Pulled by German boom: 2010 in Czech economy

CzechNews
31. 12. 2010 7:17
Export-driven recovery in 2010 was a good start, but recuperation of domestic consumption is needed in 2011
Car manufacturing is the Czech Republic's key industry
Car manufacturing is the Czech Republic's key industry | Foto: Aktuálně.cz

The year 2010 was a good year for the Czech economy, which started to recover after contracting by 4.1 percent in 2009. It is estimated that the Czech economy grew by 1.7 percent in 2010, however this is mostly a by-effect of the surprisingly good performance by the German economy.

Generally, the speeding German freight train pulled all Central Europe from recession. However, being pulled by somebody means that you cannot overtake your rescuer.

Economic recovery: Czech Rep lags behind Germany

2010: Czechs at the same level as East Germans in 1990

In addition, while the 2010 recuperation was based on exports, the domestic household consumption must increase in 2011 in order to stabilize the economic recovery.

While the Czech republic generally maintains very low poverty rates, unemployment remains a problem - as in many other states of Europe -  and obstacle to the continuing recovery.

Lost Generation: Young Czechs hit by unemployment

Czech economy grows 2.8 % in Q3, but jobs still scarce

More and more Czechs declare personal bankruptcies

Czech automaker Skoda, a subsidiary of German Volkswagen, had a good year. It is increasingly evident that the car manufacturer is going to export more and more to emerging markets (BRIC), with China already becoming a key market for Skoda.

Booming China becomes key market for Czech Skoda Auto

Tatra, a less known Czech car manufacturer which focuses on heavy track production, focuses on the same markets. Meanwhile, Czech Airlines started a process of restructuration in order to get back into black numbers.

Czech state-owned energy giant CEZ continued its expansion in 2010, but it is still facing a tough PR job to persuade the Czech public that it is not a state within a state.

European energy giant ČEZ operates paramilitary unit

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

ÚOHS posuzuje prodej elektrárny Počerady podnikateli Tykačovi

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje nákup hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách. Firmy o transakci informovaly minulý týden.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít na území České republiky zejména v oblasti těžby, zpracování a dodávek hnědého energetického uhlí, oblasti výroby a velkoobchodních dodávek elektrické energie, oblasti dodávek vedlejších energetických produktů a oblasti poskytování podpůrných služeb elektrizační soustavy. Rozhodnutí dosud nebylo vydáno," uvedl úřad.

Vršanská uhelná kupuje elektrárnu od společnosti ČEZ za 2,5 miliardy korun. Původně ji měla převzít až v roce 2024, firmy se dohodly na urychlení prodeje s ohledem na nové emisní normy Evropské unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy