Economic confidence in Czech Republic slightly down

Aktualne.cz
24. 5. 2011 14:21
In May confidence in Czech economy dropped by 0.4 point month-on-month but increased annually
Price increases increasingly feared
Price increases increasingly feared | Foto: Ahold Slovakia

Prague - Recently, many important economic indicators started to imply that the global economic recovery may be decelerating.

One of the most closely-watched indicators is economic confidence. In Germany, whose economic recovery has been the strongest in Europe, economic confidence fell in May 2011.

Read more: Manufacturing pushes Czech GDP growth to 0.6% in Q1
Read more: Czech and Irish inflation rate lowest in EU
Read more: Czech Rep wants to cut deficit to 1.9% GDP by 2014

The same trend can be traced in all the euro-zone and EU, where the economic confidence dropped in April.

In the Czech Republic, the consumer confidence dropped slightly in May, due to consumers' fears of rising prices and entrepreneurs' doubts about the economic growth.

According to the regular survey conducted by the Czech Statistical Office, the economic confidence index dropped by 0.4 point in May

Even though the confidence of entrepreneurs in the Czech economy increased in May by 0.1 percent point compared to the previous month, the confidence of consumers decreased by 2.5 point.

Annually, the economic confidence index is 0.7 point higher than it was in May 2010.

Entrepreneurs in industry and trade were slightly more pessimistic in May than in April, decreasing their outlook for the following three months. However, this was balanced by better expectations in some parts of the service sector and an unchanged indicator in construction.

Czech consumers expect that their own financial situation as well as the general state of the economy will deteriorate in the following 12 months. Annually their confidence grew by 9.5 point, but in comparison with April it dropped in may by 2.5 point.

According to the Czech Statistical Office, more people expect the unemployment rate to increase, and another important factor is the fear of price increases.

Join CzechNews on Facebook, follow us on Twitter

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy