Chci být znovu prezident, řekl Klaus

Simona Holecová
28. 2. 2007 14:35
Praha - Václav Klaus dnes řekl, že by rád pokračoval v roli hlavy státu. Žádná politická strana mu však zatím oficiálně nevyjádřila podporu.

Na den přesně čtyři roky od zvolení prezidentem Václav Klaus oznámil: Hodlám znovu kandidovat na úřad hlavy státu.

Prezident to oznámil na zámku v Lánech.

Přinášíme celé prohlášení, které Kancelář prezidenta vystavila na stránkách Hradu:

 

"Dnes uplynuly čtyři roky od mého zvolení prezidentem České republiky. Zvolení, kterého si hluboce vážím. Chtěl bych i dnes poděkovat všem zákonodárcům, kteří mě do této funkce zvolili, za jejich důvěru.

V okamžiku 4. výročí svého zvolení jsem se po zralé úvaze rozhodl právě teď veřejně sdělit, že jsem připraven i pro druhé funkční období usilovat o funkci prezidenta republiky.

V pátém roce svého mandátu budu i nadále prosazovat ty hodnoty, kterým věřím a o jejichž správnosti jsem přesvědčen. Hodnoty lidské svobody, principy demokracie a zájmy naší země a jejích občanů. Budu i nadále dbát o to, abych byl prezidentem všech občanů bez ohledu na jejich politické přesvědčení, prezidentem nadstranickým a respektujícím vůli voličů."

Prezident oznámení učinil i přes to, že mu dosud žádná z relevantních politických stran nevyjádřila otevřenou podporu. Dokonce ani mateřská ODS.

Kdo Klause podpoří?

"ODS jako strana k tomu ještě nepřijala usnesení," odmítl po dnešním jednání vlády výslovnou podporu vicepremiér Alexandr Vondra (ODS).

Bursík:
Bursík: | Foto: Ludvík Hradilek

Jedinou výjimkou je stranická buňka na Ústecku, která už se shodla, že Václav Klaus bude jejich kandidátem na prezidenta. "Můj osobní názor je, že ODS určitě nebude opakovat chyby ČSSD a  za Václava Klause se postaví," dodal Vondra ve zjevné narážce na prohru Miloše Zemana v prezidentském klání před čtyřmi roky.

Jasno, za koho se postaví, zatím nemají ani lidovci. "Kandidát za KDU-ČSL ještě není znám. KDU se v tuto chvíli ještě nerozhodla, koho bude kandidovat, takže k tomu nemám co říct," uvedl předseda lidovců Jiří Čunek.

Zelení pak jednoznačně za Klause "kopat" nebudou.

"Václav Klaus není kandidátem Strany zelených na prezidenta," řekl dnes Martin Bursík. "Žije nejen v jiném hodnotovém světě, ale podle posledního interview, které jsem s ním četl v Hospodářských novinách, žije i v úplně jiném světě. Vidí něco úplně jiného, než vidíme my. A my ho podporvat nebudeme," dodal Bursík.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Poslední rok Václava Klause na Hradě podle Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz
Prezident Václav Klaus připíjí s premiérem Mirkem Topolánkem nové vládě s přáním, aby získala potřebnou podporu.
Prezident Václav Klaus připíjí s premiérem Mirkem Topolánkem nové vládě s přáním, aby získala potřebnou podporu. | Foto: Tomáš Adamec
Dnes přijel vůz s poznávací značkou 3A3 0007 na hradní nádvoří naposledy s prezidentskou standartou.
Dnes přijel vůz s poznávací značkou 3A3 0007 na hradní nádvoří naposledy s prezidentskou standartou. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
 
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Prezidenta doprovází vedle podnikatelské mise také ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Prezidenta doprovází vedle podnikatelské mise také ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. | Foto: Reuters
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Opět studentská revoluce? Ne, to se jen studenti obávají o budoucnost svojí profese.
Opět studentská revoluce? Ne, to se jen studenti obávají o budoucnost svojí profese. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 22 minutami

Rusko zahájilo trestní stíhání kvůli odstranění Koněvovy sochy

Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Podle agentury TASS to v pátek oznámila mluvčí výboru Světlana Petrenková. Radnice Prahy 6 sochu nechala odstranit minulý pátek.

Ruská diplomacie ve čtvrtek záležitost označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy