soudců stanovuje, že dítě není možné vydat, jestliže mu v zahraničí hrozí fyzická nebo duševní újma. Soudní znalci dospěli k závěru, že chlapec je silně vázán na matku a návrat do zámoří by mu přitížil.

"Kromě slz do očí mi tato informace znovu dala naději, že i v naší zemi soudy rozhoduji ve prospěch dítěte. Naše kauza trvala téměř tři roky, a i když to tak zpočátku nevypadalo, vyhrál zdravý rozum," řekla po rozhodnutí soudu Eva Macready. Ta také uvedla, že otec dítěte je psychicky nemocný a o dítě se nestaral.

Její manžel ale Česko zažaloval u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Podle něj mu úřady házely klacky pod nohy, se svým synem se mohl stýkat jenom velmi omezeně.

Soud totiž stanovil, že muž může být ze svým synem jenom několik hodin denně a vždy u toho musí být matka. Ministerstvo spravedlnosti navíc Thomase Macreadyho odmítlo za postup úřadů odškodnit.

Nehledali jste řešení do budoucna

Soudci Evropského soudu pro lidská práva nyní rozhodli, že Česko překročilo šestitýdenní lhůtu, která je v těchto případech v zájmu co nejrychlejšího vyřešení situace dítěte stanovena.

Soudci kritizovali také to, že soud sice umožnil otci, aby se se synem mohl vidět, neudělal ale žádné další kroky k vyřešení situace v budoucnu. "Nepřijal žádná donucovací opatření vůči matce nebo si nevyžádal pomoc správních orgánů a odborníků," rozhodl soud ve Štrasburku.

Soud tak rozhodl, že Česko s dostatečnou účinností neochránilo právo Thomase Macreadyho na rodinný život. "Na spravedlivém zadostiučinění bylo stěžovateli přiznáno celkem 20 000 eur," uvedli soudci.

Přiznané odškodnění tak patří mezi nejvyšších, které jednotlivec na Česku ve Štrasburku vysoudil. Loni v listopadu například soud rozhodl, že Česko musí vyplatit 30 tisíc eur Evě Peškové za to, že musela restituentům vrátit statek, který levně získala za komunismu.

Zájem o řešení případů únosů dětí vyvolaly v Česku dva případy - Sáry Baraovové, o kterou se soudila jeji matka s otcem Portugalcem a také dětí Marcely Krajníkové, které se musely vrátit zpět k otci do Argentíny.

Případ rodiny Macready byl první, ve kterém tuzemské soudy rozhodly, že se dítě nemusí vracet kvůli svému zdravotnímu stavu.

 

Právě se děje

Další zprávy