Zranění reportéři jsou v bezpečí, o Sýrii jednají v OSN

Zahraničí Zahraničí
28. 2. 2012 16:49
Opozice i Západ kritizují výsledky nedělního referenda
Zraněný britský reportér Paul Conroy na snímku z 22. února. Ze syrského Homsu se ho v úterý podařilo evakuovat do Libanonu.
Zraněný britský reportér Paul Conroy na snímku z 22. února. Ze syrského Homsu se ho v úterý podařilo evakuovat do Libanonu. | Foto: Reuters

Ženeva/Damašek - Situací v Sýrii se začala zabývat Rada OSN pro lidská práva.

Na mimořádném jednání chce prosadit rezoluci, jež odsoudí vládu prezidenta Bašára Asada za nasazení těžké vojenské techniky v obydlených oblastech.

Ačkoliv případná rezoluce 47členné rady nemá žádnou právní sílu, může prý přispět k morálnímu tlaku na režim v Damašku. Syrská delegace opustila zasedání krátce po jeho začátku a vyzvala k ukončení vyzbrojování rebelů a podněcování sektářství.

Zranění reportéři jsou v bezpečí

Jednání odstartovalo ve chvíli, kdy byla do Homsu, jedné z bašt syrské opozice, nasazena elitní jednotka, jíž velí Máhir Asad, bratr kritizovaného prezidenta. Na hlavních ulicích jsou tanky a míří ke čtvrti Bábá Amr, která je pod palbou už tři týdny.

Podle posledních informací bylo v úterý zabito už 57 lidí, z toho 22 v Homsu a 27 v Hamá.

Z města se podařilo evakuovat i dva zraněné zahraniční reportéry. Fotoreportér britského listu The Sunday Times Paul Conroy i reportérka francouzského deníku Le Figaro Edith Bouvierová jsou v bezpečí v Libanonu.

Oba novináři utrpěli zranění při bombardování Homsu a prostřednictvím videonahrávky žádali o zprostředkování evakuace. Bouvierová podle svých slov utrpěla zlomeninu stehenní kosti, Conroy má mnohočetná poranění končetin.

Podle televize Al-Džazíra se syrským aktivistům kromě britského novináře podařilo z obléhaného Homsu dostat také 40 civilistů. Informace o dvou novinářích, kteří středeční útok nepřežili - Marie Colvinové a Rémiho Ochlika - ale toto prohlášení nepřineslo.

Pochybné výsledky referenda

Povstání proti Asadovi trvá už bezmála rok a vyžádalo si podle údajů OSN přes 5400 mrtvých.

Bašár Asad od počátku odmítá výzvy k odchodu, situaci se snažil uklidnit alespoň nedělním referendem o nové ústavě. Jeho jednoznačné výsledky se ale staly terčem kritiky nejen opozice, ale i Západu, jehož představitelé hlasování označili za frašku.

Pro změnu ústavy, kterou se sice ruší vedoucí úloha strany Baas, ale uchovávají velké pravomoci prezidenta, se údajně vyjádřilo 89,4 procenta účastníků.

 

Právě se děje

Další zprávy