Policie zveřejnila v ČT video ze zatčení Jany Nagyové

Radek Nohl Radek Nohl
22. 12. 2013 16:44
Robert Šlachta: Chceme se zveřejněním záznamu bránit obviněním Petra Nečase
Foto: repro ČT

Praha - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zveřejnil během pořadu České televize Otázky Václava Moravce záznam ze zatčení sekretářky bývalého premiéra Jany Nagyové (dnes Nečasové).

Specializovaný útvar tím zareagoval na kritiku expremiéra Petra Nečase, který označil způsob zadržení jeho současné manželky jako aroganci moci.

Česká televize v neděli zveřejnila jen část ze zhruba patnáct minut dlouhého záznamu, který při domovní prohlídce Nagyové natočil jeden z detektivů. Není z něj patrné, že by se policie chovala neeticky.

Policie použila páčidlo

Nagyová nereagovala na výzvu policistů, takže muži chtěli použít ke vstupu do bytu páčidlo. To ale nebylo nakonec potřeba, protože Nagyová jim dveře otevřela. Byla velmi překvapená, a jelikož to bylo v noci, tak vypadala i rozespalá.

Pusťte si záběry České televize

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Další průběh, který ukázal záznam, byl spíše standardní. Velitel zásahu odebral Nagyové mobil i doklady, nedovolil jí vzít si z bytu žádné věci a o všech krocích ji vždy informoval dopředu.

"Přístup lidí byl naprosto profesionální," řekl v České televizi šéf ÚOOZ Robert Šlachta.

"Žádné vběhnutí do dveří nebylo, žádné beranidlo, to naprosto odmítám," dodal Šlachta.

ÚOOZ záznam neuvolní

Všechny obličeje na záznamu byly rozostřeny a Česká televize nezveřejnila ty části záznamu, kde se objevovaly osobní údaje současné manželky Nečase (například mobilní číslo) nebo jména policistů.

Na záběrech je také vidět, že se policisté Nagyové ptají, zda v bytě její pes vydrží do druhé dne sám. Ona jim odpovídá, že ano.

Dalším redakcím však ÚOOZ záběry poskytnout nechce. Jeho mluvčí Pavel Hanták Aktuálně.cz řekl, že nikomu jinému je nedá.

"Využili jsme přímého přenosu v České televizi, kde jsme záznam zveřejnili. Dál je poskytovat nebudeme, nechceme z toho dělat mediální věc," uvedl Hanták.

Jana Nagyová před soudem, podívejte se na fotografie:

Byla to arogance moci, řekl Nečas

Nečas v týdeníku Reflex uvedl, že jeho manželce neumožnili vykonat základní hygienické potřeby, chodili po posteli její dcery, rozkopávali polštáře nebo kopali do věcí. Nic ze zveřejněného záznamu ale patrné není.

"Když to moje žena vyprávěla své psycholožce, paní doktorka jí odpověděla: To jsou metody StB a gestapa, jakkoliv bez použití fyzického násilí," uvedl Nečas.

"Bezúhonnou občanku, která nikdy nebyla spjata s násilnou trestnou činností, nedržela nikdy zbraň, dokonce i trestné činy jí přisuzované by patřily do kriminality bílých límečků, zatýká komando dvanácti zakuklených policistů. Domovní prohlídku v bytě, který má i s terasou 80 metrů čtverečních, provádělo patnáct policistů. To je arogance moci," dodal v Reflexu Nečas.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy