Zemřel Waldemar Matuška. Selhalo mu srdce

ČTK ČTK
30. 5. 2009 18:52
New York - Na Floridě dnes zemřel český zpěvák Waldemar Matuška.

Legenda české populární hudby šedesátých až osmdesátých let minulého století by počátkem července oslavila 77. narozeniny.

Příčinou úmrtí někdejšího Zlatého slavíka zápal plic a selhání srdce. ČTK to sdělila Matuškova rodina.

Ačkoliv měl rodák z Košic předpoklady pro uměleckou dráhu (jeho matka zpívala operety), vyučil se sklářem. Naděje na úspěch se ale nevzdával.

Zlom přišel v roce 1960, kdy poprvé stanul na pódiu divadla Semafor. Tam vystupoval společně s Jiřím Suchým, ale především Evou Pilarovou.

Během své kariéry ovšem stanul po boku dalších stálic české pop music - Hanou Hegerovou, Martou Kubišovou či Helenou Vondráčkovou.

V roce 1962 se stal vůbec prvním vítězem ankety Zlatý slavík. Úspěch zopakoval o pět let později, kdy přerušil nadvládu Karla Gotta.

Sláva, kterou si získal na "prknech, jež znamenají svět" mu otevřela cestu k filmu. Mezi ty nejúspěšnější se řadí muzikál Kdyby tisíc klarinetů, Limonádový Joe či Všichni dobří rodáci.

Díky obrovské popularitě mohl vystupovat i na Západě. V roce 1986 zůstal ve Spojených státech, čímž se znelíbil tehdejšímu komunistickému režimu.

Poslední rozloučení s jedním z nejoblíbenějších českých zpěváků 60. až 80. let se podle záměrů rodiny uskuteční v Praze.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

 

Právě se děje

Další zprávy