Amazonští indiáni zachránili ztroskotané letadlo

ČTK ČTK
31. 10. 2009 7:50
Brasília - Amazonští indiáni našli v pátek pohřešované vojenské dopravní letadlo, které se z radarů ztratilo ve čtvrtek v západní Brazílii.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Havárii přežilo devět lidí z celkových jedenácti, kteří letadlem cestovali.

Oznámily to zdroje z brazilské armády, jíž letoun Cessna Caravan patřil.

Indiáni z kmene Matis sdělili dnes Národní nadaci pro indiány (Funai), že letadlo našli "uprostřed amazonského pralesa mezi matiskou vesnicí a vesnicí Rio Novo, která patří kmeni Murugos" a leží na přítoku řeky Javari.

Armáda do oblasti vyslala záchranný tým.

Letadlo letělo na trase z Cruzeiro do Sul ve státě Acre do Tabatingy ve státě Amazonas.

Kromě čtyřčlenné posádky bylo na palubě sedm členů národní zdravotnické nadace (Funasa), kteří prováděli očkovací kampaň mezi 3,7 miliony indiánů v údolí řeky Javari v západním cípu státu Amazonas.

Podle nadace Funasa havárii nepřežil jeden voják a jeden civilista pracující pro nadaci.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy