Advokáta členky DSSS čeká za námitku kárná žaloba

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
18. 4. 2012 13:38
Petr Kočí si stěžoval na podjatost znalce kvůli jeho údajnému židovskému původu
Lucie Šlégrová je členkou DSSS.
Lucie Šlégrová je členkou DSSS. | Foto: delnickamladez.cz

Praha - Advokát Petr Kočí, který v procesu s členkou DSSS vznesl námitku na podjatost soudního znalce mimo jiné kvůli jeho údajnému židovskému původu, bude čelit kárné žalobě.

"Kárný žalobce ho bude vinit z porušení zákona o advokacii a dalších stavovských předpisů," sdělila Aktuálně.cz mluvčí České advokátní komory (ČAK) Iva Chaloupková.

Řízení proti Kočímu povede tříčlenný kárný senát ČAK. "Nejtvrdším kárným opatřením je vyškrtnutí ze seznamu advokátů, které se rovná úplnému zákazu výkonu advokacie," uvedla Chaloupková.

Znalec na funkci rezignoval

Mluvčí nicméně dodala, že řízení může vyústit i ve zproštění obvinění, nebo v některé z kárných opatření. "Od napomenutí, veřejného napomenutí, pokuty až do stonásobku minimální mzdy po dočasný zákaz výkonu advokacie," upřesnila.

Kočí při hlavním líčení u Okresního soudu v Mostě zastupoval členku Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Lucii Šlégrovou. Ta si jeho prostřednictvím stěžovala na podjatost soudního znalce.

Z Mazlova jména si Šlégrová totiž vyvodila jeho údajný židovský původ a z toho plynoucí zvláštní přístup k jejímu případu.

Mazel, který židovského původu není, se z pozice znalce na extremismus vyjadřoval k výrokům Šlégrové na demonstraci v litvínovském Janově 17. listopadu 2010. Označil je za propagaci antisemitismu a nacismu.

Advokát Šlégrové Petr Kočí vznesenou námitku na podjatost odůvodnil nejen domnělým židovským původem, ale také Mazlovou finanční závislostí na policii a jeho působností ve straně TOP 09. Podle něj byly Mazlovy odměny inkasované ze státní kasy vysoké a předražené.

"Podstatnější část námitky však spočívala v názoru, že znalec byl v ekonomické závislosti na jediném zadavateli, Policii ČR, a že odměny znalce, které inkasoval ze státní kasy, lze považovat za vysoké a předražené," uvedl už dříve Kočí. Mazel, který nedávno na funkci znalce rezignoval, slova Kočího označil za lži.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy