Advokát Nečase k videu zadržené Nagyové: Nehorázný útok

Radek Nohl Radek Nohl
23. 12. 2013 11:40
Josef Lžičař prohlásil, že zveřejněním záznamu v ČT nerespektuje ÚOOZ lidská práva
Záběry ze zatčení ÚOOZ zveřejnil v České televizi.
Záběry ze zatčení ÚOOZ zveřejnil v České televizi. | Foto: repro ČT

Praha - Advokát Josef Lžičař, který zastupuje bývalého premiéra Petra Nečase, považuje zveřejnění videa ze zatčení Jany Nagyové (dnes Nečasové) za útok na její lidská práva.

Podle něj Útvar pro odhalování organizovaného zločinu překročil etickou hranici, když v přímém přenosu v České televizi nechal pustit záběry, na nichž je vidět, jak byla letos 12. června detektivy současná Nečasova manželka zadržena.

"Je to nehoráznost. U každého trestního řízení policie říká a účastníci podepisují dokumenty, podle nichž nesmí během vyšetřování dojít k úniku informací, a v tomto případě to policie sama poruší," řekl Aktuálně.cz Lžičař.

"Policisté tím ukázali, že nerespektují Listinu základních lidských práv a svobod," dodal Lžičař. Kvůli zveřejnění videa se budou Nečasovi právníci případem zabývat. Bývalý premiér již prohlásil, že se na ně obrátí.

Záznam videa chce řešit s Nečasovou i její advokát Eduard Bruna. Ten uvedl, že se s ní kvůli tomu po Vánocích setká. "Policie odpověděla jen částečně na stížnosti expremiéra. U zadržení byla má klientka sama, ale u domovní prohlídky jsme byli všichni a tyto záběry policie neukázala," podotkl Bruna.

Vrchní žalobce Ivo Ištvan Aktuálně.cz řekl, že se nebude k postupu protimafiánského útvaru a k videu, které se objevilo v ČT, vůbec vyjadřovat.

Bráníme se, nejsme gestapo, řekl Šlachta

Šéf ÚOOZ Robert Šlachta zveřejnění záznamu v neděli v ČT v Otázkách Václava Moravce vysvětloval tím, že nastala doba, kdy se začali bránit, aby nebyli srovnáváni s gestapem nebo StB.

Právě k nim ÚOOZ přirovnal Nečas během rozhovoru s týdeníkem Reflex.

"Záznam dokazuje, že vzhledem k velmi klidnému a důstojnému chování mé ženy bylo množství nasazených policistů i použité prostředky naprosto neadekvátní, na to by stačili dva policisté v civilu," uvedl pro časopis Týden expremiér Petr Nečas.

Podle něj byly záběry sestříhány. Nečas také řekl, že na záznamu nebylo vidět, kolik policistů ještě bylo u aut před domem. "Jako by jeli zatýkat Kajínka nebo někoho takového," dodal Nečas.

Pusťte si záběry České televize ze zatčení Jany Nagyové:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Policie chtěla použít páčidlo

Česká televize v neděli zveřejnila jen část ze zhruba patnáct minut dlouhého záznamu, který při domovní prohlídce Nagyové natočil jeden z detektivů. Není z něj patrné, že by se policie chovala neeticky.

Šéf ÚOOZ Robert Šlachta.
Šéf ÚOOZ Robert Šlachta. | Foto: Vojtěch Marek

Na záběrech je vidět, jak Nagyová nereagovala na výzvu policistů, takže muži chtěli použít ke vstupu do bytu páčidlo.

To ale nebylo nakonec potřeba, protože Nagyová jim dveře otevřela. Byla velmi překvapená, a jelikož to bylo v noci, tak vypadala i rozespalá.

Další průběh, který ukázal záznam, byl spíše standardní. Velitel zásahu odebral Nagyové mobil i doklady, nedovolil jí vzít si z bytu žádné věci a o všech krocích ji vždy informoval dopředu.

"Přístup lidí byl naprosto profesionální," řekl v České televizi Šlachta.

Všechny obličeje na záznamu byly rozostřeny a ČT nezveřejnila ty části záznamu, kde se objevovaly osobní údaje současné manželky Nečase (například mobilní číslo) nebo jména policistů.

Kromě Nagyové byli 12. června zatčeni také bývalí nebo současní pracovníci Vojenského zpravodajství nebo exposlanci ODS.

Zatímco v případě sledování bývalé manželky expremiéra Nečase Radky vyšetřování pokračuje, v kauze takzvaných trafik bylo stíhání Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy zastaveno.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy