Online: Rakousko zpřísní kontroly, Česko kvůli uprchlíkům mění zákon

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Uprchlíci v Rakousku.
Uprchlíci v Rakousku. | Foto: Reuters

Budapešť/Brusel/Berlín - Evropa se nedokázala shodnout, jak přerozdělit 120 000 uprchlíků. Jednání o kvótách v Bruselu zkrachovalo.

Proti byla Česká republika, Slovensko a další země.

Maďarsko vyhlásilo ve dvou župách na jihu země stav nouze.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
23:47

"Bude potřeba více učitelů, aby uprchlíci zvládli němčinu. Je to pro naši zemi velká výzva, ale věřím, že pokud se podaří běžence integrovat, můžou se pro nás stát přínosem," dodal na tiskové konferenci premiér Braniborska Dietmar Woidke.

Foto: Reuters
23:42

Zemský premiér Braniborska Dietmar Woidke na tiskové konferenci řekl, že očekává od všech států EU "skutečnou solidaritu". Rozdělování běženců v EU na základě kvót dlouhodobě odmítá mimo jiné Česko. Angela Merkelová a Dietmar Woidke se také vyslovili pro urychlení azylového řízení v Německu. "Lidé musí co nejdříve vědět, zda mají šanci zde zůstat. Je to potřeba i pro úřady, aby mohly rychleji začít s integrací cizinců," řekl braniborský premiér.

Foto: Reuters
23:39

Evropská unie se musí zasadit o zlepšení humanitárních podmínek v uprchlických táborech v Jordánsku a v Libanonu, aby omezila příchod běženců do Evropy, řekla v úterý večer německá kancléřka Angela Merkelová po jednání s německými zemskými premiéry. "Musíme více pomáhat zemím, odkud uprchlíci odcházejí, případně v nichž se po opuštění vlasti zdržují," řekla Merkelová.

Angela Merkelová
Angela Merkelová | Foto: Reuters
23:32

Ministr obrany Martin Stropnický uvedl: U maďarských hranic by měl vzniknout záchytný tábor. Se solidním základním vybavením. Žádosti o azyl je třeba vyhodnotit. To chce čas. Tábor u maďarských hranic by mohly postavit země Visegrádu. Jako příspěvek, ktery může přispět k řešení krize víc než alibistické kvóty.

Rozhovor s Jiřím Kubíkem 26. 3. 2015
Rozhovor s Jiřím Kubíkem 26. 3. 2015 | Foto: Matej Slávik
23:25

Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Melissa Flemingová dnes uvedla, že důsledkem maďarských kroků může být to, že si uprchlíci najdou nové trasy. Jeden z uprchlíků, kterého citovala agentura Reuters, pak zmínil právě Chorvatsko. "Asi zkusíme Chorvatsko, pak Slovinsko a odtud do Vídně a Německa. Nevím, jestli je to dobrý plán, ale musíme to zkusit," uvedl.

Běženec čeká s dítětem, až ho vpustí ze Srbska do Maďarska.
Běženec čeká s dítětem, až ho vpustí ze Srbska do Maďarska. | Foto: Reuters
22:13

Sněmovnou prošla ve druhém čtení novela zákona o azylu. Vládní návrh počítá například s tím, že se zkrátí doba, po kterou žadatelé o ochranu nebudou moci pracovat. Nyní je to 12 měsíců, nově by se lhůta měla zkrátit na půlku. Poslanci k novele načetli i několik pozměňovacích návrhů - poslanec Úsvitu Martin Lank například požaduje, aby mezinárodní ochranu nedostali ti, kdo v Česku spáchají přestupek nebo trestný čin. Předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) pak předložil návrh, podle něhož by uprchlíci, kteří jsou propuštěni z detenčního zařízení a jsou bez peněz, dostávali 400 korun "na cestu". To by mělo zabránit tomu, aby případně páchali trestnou činnost.

21:28

Reportér rádia B92 doplnil, že autobusy, které dosud vozily migranty k hranicím s Maďarskem, zamířily do města Šid na srbsko-chorvatské hranici. Jeden z řidičů ve městě Preševo na srbsko-makedonské hranici se prý reportérovi svěřil s tím, že mají vozit všechny migranty k Šidu.

Syrští uprchlíci v autobusu do Atén.
Syrští uprchlíci v autobusu do Atén. | Foto: Reuters
21:33

Autobusy, které dosud vozily migranty ze srbské jižní hranice s Makedonií na sever k Maďarsku, nyní začaly mířit do Chorvatska. Stalo se tak poté, co Budapešť uzavřela hranice. Informovaly o tom srbská rozhlasová stanice B92 a deník Blic.

20:24

Rakouské ministerstvo obrany večer oznámilo, že ještě ve večerních hodinách v blízkosti hranic rozmístí 635 vojáků, celkem jich může být nasazeno až 2200. Své úkoly, mezi kterými je například podpora policejních kontrol či poskytování humanitární pomoci, začnou plnit od středy. Na východě na rakousko-maďarském pomezí budou vojáci hlídat na některých hraničních přechodech, nasazeni budou i na nádražích v Salcburku, Welsu či Linci.

Pasov. Vlak z Rakouska se syrskými uprchlíky.
Pasov. Vlak z Rakouska se syrskými uprchlíky. | Foto: Martin Novák
20:14

Další detaily k zatčení kameramana agentury AP, kterého prý maďarská policie donutila ho smazat záznam. Údajný incident se stal v sobotu večer, když kameraman AP Luca Muzi filmoval migranty, kteří přes kukuřičné pole nedaleko maďarského města Röszke překročili hranici se Srbskem. Proti uprchlíkům zakročili policisté a jeden z nich nechal na jistého Syřana zaútočit psa s košíkem na čumáku. Pes muže, který křičel "Prosím, prosím, jsem uprchlík," povalil, tvrdí Muzi. Toho, že Muzi vše filmuje, si všiml jeden z policistů a nedovolil mu odejít. Novinář pak už nesměl zatelefonovat ani svým nadřízeným, ani kolegům na místě. Policisté Muziho odvedli na tmavé místo u registračního centra pro uprchlíky a požádali ho, aby jim ukázal, co má nahrané. Pak mu nařídili, aby záznam smazal. Mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács s odvoláním na policejní zprávu Muziho líčení událostí zpochybnil. Řekl, že policisté jen chtěli, aby jim novinář ukázal, zda jsou na některých záběrech, na což prý mají právo.

Foto: Aktuálně.cz
19:05

Finsko je další zemí Evropské unie, která kvůli současné uprchlické krizi zvyšuje ostrahu hranic. Plně obnovit hraniční kontroly zatím nechce, u hranic se Švédskem ale zavádí častější namátkové kontroly. Švédsko, které je pro běžence jednou z hlavních cílových zemí, o hraničních kontrolách podle premiéra Stefana Löfvena zatím neuvažuje, napsal portál The Local.

19:02

Za týden v úterý 22. září se kvůli uprchlické krizi uskuteční mimořádná schůzka ministrů vnitra zemí Evropské unie, která naváže na pondělní ministerské jednání. Dnes to podle agentury Reuters oznámilo Lucembursko, které nyní Evropské unii předsedá.

18:53

Agentura AP protestuje proti krátkému sobotnímu zadržení kameramana, který natočil, jak jeden z maďarských policistů vypustil policejního psa s náhubkem na jednoho z uprchlíků. Policista si kameramana všiml, zadržel ho a donutil smazat vše, co natočil.

18:28

Cizinecká policie zadržela od dnešní půlnoci 58 běženců, uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Z posledních 11 zadržených bylo sedm Syřanů a čtyři Iráčané.

18:22

Několik uprchlíků zastavilo záchranou brzdou vlak směřující z Mnichova do Berlína, aby se unikli registraci a mohli pokračovat do Švédska, píše německý web Tagesspiegel.de

18:12

V Maďarsku na jižní hranici se Srbskem policisté rozvěšují žiletkové dráty, aby uprchlíci nemohli přes plot.

17:21

Opatření Vídně přichází dva dny poté, co ostrahu hranice zpřísnilo Německo. Kancléřka Angela Merkelová tento krok v úterý zdůvodnila tím, že úřady potřebují mít přehled, kdo do země přichází a získat čas k registraci běženců.

17:19

Rakousko podle agentury Reuters informovalo Evropskou komisi, že od úterní půlnoci zpřísní kontroly na hranici s Maďarskem.

Mluvčí ministerstva vnitra dodal, že opatření může být zavedeno i v dalších regionech země, a to v závislosti na počtu uprchlíků, kteří se pokusí vstoupit do země. K detailům se ale odmítl vyjádřit.

16:58

Policisté jsou připraveni na další příliv uprchlíků, v případě nejhoršího scénáře znovu zavedou hraniční kontroly či povolají armádu. Novinářům to dnes řekl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Policie podle něj předložila vládě k projednání materiál, který zahrnuje několik variant lišících se podle případného bezpečnostního rizika, které by s sebou nárůst běženců přinesl. Nyní jsou opatření dostatečná, na hranicích je klid, uvedl.

16:50

Jednání o uprchlících v parlamentu prozatím končí. Předseda Sněmovny Jan Hamáček navrhl, aby byl bod přerušen do doby, než proběhne summit premiérů nebo ministrů vnitra osmadvacítky. Podpořila ho drtivá většina poslanců, Sněmovna se tak dál bude zabývat zákony, které se vrátily ze Senátu.

16:44

"Až když Německo udělá první krok, tak tahle vláda zareaguje. Pošle na hranici dvě stě policistů, ti navíc musí pracovat na tři směny. Takže na ochranu celé hranice máme pár desítek policistů, to je hrozné," hřímá od pultíku Tomio Okamura.

16:35

"Nechci se dočkat toho až kvartet Konvička, Okamura, Landa a Bartoš dostanou patnáct až dvacet procent," prohlásila poslankyně za ANO Kristýna Zelienková.

Podle ní je hysterie kolem přijímání uprchlíků zbytečná, protože Česko už během kosovské války pomohlo několika tisícům muslimů, aniž by to vyvolalo větší debatu.

16:13

Debata o uprchlících už ve Sněmovně trvá přes hodinu a půl. I přes omezení času na řečnění se ale ještě nedostalo ani na jednoho řádně přihlášeného poslance.

16:08

"Dokud měly problém jižní země, tak se to neřešilo. Když se problém přesunul do Německa, tak se to najednou řeší," zareagoval faktickou poznámkou na Zlatuškovu připomínku předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Zbyněk Stanjura
Zbyněk Stanjura | Foto: Vojtěch Marek
16:04

Česká republika by podle předsedy ODS měla zvýšit tresty pro pašeráky lidí. "Bude to mít odstrašující důsledek a zároveň to bude konkrétní příspěvek k boji proti převaděčství," prohlásil Fiala.

Na to zareagoval poslanec ANO Jiří Zlatuška poznámkou, že kdyby takto postupovaly západní země v období komunismu, podepsalo by se to na životech řady Čechů.

15:56

V takzvané "tranzitní zóně" v Röszke doposud požádalo o status uprchlíka 48 lidí, oznámily maďarské úřady. Doposud rozhodly v 16 případech, přičemž 13 žádostí bylo zamítnuto. Tři lidé se proti tomu odvolali.

15:43 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Barbara Wintonová, dcera Nicholase Wintona, je hluboce přesvědčená, že se k lidem, kteří prchají před možnou smrtí, nesmíme otáčet zády.

"V současné době si hodně lidí myslí, že když je většina těch rodin muslimských, musí je zaškatulkovat mezi 'ty druhé'. Nejsou žádní druzí – jsou stejní jako my," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Barbara Wintonová
Barbara Wintonová | Foto: Lukáš Bíba
15:40

"Ano, jsme bohatí a musíme pomáhat. Můžeme přijmout více lidí, než nám říkají kvóty. Ale nesmíme zapomenout na to, že musíme zajistit bezpečnost našich občanů," říká od pultíku Helena Langšádlová (TOP 09).

Ta, na rozdíl od Tomia Okamury nebo poslanců Úsvitu, podpořila postoj, který zastává Sobotkova vláda.

15:26

"Evropa musí změnit pohled," říká poslancům ministr vnitra Milan Chovanec a vysvětluje, že zatímco do Řecka přiteklo na pomoc s uprchlíky přes 400 milionů eur, do Maďarska to bylo jen 1,6 milionu eur. "Můžeme posílat armádu na hranice každý týden. Ale bez uzavření vnější hranice je to zbytečné," dodal.

15:25

Uprchlíky, jimž Maďarsko zamítne žádost o azyl, čeká roční zákaz vstupu na území Schengenu, informují novináři.

15:23

Jindřich Šídlo k jednání Poslanecké sněmovny:

15:22

Místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO) na probíhající schůzi navrhla, aby se omezila řečnická doba na dvakrát deset minut, její návrh podpořila většina jejích kolegů.

Do diskuse k uprchlické krizi se totiž doposud přihlásilo čtrnáct poslanců a reálně hrozilo, že by se bod mohl protáhnout až dlouho do večera.

Zákonodárci ale už dříve odhlasovali, že se může jednat i po 21. hodině.

15:13

Maďaři vypraví z Röszke zřejmě poslední vlak k rakouským hranicím. Podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v něm bude 1700 lidí.

15:06

Plot, který chce Budapešť vybudovat na hranici s Rumunskem, má mít celkem 450 kilometrů, tedy bezmála trojnásobnou délku oproti tomu, jenž vyrostl u Srbska.

14:55

O uprchlické krizi jedná i česká Poslanecká sněmovna.

14:41

Co bude s uprchlíky, kteří jsou momentálně v Rakousku, ale chtějí do Německa? táže se další z novinářů.

"Mluvili jsme o pracovní skupině, která dnes začne fungovat a řešit praktické problémy. V Evropě nemáme volbu země a města, ve kterém by uprchlíci chtěli být. V schengenském prostoru počítáme s tím, že máme všichni stejné podmínky. Proto chceme mluvit o rozdělování. A pokud někdo dostal svůj status (uprchlíka) v jiné zemi, pak nelze akceptovat, aby dostával dávky v Německu. Neexistuje žádné právo volby, kam by chtěl člověk jít. A to je podle mě nutné těm uprchlíkům říct."

Angela Merkelová
Angela Merkelová | Foto: Reuters
14:40

"Nelze nám vyčítat, že jsme lidi na nádraží přijali přívětivě," dodává kancléřka.

14:39

Angela Merkelová pokračuje: "Nejsme v jednoduché situaci a je to jedna z největších výzev - řekla bych několika desetiletí -, se kterou se musíme v Evropě vypořádat. A já jsem přesvědčena, že to zvládneme. Ale musíme to udělat společně."

14:37

Kancléřka Merkelová odmítá kritiku, že uprchlickou krizi zhoršila svým přívětivým přístupem k běžencům.

"Jsem pevně přesvědčena - i po tom, co se stalo v Heidenau -, že je potřeba ukázat německý postoj," reagovala na dotaz novinářů.

"Nechceme přesouvat to břímě na Rakousko. Teď jsme řekli, že potřebujeme kontrolu, že potřebujeme přehled o tom, kdo přichází."

14:35

Maďarsko podle novinářů plánuje výstavbu dalšího hraničního plotu. Podle reportéra serveru Index.hu to oznámil ministr zahraničí Péter Szijjártó.

14:32

"Některé země strkají hlavu do písku," dodává Faymann. "Solidarita znamená, že problém je buď řešitelný společně, nebo nikoliv."

Rakouský kancléř Faymann a německá kancléřka Merkelová na společné tiskové konferenci v Berlíně.
Rakouský kancléř Faymann a německá kancléřka Merkelová na společné tiskové konferenci v Berlíně. | Foto: Reuters
14:30

"Výhružky nejsou tou cestou k jednotě," reaguje Angela Merkelová na dotaz týkající se případného krácení dotací z fondů EU zemím, které odmítají kvóty na uprchlíky.

14:29

"Nikdo by neměl přijít o život při hledání ochrany," pokračuje Faymann. "Nenecháme v nouzi ty, kteří mají právo na azyl. Musíme to zorganizovat společně."

14:27

Podle Faymanna je potřeba pomoci zemím, do nichž míří uprchlíci, vybudovat v Řecku hotspoty, kde budou moci běženci požádat o azyl.

"Nemůžeme čekat na to, až se ti lidé probojují ze Sýrie do Řecka, pak k nám a zde je zadržet. To by vyvolalo humanitární katastrofu," řekl.

14:26

Faymann pokračuje: "Lidé musejí najít právo na azyl. Nebo strčíme hlavu do písku a řekneme, že by se o to měl postarat někdo jiný? Že u nás válka není?"

14:26

"Evropská unie nemobilizuje své síly společně. Najednou je tu otázka, jak dát dohromady lidskost s ochranou hranic. Ochranu humanity a právo na azyl nemůžeme určovat my sami," pokračoval po Merkelové její rakouský protějšek Faymann.

V čele staronové koalice stanul sociální demokrat Werner Faymann.
V čele staronové koalice stanul sociální demokrat Werner Faymann. | Foto: Reuters
14:25

Jednání s Faymannem Merkelová označila jako konstruktivní. "Německo a Rakousko nemohou samy vyřešit problém, ale bylo by nemyslitelné, kdybychom se o tom nedokázali bavit," řekla německá kancléřka.

14:23

"Volali jsme Donaldu Tuskovi a vyslovili jsme se (s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem) pro to, aby se příští týden konalo mimořádné setkání EU. O rozdělení 120 000 uprchlíků se nebude diskutovat, budou se řešit jiné otázky."

14:22

A kancléřka pokračuje: "Chtěla bych poděkovat lidem, kteří pomáhali. Rakousko včera přijalo za jeden den 20 000 uprchlíků, takže je snadné si představit, jak velký úkol to je."

14:21

"Vidíme, že obecně máme vysoký počet uprchlíků, kteří přecházejí přes Řecko, Makedonii, Srbsko, Maďarsko, Rakousko do Německa," začíná mluvit Merkelová.

"Hraniční kontroly jsme zavedli proto, abychom mohli lépe registrovat uprchlíky," vysvětluje.

14:20

Německá kancléřka Angela Merkelová má tiskovou konferenci. Téma: uprchlíci.

Němcká kancléřka Angela Merkelová
Němcká kancléřka Angela Merkelová | Foto: Reuters
14:17

V noci na úterý policie na Slovensku zadržela desítky běženců. "Chtěli přejít přes naše území," oznámil premiér Fico.

14:00

"Neříkejte, že jste věřili, že rozdělování evropských strukturálních fondů se řídí jen a jen pravidly pro podporu méně vyspělých regionů Evropské unie. Německo a Francie dokazují, že to tak není."

Podívejte se na komentář Davida Klimeše z Hospodářských novin.

Klimeš: Velmoci Česko vydírají přes eurofondy. Nelze se divit, zabírá to

1:40
Neříkejte, že jste věřili, že rozdělování evropských strukturálních fondů se řídí jen a jen pravidly pro podporu méně vyspělých regionů Evropské unie. Německo a Francie dokazují, že to tak není. | Video: David Klimeš
13:56

Srbský ministr zahraničí Ivica Dačič prohlásil, že "Srbsko nechce být obětí migrační krize". Posílení hranic schengenského prostoru je podle něj pro zemi problém.

13:54

Slovenský premiér Fico požaduje svolání summitu EU. Podle něj je směšné, že při řešení krize v Řecku a záchraně bank se dal summit svolat okamžitě, zatímco při humanitární krizi to nikdo nesvede. Je to podle něj proto, že by byly zablokovány kvóty a "na povrch by vyšly nepříjemné věci, jako například to, kdo podporoval válku".

13:50 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Málo si uvědomujeme, jak by nám uškodilo trvalé zavedení kontrol na hranicích. Turistům i obchodu. Čeští politici mají malou vůli se dohodnout, něco nabídnout. Třeba: vezmeme Syřany, kteří o nás stojí. Unie je založena na schopnosti spolupracovat, ne si házet klacky pod nohy, jakmile to drhne."

Přečtěte si komentář Martina Fendrycha Recept pro Unii: Zavírat pašeráky. Přijmout uprchlíky, kteří k nám chtějí. Umět se dohodnout.

13:43

Běžence kritizoval i slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Uprchlíci podle něj nerespektují nařízení Evropské unie a "cestují si, kam chtějí".

13:42

Předseda slovenské vlády zároveň varoval uprchlíky. "Každý jeden migrant, který nelegálně překročí naši hranici, bude zadržen."

13:41

Německý ministr vnitra svým výrokem pobouřil i Slováky. "Pokud se budou opakovat prohlášení, že budou omezovány eurofondy, tak se nikdy nestalo, že se v Unii trestalo za jiný názor," reagoval na výrok slovenský premiér Robert Fico.

"Eurofondy nemají nic společného s migrací, je to podstata Unie a vyrovnávání rozdílů. Je to mimořádně nebezpečné vyjádření. Pokud by k tomu došlo, budou se tyto země mimořádně efektivně bránit."

Foto: Reuters
13:31

Německý vicekancléř a předseda sociální demokracie Sigmar Gabriel ostře kritizoval výsledek bruselské schůzky o kvótách. "Evropa se včera (v pondělí) zase jednou zesměšnila," prohlásil.

"Těch 160 000 uprchlíků, kteří by měli být v Evropě rozmístěni, jsou ve skutečnosti jen kapkou vody na rozpáleném kameni. Jen za uplynulý měsíc k nám (do Německa) přišlo víc než 100 000 běženců," uvedl.

13:26

Nouzová světlice odpálená Německem zdaleka nestmelila evropskou posádku, ale už nutí loď ke změně kurzu, napsal dnes francouzský deník Le Figaro.

Evropská unie se rozhodla v pondělí vypořádat se napřed s problémem uprchlíků: bude spíše systematicky třídit migranty a žadatele o azyl, jakmile vkročí na starý kontinent - zejména v Řecku, než aby se hádala kvůli budoucímu rozdělení uprchlíků podle kvót na základě množství, které se přitom stále více vzdaluje realitě.

13:21

Zvláštní zpravodaj Aktuálně.cz Martin Novák je v německém Pasově.

"Z každého vlaku, který přijede z Rakouska, vystupují uprchlíci. Policie je odděluje od ostatních a v malých skupinách pouští do přistavených autobusů. Pasov je plný policistů a policejních aut, protože z celého Německa po obnovení kontroly hranic dorazily posily."

Z každého vlaku, který přijede z Rakouska, vystupují uprchlíci.
Z každého vlaku, který přijede z Rakouska, vystupují uprchlíci. | Foto: Martin Novák
13:16

"Maďarsko je problém," prohlásil srbský ministr práce a sociálních věcí Aleksandar Vulin k uzavření hranic.

Budapešť podle něj se svými partnery v Bělehradu nejednala, natož aby je informovala. Vulin upozornil, že vláda netušila, že mezi hranicemi uvízne tolik uprchlíků. Srbsko podle něj potřebným pomůže "všemi možnými způsoby".

Uprchlíci na srbské straně plotu, který zemi odděluje od Maďarska.
Uprchlíci na srbské straně plotu, který zemi odděluje od Maďarska. | Foto: Reuters
12:59

Situace u Röszke je napjatá. "Pokud chcete žádat o azyl, běžte někam jinam," vyzývá podle reportéra BBC maďarský policejní tlumočník dav běženců na hranici.

12:55 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Ve směru do Rakouska je provoz normální, ale ve směru do Německa popojíždí krokem dlouhá kolona osobních aut a kamionů," hlásí z německo-rakouského přechodu Ruhstorf-Suben na dálnici A3 zvláštní zpravodaj Aktuálně.cz Martin Novák.

"Německá policie má na dálnici několik kontrolních stanovišť, uzavřela parkoviště a odpočívadlo za hraniční čárou. Policisté vozidla zpomalují, ale zastavují a kontrolují jen některá."

Velkou reportáž z rakousko-německého pomezí přinese Aktuálně.cz ve středu.

Martin Novák
Martin Novák | Foto: Aktuálně.cz
12:40

Běženci byli v minulých dnech zadrženi i na několika hraničních přechodech mezi Ukrajinou a Evropskou unií. Podle ukrajinské Státní pohraniční služby se pokoušeli dostat do Maďarska, Rumunska či Polska.

Více než stovku nelegálních migrantů například policie objevila v prostoru tržnice černomořského přístavu Oděsa. Tito lidé neměli žádné doklady. Od začátku letošního roku bylo kvůli nelegálnímu překročení hranice na Ukrajině zadrženo přes 120 syrských uprchlíků.

12:37 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Po sociálních sítích kolují fotografie s nepořádkem, který po sobě údajně nechávají uprchlíci proudící do Evropy. Důkazem toho, že si neváží pomoci, kterou jim nabízíme, jsou nedojedené konzervy s jídlem, nedopité plastové láhve s vodou, rozházené karimatky, stany a spacáky, odpadky v poli nebo v příkopě u silnice.

Odpadky v příkopě jsou však jenom jednou stranou mince. Reportéři, kteří místem, jako je tábor v Röszke, většinou jenom projedou a nezdrží se déle než hodiny, maximálně den, často druhou stranu této mince ani nezahlédnou. Jak je to tedy s tím plýtváním?

Přečtěte si to v blogu Marie Heřmanové, která v Röszke pomáhala.

12:30

Na 150 běženců zablokovalo na srbské straně hranice silnici. Nedaleko Röszke tak protestují proti tomu, že přišli o šanci na vstup do Maďarska.

Další zhruba tři stovky uprchlíků podle novinářů vyhlásily hladovku a ukazují transparenty "Žádné jídlo, žádná voda, dokud nebude hranice otevřena".

12:18

Mluvčí maďarské vlády oznámil, že žadatelé o azyl mohou využít dvě tranzitní zóny na srbské hranici. Posouzení podle něj může trvat pár desítek minut, ale také několik hodin. "Každý případ je jiný," vysvětlil.

12:10

Zablokovaná hlavní silnice mezi Srbskem a Maďarskem

12:05

Podle Bakondiho za posledního čtvrt roku požádalo o azyl v Maďarsku odhadem 171 000 lidí. Azyl doposud získalo pouze 300 z nich, 4000 lidí byly deportovány.

Poradce premiéra Orbána dodal, že v 65 000 případech bylo azylové řízení zastaveno, protože žadatelé "zmizeli". Dalších 95 000 žádostí maďarské úřady stále vyřizují.

12:01

Běženci se snaží dostat skrz pevné železné zátarasy ze Srbska do Maďarska. Na druhé straně na ně ale čekají jen policisté a vojáci.

11:56

György Bakondi, Orbánův poradce pro vnitřní bezpečnost, prohlásil, že za poslední tři měsíce do Maďarska přišlo 66 896 Syřanů. Kromě nich Maďaři přijali občany dalších 74 zemí, včetně 32 900 Afghánců či 3630 Iráčanů.

11:53

Krizový stav začne v maďarských župách Csongrád a Bács-Kiskun platit dnes mezi 12:30 a 13:00.

11:52

Evropská agentura Frontex, která hlídá hranice EU ve Středozemním moři, hlásí nový rekord v počtu běženců, kteří překročili hranice Unie. V srpnu jich bylo 156 000, za celý letošek už přes půl milionu.

11:43

Rozhodnutí Orbánovy vlády mimo jiné umožní vyslat na jih země armádu, aby pomohla policii hlídat hranice.

Nejde o překvapivý krok. Premiér už v pondělí v rozhovoru pro televizi TV2 řekl, že vyhlášení krizového stavu je "pravděpodobné".

Maďarští vojáci poblíž Röszke
Maďarští vojáci poblíž Röszke | Foto: Reuters
11:41

Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána rozhodla, že kvůli uprchlíkům vyhlásí ve dvou regionech na jihu země stav nouze. Oznámil to mluvčí vlády.

11:39

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nenavrhl, aby se zemím, které odmítají kvóty na přerozdělování uprchlíků, snížily příspěvky ze strukturálních fondů Evropské unie.

Tvrzení německého ministra vnitra Thomase de Maiziéra podle České televize popřela mluvčí Komise. Mezi odpůrce kvót patří mimo jiné i Česká republika.

Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker | Foto: Reuters
11:08

Český ministr vnitra Milan Chovanec reaguje na Twitteru na návrhy Německa omezit dotace z fondů EU odpůrcům kvót.

11:01

Schůzka evropských ministrů vnitra k řešení uprchlické krize nepřinesla uspokojivé výsledky, shodují se v hodnocení německá média. Některé deníky dokonce označují vyznění pondělního jednání za špatný vtip. Rozhodnutí Německa obnovit hraniční kontroly je podle médií snahou získat čas, aby se podařilo evropské řešení najít.

10:58

Francouzský satirický magazín Charlie Hebdo, který se v lednu stal terčem teroristického útoku, opět jitří emoce. Tentokrát kresbou, na níž je vyobrazen Ajlan Kurdí, tříletý syrský chlapec, jenž utonul na cestě do Evropy.

Časopis se inspiroval snímkem, který obletěl celý svět. "Vítáme uprchlíky!" píše se u karikatury. "Tak blízko cíle..." Opodál je billboard s klaunem a nápisem "Promo! Dvě dětská menu za cenu jednoho".

10:42 Drtinová a Veselovský

Od počátku bylo zřejmé, že Evropa přijala špatný koncept na imigraci, rezignovali jsme na ochranu schengenského prostoru, říká v rozhovoru pro DVTV bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Má obavy, že k uzavření hranic v určitém okamžiku dojde.

Velká část uprchlíků do Evropy nepatří, další vlnu musíme utlumit, říká exnáčelník armády

sedivy
19:31
Od počátku bylo zřejmé, že Evropa přijala špatný koncept na imigraci, rezignovali jsme na ochranu schengenského prostoru, říká Jiří Šedivý. Má obavy, že k uzavření hranic v určitém okamžiku dojde. | Video: Martin Veselovský
10:41

Berlín využije k ubytování uprchlíků i nepoužívané letiště Tempelhof, rozhodla radnice. Dočasný domov by ve dvou hangárech mělo najít 1200 lidí. "Nevíme přesně kdy, ale uprchlíci budou přemístěni na Tempelhof a bude to brzy," citoval server The Guardian mluvčí Reginu Kneidingovou.

Foto: Shutterstock
10:35

Nejméně 13 uprchlíků, včetně čtyř dětí, přišlo ráno o život na jihozápadním pobřeží Turecka po potopení lodi, s níž se pokoušeli dostat na řecký ostrov Kos.

Na místě rychle zasáhla turecká pobřežní hlídka, které se podařilo zachránit 205 lidí, jejichž původ nebyl zatím zjištěn. Záchranáři pátrají po dalších případných přeživších.

10:32 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Hlavní uprchlická vlna nyní do Německa míří vlaky přes Rakousko, kam utečenci přicházejí z Maďarska. Podívejte se na hlavní trasy uprchlíků.

Foto: Aktuálně.cz
10:31

Do Německa v pondělí dorazilo vlakem 4537 žadatelů o azyl, a to i přes obnovení kontrol na hranici s Rakouskem. Od začátku září do Německa po železnici přijelo dohromady 91 823 imigrantů, informovala dnes německá policie.

10:17

Maďarsko od úterý začalo striktně naplňovat zákon, jenž má zajistit ochranu hranic. Policie zadržela u Röszke první běžence, kteří překonali plot na hranici se Srbskem.

9:38

Berlínu dochází trpělivost se zeměmi, které se nechtějí podílet na přijímání uprchlíků.

Poté, co zavedla kontroly na hranicích s Rakouskem, vláda kancléřky Angely Merkelové podle agentury AFP navrhuje omezení finančních prostředků z fondů EU státům, které jsou proti kvótám.

Do opozice se staví především visegrádská čtyřka, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, podle nichž kvóty Evropské komise neřeší problém s přílivem běženců. Jen během pondělí přitom do Maďarska dorazilo 9380 lidí.

9:23

"Z celkového počtu bylo 42 Syřanů, 23 Afghánců, 13 Iráčanů a 3 cizinci státní příslušnosti Bangladéš. Z 81 zajištěných osob bylo 49 mužů, 10 žen a 22 dětí," upřesnila policejní mluvčí Rendlová.

"Státní hranici překročily čtyři osoby pěšky, dalších 59 migrantů využilo železniční dopravu, 12 cestovalo osobním automobilem v doprovodu převaděče a šest autobusem. Policisté zadrželi 59 nelegálních migrantů v Břeclavi, 19 na hraničním přechodu v Mikulově a 3 v Hatích. Cizinecká policie zároveň zahájila úkony trestního řízení vůči 3 osobám (1 Rakušan a 2 Němci), které jsou podezřelé z převaděčství."

9:20

Cizinecká policie zadržela od půlnoci do rána 47 běženců. Jejich počet se zvýšil poté, co Německo a Rakousko dočasně obnovily hraniční kontroly.

Od nedělního večera, kdy policie zesílila bezpečnostní opatření, bylo zadrženo 81 uprchlíků, sdělila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

9:17

Humanitární organizace Lékaři bez hranic apeluje v The New York Times na pomoc běžencům.

8:56

Na srbské straně hranice, kterou Maďarsko zavřelo, podle agentury Reuters strávily noc stovky běženců.

8:10 Drtinová a Veselovský

Velká část uprchlíků do Evropy nepatří, další vlnu musíme utlumit.rozhovoru pro DVTV to tvrdí bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Od počátku bylo podle něj zřejmé, že Evropa přijala špatný koncept na imigraci. Rezignovali jsme na ochranu schengenského prostoru, tvrdí Jiří Šedivý.

Velká část uprchlíků do Evropy nepatří, další vlnu musíme utlumit, říká exnáčelník armády

sedivy
19:31
Od počátku bylo zřejmé, že Evropa přijala špatný koncept na imigraci, rezignovali jsme na ochranu schengenského prostoru, říká Jiří Šedivý. Má obavy, že k uzavření hranic v určitém okamžiku dojde. | Video: Martin Veselovský
8:01

"Pokud si je (Maďaři) přejí vrátit, musí je vrátit do Řecka. To je první země jejich vstupu do Evropské unie. Nepřijmeme je i za cenu toho, že Srbsko na hranici postaví armádu," cituje agentura Tanjug srbského státního tajemníka na ministerstvu práce Nenada Ivaniševiće.

8:00

Srbsko nepřijme uprchlíky vracené z Maďarska. Oznámilo, že nasadí i armádu.

7:51

Budapešť chce příval uprchlíků zastavit plotem na hranicích se Srbskem, ale i dalšími opatřeními. Například přísnějšími tresty za pašování lidí nebo tresty za překonávání či poškození hraničního plotu.

7:50

V Maďarsku začínají platit přísnější zákony proti migrantům. Každý, kdo nelegálně překročí hranice, bude zadržen, varoval premiér Viktor Orbán.

Maďarská vláda má také jednat o návrhu ministra vnitra vyhlásit kvůli přílivu utečenců krizový stav.

Do Röszke dorazili maďarští vojáci.
Do Röszke dorazili maďarští vojáci. | Foto: Reuters
7:48 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podrobnou online reportáž o pondělních událostech ČTĚTE ZDE.

7:46

Nejprve to podstatné z včerejšího večera:

Evropa se nedokázala shodnout, jak přerozdělit 120 000 uprchlíků. Jednání o kvótách v Bruselu zkrachovalo. Proti byla Česká republika, Slovensko a další země.

Prezident Miloš Zeman podpořil návrh, aby českou hranici střežily společné hlídky policie a armády.

Maďarští policisté zablokovali hlavní průchod pro uprchlíky na srbsko-maďarské hranici. Vytvořili kordón a natáhli dráty přes železniční trať, po které každý den přicházely tisíce utečenců do maďarského Röszke.

7:45 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás budeme opět celý den sledovat nejnovější dění kolem uprchlické krize v Evropě.

Michal Žák Zuzana Kleknerová Martin Novák ČTK Reuters Mikuláš Klang Michal Žák, Zuzana Kleknerová, Martin Novák, ČTK, Reuters, Mikuláš Klang
Aktualizováno 15. 9. 2015 23:54
 

Právě se děje

Další zprávy