Daň Rumunů za práci v EU: děti vyrůstají bez rodičů

man
10. 1. 2008 11:01
Každý desátý práceschopný Rumun dnes pracuje v cizině
Ulice v Temešváru na jihozápadě Rumunska.
Ulice v Temešváru na jihozápadě Rumunska. | Foto: Ondřej Besperát

Bukurešť - Možnost pracovat v západní Evropě - ať už nelegálně či legálně - je spásou pro rumunskou ekonomiku.

Více než dva miliony Rumunů nyní pracují v zahraničí, tedy zhruba každý desátý obyvatel země v produktivním věku. Částka, kterou ročně dohromady posílají či přivážejí domů, se rovná zhruba pěti miliardám dolarů.

Mnoho z nich ale za hranice míří bez svých dětí. Ty tak vyrůstají bez nich. Takových případů jsou podle pracovnice státní Agentury na ochranu dětí Mariely Neguové statisíce.

Přesné čísto nikdo nezná, protože mnoho Rumunů pracuje v cizině bez povolení.

"Poté, co Rumunsko vstoupilo na začátku roku 2007 do Evropské unie a otevřely se hranice, počet dětí bez rodičů prudce stoupá," řekla Neguová v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Vloni na Nový rok Rumunsko oslavovalo vstup do Evropské unie.
Vloni na Nový rok Rumunsko oslavovalo vstup do Evropské unie. | Foto: Ondřej Besperát

Na venkově - zejména na severu a západě Rumunska - to dnes vypadá, jako kdyby byly obydleny pouze dětmi a starými lidmi. Všichni v produktivním věků jsou pryč za prací.

Obdobný obrázek skýtá i sousední Moldavsko. To není členem EU, nicméně podle statistik si vydělává v cizině téměř třetina moldavského práceschopného obyvatelstva.

Nejen v zemích unie, ale ve velké míře také v Rusku a Turecku.

Vláda v Bukurešti si problém uvědomuje a vyzvala Itálii a Španělsko, dvě země, kde pracuje mnoho Rumunů, aby vytvořily podmínky i pro integraci dětí rumunských pracovníků. Hlavně pokud se týká jejich přijímání do místních škol.

Dále čtěte: Bulharský obchod s bílým masem má rekordní zisky

Rumunská agentura na ochranu dětí upozorňuje, že bez dohledu rodičů mají děti problémy s pravidlenou školní docházkou. A podle Eurostatu je už dnes Rumunsko uvnitř Evropské unie zemí s nejkratší dobou, kterou děti stráví ve školních lavicích.

Mezinárodní srovnávací studie PISA, kterou v prosinci zveřejnila Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), zařadila rumunské školáky na poslední místo v unii i co se týká znalostí.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 53 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy