Mimořádná zpráva

Znamenají peníze štěstí? Prý jen do 1,5 milionu ročně

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
10. 9. 2010 9:48
Unikátní výzkum zjišťoval souvislost mezi penězi a štěstí. Jak je to doopravdy

New York - Pořekadlo sice praví, že za peníze si štěstí nelze koupit, ale každý ví, že to realitě zcela neodpovídá.

Sociologové z prestižní Princetonské univerzity provedli výzkum mezi tisícovkou Američanů, aby se pokusili zjistit, do jaké míry existuje souvislost mezi penězi a štěstím.

Dospěli k závěru, že příjem do určité výše je zdrojem štěstí, ale když člověk zbohatne nad určitou mez, přímá úměrnost mizí a více peněž už pak nehraje pro jeho náladu, psychiku nebo pocit spokojenosti žádnou zásadní roli.

Hranici stanovili na příjem 75 tisíc dolarů ročně (necelých 1,5 milionu korun).

Foto: Reuters

"Více peněz neznamená nutně více štěstí, ale méně může být spojeno s mnoha problémy," napsali autoři studie Daniel Kahneman a Angus Deaton v časopise Proceedings of the National Academy of Science.

Jejich výzkum byl založen na 450 otázkách pro každého zúčastněného. Ti odpovídali do detailů o svých příjmech, spokojenosti se svým životem, o svých stresech a obavách, o čase tráveném s přáteli.

"Lidé s nižšími příjmy jsou zjevně více vystaveni stresu, více se bojí rozvodu, zdravotních problémů nebo samoty," uvádějí autoři.

Jako zajímavost nicméně uvedli, že na otázku, jestli se denně smějí, odpovědělo ano 85 dotázaných.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Peking uvalil sankce na 28 Američanů včetně exšéfa diplomacie Mikea Pompea, a to kvůli vměšování se do vnitřních záležitostí Číny, uvedly tamní úřady

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na ISS se opět porouchal generátor kyslíku, posádce podle ruské kosmické agentury nehrozí nebezpečí

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se opět porouchal ruský generátor kyslíku Elektron-VM. Podle agentury TASS o tom informoval ruské pozemní středisko řízení letů (CUP) člen nynější posádky orbitálního komplexu Sergej Ryžikov.

Podle komunikace zaznamenané na stránce amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) ruský kosmonaut CUP sdělil, že informace o selhání "Elektronu" se objevila v 18:18 moskevského času (16:18 SEČ). Zařízení je nainstalované v modulu Zvezda ruské sekce stanice.

Ruská kosmická agentura Roskosmos už v minulosti při podobných událostech ujistila, že posádce dvacet let staré stanice nehrozí žádné nebezpečí. Roskosmos agentuře Interfax nyní sdělil, že po opravách zařízení na palubě a restartu počítačů by systém měl znovu fungovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Krmenčík dal třetí gól za PAOK Soluň, tentokrát v poháru

Český fotbalista Michael Krmenčík vstřelil třetí soutěžní gól za PAOK Soluň. Reprezentační útočník přispěl k domácímu vítězství 5:0 nad Larissou v úvodním osmifinále Řeckého poháru, k brance přidal ještě asistenci.

Sedmadvacetiletý Krmenčík, který v PAOK od ledna hostuje z belgických Brugg, už v deváté minutě připravil vedoucí zásah pro Christose Tzolise. Někdejší plzeňský hráč na začátku druhého poločasu zvýšil střelou zblízka na 3:0 a navázal na nedělní ligový gól proti OFI Kréta. Krmenčíkovi na tři branky v novém působišti stačilo pět zápasů.

Další zprávy