Živě: Unie rozšířila sankce proti Rusku na dalších 15 lidí

Přenos skončil
Pondělní dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Řeka u separatisty ovládaného Slavjansku vydala během týdne třetí tělo, jež nese stopy po mučení.

Zpráva přišla v den, kdy byl na Gennadije Kernese, starostu východoukrajinského Charkova - jednoho z center ruských separatistů -, spáchán pokus o atentát.

Ozbrojenci se rovněž podle médií zmocnili dvou vládních budov ve městě Kosťantynivka, které leží jižně od Kramatorsku.

Nejasná zůstává situace kolem zadržovaných členů mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Sedm lidí, včetně jednoho Čecha, chtějí ozbrojenci vyměnit za vězněné kolegy.

Spojené státy sankcionovaly sedm představitelů Ruské federace a 17 firem.

Nedělní dění na Ukrajině jsme sledovali ZDE.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
22:50

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes odsoudil nedávné zadržení pozorovatelů z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na Ukrajině. Zároveň podle agentury Reuters vyzval proruské povstalce, aby je okamžitě propustili na svobodu. "Naléhavě vyzývá osoby odpovědné za jejich únos, aby je okamžitě propustily," píše se v textu prohlášení, v němž se klade důraz na to, aby propuštění bylo bezpodmínečné a aby zadrženým nebylo ublíženo. Rovněž se v něm podotýká, že Pan Ki-mun "apeluje na všechny, kteří mají vliv", aby pomohli v řešení této záležitosti.

21:34

Ukrajina nemá šanci stát se v příštích pěti či deseti letech členskou zemí EU. V první společné televizní debatě před květnovými volbami do Evropského parlamentu se na tom shodli lídři evropských politických uskupení. V angličtině vedená diskuse, při níž lídři v rychlosti probrali řadu témat od otázek zaměstnanosti po zahraniční a obrannou politiku osmadvacítky, přitom byla živější, než mnozí čekali.

ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters
19:37

Evropská unie o 15 jmen rozšíří seznam osob, kterým kvůli krizi na Ukrajině blokuje majetek i cesty na území EU. Členské země Unie dnes vpodvečer písemnou procedurou definitivně potvrdily odpolední předběžnou dohodu diplomatů osmadvacítky. Jména postižených budou oficiálně známa poté, co budou v úterý zveřejněna v unijním věstníku.

17:47

Rota 150 amerických vojáků ze 173. výsadkové brigády dnes přiletěla do Estonska jako poslední část 600členného kontingentu, který USA kvůli ukrajinské krizi vyslaly do Pobaltí a Polska. Oznámila to agentura AFP s tím, že americká jednotka by měla setrvat v přístavním městě Paldiski přinejmenším do konce roku.

17:36

Více informací k dodávkám plynu na Ukrajinu: V první fázi by Ukrajina mohla odebírat ze Slovenska v přepočtu tři miliardy metrů krychlových plynu ročně, a to už letos na podzim. Po dalších úpravách plynovodu, které podle slovenského premiéra Roberta Fica potrvají tři až čtyři měsíce, se počítá se zvýšením jeho kapacity na osm až devět miliard metrů krychlových.

17:22

Slovenský přepravce zemního plynu Eustream a ukrajinská společnost Ukrtransgaz v Bratislavě podepsaly memorandum o zpětných dodávkách plynu na Ukrajinu. Kyjev tak v budoucnu sníží svou závislost na Rusku. Podpisu memoranda se zúčastnili i představitelé slovenské a ukrajinské vlády a rovněž předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Foto: Reuters
16:45

Ruské finanční trhy po oznámení nových amerických sankcí proti ruským činitelům a firmám paradoxně posílily. Rozsah opatření totiž nebyl tak široký, jak se trhy obávaly. Ruské akcie a kurz rublu zpevnily, zatímco náklady na pojištění ruských dluhopisů před nesplácením klesly.

Foto: Reuters
16:37

Výbuch podomácku vyrobené trhaviny v Charkově zabil ukrajinského vojáka, další muž ve zbrani utrpěl zranění. Informovala o tom charkovská zdravotnická služba.

An Ukrainian soldier (L) aims his rifle at pro-Russia protesters gathered in front of an Ukrainian airbase in Kramatorsk, in eastern Ukraine April 15, 2014.
An Ukrainian soldier (L) aims his rifle at pro-Russia protesters gathered in front of an Ukrainian airbase in Kramatorsk, in eastern Ukraine April 15, 2014. | Foto: Reuters
16:20

Jména lidí, o něž budou rozšířeny evropské sankce, budou oficiálně známa poté, co budou v úterý zveřejněna v unijním věstníku. Další rozšíření by pak mohlo přijít ještě v tomto týdnu. Český velvyslanec při EU Martin Povejšil novinářům řekl, že se diplomaté osmadvacítky vrátili k deset dní připravenému sankčnímu seznamu.

"Dnes jsme se dohodli na rozšíření seznamu osob, na něž se bude vztahovat zákaz vstupu do EU a jimž budou zmrazeny majetky nebo aktiva v EU. Mluvíme zhruba o 15 osobách z Ukrajiny a z Ruska," prohlásil Povejšil

15:47

Komentář Jiřího Justa, spolupracovníka Aktuálně.cz v Moskvě:

Nové sankce, které dnes oznámil Bílý dům, se týkají nejbližších spolupracovníků Vladimira Putina.

