Policie zveřejnila v ČT video ze zatčení Jany Nagyové

Radek Nohl Radek Nohl
22. 12. 2013 16:44
Robert Šlachta: Chceme se zveřejněním záznamu bránit obviněním Petra Nečase
Foto: repro ČT

Praha - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zveřejnil během pořadu České televize Otázky Václava Moravce záznam ze zatčení sekretářky bývalého premiéra Jany Nagyové (dnes Nečasové).

Specializovaný útvar tím zareagoval na kritiku expremiéra Petra Nečase, který označil způsob zadržení jeho současné manželky jako aroganci moci.

Česká televize v neděli zveřejnila jen část ze zhruba patnáct minut dlouhého záznamu, který při domovní prohlídce Nagyové natočil jeden z detektivů. Není z něj patrné, že by se policie chovala neeticky.

Policie použila páčidlo

Nagyová nereagovala na výzvu policistů, takže muži chtěli použít ke vstupu do bytu páčidlo. To ale nebylo nakonec potřeba, protože Nagyová jim dveře otevřela. Byla velmi překvapená, a jelikož to bylo v noci, tak vypadala i rozespalá.

Pusťte si záběry České televize

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Další průběh, který ukázal záznam, byl spíše standardní. Velitel zásahu odebral Nagyové mobil i doklady, nedovolil jí vzít si z bytu žádné věci a o všech krocích ji vždy informoval dopředu.

"Přístup lidí byl naprosto profesionální," řekl v České televizi šéf ÚOOZ Robert Šlachta.

"Žádné vběhnutí do dveří nebylo, žádné beranidlo, to naprosto odmítám," dodal Šlachta.

ÚOOZ záznam neuvolní

Všechny obličeje na záznamu byly rozostřeny a Česká televize nezveřejnila ty části záznamu, kde se objevovaly osobní údaje současné manželky Nečase (například mobilní číslo) nebo jména policistů.

Na záběrech je také vidět, že se policisté Nagyové ptají, zda v bytě její pes vydrží do druhé dne sám. Ona jim odpovídá, že ano.

Dalším redakcím však ÚOOZ záběry poskytnout nechce. Jeho mluvčí Pavel Hanták Aktuálně.cz řekl, že nikomu jinému je nedá.

"Využili jsme přímého přenosu v České televizi, kde jsme záznam zveřejnili. Dál je poskytovat nebudeme, nechceme z toho dělat mediální věc," uvedl Hanták.

Jana Nagyová před soudem, podívejte se na fotografie:

Byla to arogance moci, řekl Nečas

Nečas v týdeníku Reflex uvedl, že jeho manželce neumožnili vykonat základní hygienické potřeby, chodili po posteli její dcery, rozkopávali polštáře nebo kopali do věcí. Nic ze zveřejněného záznamu ale patrné není.

"Když to moje žena vyprávěla své psycholožce, paní doktorka jí odpověděla: To jsou metody StB a gestapa, jakkoliv bez použití fyzického násilí," uvedl Nečas.

"Bezúhonnou občanku, která nikdy nebyla spjata s násilnou trestnou činností, nedržela nikdy zbraň, dokonce i trestné činy jí přisuzované by patřily do kriminality bílých límečků, zatýká komando dvanácti zakuklených policistů. Domovní prohlídku v bytě, který má i s terasou 80 metrů čtverečních, provádělo patnáct policistů. To je arogance moci," dodal v Reflexu Nečas.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy