Kdo po Klausovi? Do hry vstoupily ženy

27. 2. 2007 17:22
Praha - V internetové volbě nového prezidenta na Aktuálně.cz začala další část hlasování. Do hry se díky čtenářským návrhům dostalo pět žen.

Václavu Klausovi zbývá poslední rok jeho prezidentského mandátu.

Je stále pravděpodobnější, že jeho nástupce budou zhruba za dvanáct měsíců - stejně jako při minulé dramatické volbě - vybírat poslanci a senátoři.

Foto: Aktuálně.cz

Poslední rok prezidenta - čtěte ZDE
Velký speciál Aktuálně.cz: analýzy, hlasovací hra, Václav Klaus očima Karla Hvížďaly

Internetový deník Aktuálně.cz proto dává možnost svým čtenářům, kterou jim politici zatím odpírají - "volit" nového prezidenta přímo.

Hlasování, které potrvá celý rok, běží ve dvou skupinách. Vedle hlavní, kam kandidáty na počátku vybrala redakce, se díky návrhům čtenářů začalo dnes hlasovat i ve druhé části zvané baráž. Nejúspěšnější kandidáti z baráže postoupí (vždy po jednom měsíci) do hlavní skupiny.

Foto: Aktuálně.cz
Vyberte si příštího prezidenta
Hlasovací hra Aktuálně.cz: vyberte si hlavu státu z deseti vážných kandidátů, nebo nám pošlete jméno svého favorita

Mezi adepty Hradu, o nichž se nyní v baráži hlasuje, doporučili čtenáři vedle mužů také Madeleine Albrightovou, socioložku Jiřinu Šiklovou, političku Vlastu Parkanovou, nejvyšší žalobkyni Renátu Veseckou a bývalou zástupkyni ombudsmana Annu Šabatovou.

V prvních hodinách nového hlasování se navíc do čela průběžného žebříčku dostala právě žena - někdejší americká ministryně zahraničí, česká rodačka z Letohradu Madeleine Albrightová. Ta byla v souvislosti s prezidentskou funkcí zmiňována už při volbě v roce 2003, ale prezidentkou by se mohla stát jen v případě, že by získala české státní občanství.

Z mužů čtenáři do hlasovací hry vybrali politika Přemysla Sobotku, filozofa Václava Bělohradského, herce Marka Ebena, pedagoga Jana Sokola a kněze Václava Malého.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy