Znamenají peníze štěstí? Prý jen do 1,5 milionu ročně

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
10. 9. 2010 9:48
Unikátní výzkum zjišťoval souvislost mezi penězi a štěstí. Jak je to doopravdy

New York - Pořekadlo sice praví, že za peníze si štěstí nelze koupit, ale každý ví, že to realitě zcela neodpovídá.

Sociologové z prestižní Princetonské univerzity provedli výzkum mezi tisícovkou Američanů, aby se pokusili zjistit, do jaké míry existuje souvislost mezi penězi a štěstím.

Dospěli k závěru, že příjem do určité výše je zdrojem štěstí, ale když člověk zbohatne nad určitou mez, přímá úměrnost mizí a více peněž už pak nehraje pro jeho náladu, psychiku nebo pocit spokojenosti žádnou zásadní roli.

Hranici stanovili na příjem 75 tisíc dolarů ročně (necelých 1,5 milionu korun).

Foto: Reuters

"Více peněz neznamená nutně více štěstí, ale méně může být spojeno s mnoha problémy," napsali autoři studie Daniel Kahneman a Angus Deaton v časopise Proceedings of the National Academy of Science.

Jejich výzkum byl založen na 450 otázkách pro každého zúčastněného. Ti odpovídali do detailů o svých příjmech, spokojenosti se svým životem, o svých stresech a obavách, o čase tráveném s přáteli.

"Lidé s nižšími příjmy jsou zjevně více vystaveni stresu, více se bojí rozvodu, zdravotních problémů nebo samoty," uvádějí autoři.

Jako zajímavost nicméně uvedli, že na otázku, jestli se denně smějí, odpovědělo ano 85 dotázaných.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Desetitisíce turistů uvázly v čínském letovisku, úřady ho uzavřely kvůli covidu

Přes 80 tisíc turistů uvázlo v oblíbeném čínském přímořském letovisku San-ja, když se tam objevily případy nákazy koronavirem a úřady město uzavřely. Na svých internetových stránkách o tom informuje stanice BBC. Čína je jedinou významnou ekonomikou světa, která stále dodržuje politiku nulové tolerance vůči covidu.

Úřady v sobotu zrušily všechny lety, z města neodjíždějí ani vlaky. V pátek testy potvrdily nákazu u 263 lidí. Z města se nyní mohou dostat jedině ti, kdo budou mít pět negativních PCR testů během sedmi dnů. Letovisko, kterému se přezdívá "čínská Havaj", restrikce zasáhly na vrcholu turistické sezony. 

Další zprávy