Delfínům z Mekongu hrozí zkáza, zbývá pár desítek kusů

Jakub Novák
19. 8. 2011 14:59
Ekologové napočítali 85 zvířat, která jsou posvátná pro Khmery i Laosany

Phnom Penh - Další zvířecí populace se ocitla na pokraji svého vyhubení. Podle posledních zjištění organizace WWF zůstalo v řece Mekong jen 85 delfínů říčních.

Počty orcely tuponosé, jak se tento živočich jmenuje, se navíc v posledních letech stále snižují a delfíní populaci tak hrozí vysoké riziko naprostého vyhubení.

Kromě toho, že umírají po zapletení do takzvaných žábrových sítí, dochází navíc k poměrně vysoké úmrtnosti mláďat - důvody toho jsou však doposud nejasné.

Delfíní "otisky prstů"

Vědci odhadují počty zvířat na základě pozorování a studia fotografií. Každý jedinec má trochu jinou hřbetní ploutev, která badatelům slouží jako delfíní "otisky prstů".

Ačkoliv jsou poslední odhady velikosti populace mírně vyšší, než se myslelo, není co slavit - důvodem totiž jsou spíše pokroky ve vyhodnocovací technice.

Samotná kambodžská populace, která je na Červeném seznamu ohrožených druhů vedena jako kriticky ohrožená, totiž podle výsledků z let 2007 - 2010 stále pomalu klesá.

Kvůli své velikosti se navíc stále více stává náchylnou k případnému vyhynutí v důsledku náhlých změn podmínek nebo v důsledku stoupajícího tlaku rybářů. Bude potřeba také zjistit příčinu toho, proč se tak málo mláďat dožije dospělosti.

Orcela tuponosá

Mapa výskytu na řece Mekong (černé tečky - sídla, bílé tečky - místa pozorování delfínů)
Mapa výskytu na řece Mekong (černé tečky - sídla, bílé tečky - místa pozorování delfínů) | Foto: WWF Cambodia

Orcely tuponosé jsou asi dva až tři metry dlouhá zvířata s břidlicovitě modravou nebo šedavou kůží. Kromě Mekongu existují ještě další populace ve dvou dalších řekách v Myanmaru a na Borneu. Kromě toho se tito delfíni vyskytují také v pobřežních oblastech jižní a jihovýchodní Asie.

Tito delfíni jsou posvátní jak pro Khmery, tak i obyvatele sousedního Laosu, kde jich také několik žije. Navíc ekoturismus s nimi spojený je důležitým zdrojem financí místních lidí. Budoucnost delfínů nyní závisí především na dalších krocích kambodžských úřadů - zda dojde k vytvoření ochranných zón v místech jejich výskytu a eventuálně i zákazu či omezení používání žábrových sítí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy