Způsobil jsem katastrofu, přiznal kapitán z lodi Rena

Zahraničí Zahraničí
29. 2. 2012 10:28
S navigačním důstojníkem mu hrozí až sedm let vězení, záchranné práce u Nového Zélandu nekončí
Foto: Reuters

Wellington - Filipínský kapitán a navigační důstojník z liberijské nákladní lodi Rena, která loni v říjnu uvízla u břehů Nového Zélandu, se přiznali ke způsobení ekologické katastrofy.

Dvojice mužů čelí hned několika obviněním.

Kapitán se mimo jiné přiznal k tomu, že plavidlo řídil nebezpečným způsobem, zavinil únik nebezpečné látky a své prohřešky se pokusil před úřady skrýt manipulací s palubními záznamy.

Podpis pod většinu obvinění připojil i navigační důstojník. V případě prokázání viny hrozí oběma nejen vysoké pokuty, ale až sedm let vězení.

Rena, řecká loď plující pod liberijskou vlajkou, najela loni 5. října na útes u zátoky Tauranga u novozélandského Severního ostrova loni 5. října.

Z poškozeného plavidla, které vezlo 1700 tun oleje, 200 tun vlastního paliva a přes 1300 kontejnerů, uniklo do moře nejméně 360 tun topného oleje. Ten zamořil okolní pláže a zabil tisíce ptáků.

Záchranáři se dlouhé měsíce snažili zbylé palivo z lodi odčerpat a zajistit kontejnery, kvůli špatnému počasí ale uspěli jen zčásti. Začátkem ledna se navíc plavidlo rozlomilo na dvě poloviny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
Další zprávy