Mezi sedmi lidmi, kterým bude zmražen majetek a účty v USA, figuruje šedá eminence Kremlu Igor Sečin, hlavní ruský zbrojař a šéf ruského státního průmyslového technologického holdingu Rostech Sergej Čemezov, vicepremiér Dmitrij Kozak, který zodpovídal za sočskou olympiádu a nyní za Krym, nebo hlavní kurátor ruské domácí politiky Vjačeslav Volodin.

Sankce také byly uvaleny na firmy, které patří miliardáři a blízkému Putinovu příteli Gennadiji Timčenkovi. To svědčí o tom, že se Barack Obama rozhodl za eskalaci krize na Ukrajině potrestat přímo Vladimira Putina.

Jiří Just
Foto:
15:24

Na americkém seznamu sankcionovaných Rusů nově figurují:

- Oleg Belavencev, prezidentský vyslanec na Krymu
- Sergej Čemezov, šéf ruské státní agentury Rostěchnologii
- Dmitrij Kozak, vicepremiér Ruské federace
- Jevgenij Murov, ředitel Federální ochranné služby, Putinovy ochranky
- Alexej Puškov, šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy
- Igor Sečin, šéf společnosti Rosněfť
- Vjačeslav Volodin, zástupce ředitele prezidentské kanceláře

15:06

Ukrajina je podle prozatímního premiéra Arsenije Jaceňuka ochotna rychle uhradit více než dvoumiliardový dluh vůči ruskému Gazpromu.

Podmínkou ale je, že státní gigant bude souhlasit s tím, že Kyjev zaplatí za 1000 metrů kubických zemního plynu 268 dolarů. Společnost nedávno navýšila cenu na 468 dolarů.

V jiném případě je ukrajinský Naftogaz připraven hnát Gazprom k mezinárodní arbitráži.

15:00

Nové sankce Spojených států zasáhnou sedm představitelů Ruské federace a 17 společností. Všechny jsou podle prvních zpráv cíleny na nejbližší spolupracovníky prezidenta Vladimira Putina.

14:48

Charkovský starosta Gennadij Kernes byl střelen do zad ve chvíli, kdy jel na kole. Doprovázela ho prý ochranka. Výstřel padl jen jeden a zraněn je pouze politik.

Ihned po převozu do nemocnice ho lékaři operovali, podle agentury UNIAN je zranění vážné, jeho stav ale stabilizovaný.

13:35

Prezident Vladimir Putin pohrozil Ukrajině zastavením zbrojní spolupráce. "Technologicky a finančně jsme schopni se vypořádat se ztrátou (ukrajinského partnera) v závislosti na druhu produkce v době od půldruhého roku do 2,5 let," prohlásil v severoruském Petrozavodsku.

Ukrajinský zbrojní průmysl by ale podle něj něco podobného nepřežil.

Foto: Reuters
14:22

Rusko "je znepokojeno" počtem příslušníků ukrajinských bezpečnostních složek na jihovýchodě země. Tamní ministerstvo obrany už minulý týden uvedlo, že momentálně v oblasti operuje na 11 000 vojáků, 160 tanků a 230 obrněných vozidel.

Moskva naproti tomu podle NATO shromáždila poblíž hranic s Ukrajinou kolem 40 000 mužů. Ruští vojáci pak údajně operují v separatisty kontrolovaných oblastech, což ale Kreml vehementně popírá.

14:01

Reportér Aktuálně.cz Martin Novák se ve Lvově sešel s mužem, který byl těžce zraněn na Majdanu. Přijdou-li Rusové, půjde bojovat zas. Jeho reportáž si můžete přečíst zde.

Pavlo Didula.
Pavlo Didula. | Foto: Martin Novák
13:17

Starosta Charkova utrpěl při pokusu o atentát vážná zranění plic a jater. Serveru Vesti to řekl jeho přítel Juryj Sapronov. "Střelili ho do zad v lese. Prostřelili mu plíce a játra," řekl.

13:12

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov jednal se svým německým protějškem o zajatých členech mise OBSE. Podrobnosti o telefonickém rozhovoru ovšem nejsou známy.

Dopoledne vyzvala spolková kancléřka Angela Merkelová prezidenta Vladimira Putina, aby "využil veškerý svůj vliv" k propuštění sedmi kontrolorů.

12:54

Zadržení členů mise OBSE zorganizovala ruská vojenská rozvědka GRU. Tvrdí to ukrajinská tajná služba SBU, která informovala o odposlechnutých rozhovorech, jež zachycují vydané příkazy.

Akci proti vojákům, mezi nimiž je i vyšší důstojník české armády, údajně řídil agent GRU Igor Bezler.

12:42

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier kritizuje separatisty na východě Ukrajiny. Jejich představování zajatých pozorovatelů OBSE a příslušníků ukrajinských bezpečnostních sil označil za "odporné a flagrantní porušení lidské důstojnosti".

Frank Walter Steinmeier v Černínském paláci.
Frank Walter Steinmeier v Černínském paláci. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
12:13

Jak píše ČTK, pětapadesátiletý Kernes byl starostou druhého největšího města Ukrajiny ještě za vlády prezidenta Viktora Janukovyče. Po jeho pádu byl považován za prorusky orientovaného politika.

Koncem února se v médiích objevily zprávy, že spolu s tehdejším charkovským gubernátorem Michailem Dobkinem odletěl do Ruska. Ke svým povinnostem na charkovské radnici se ale zakrátko vrátil.

12:08

Ve Slavjansku vyplavila řeka Siverskyj Doněc už třetí tělo, které nese stopy mučení.

Oběť, jejíž identita není známa, podle dostupných informací zemřela obdobným způsobem jako zastupitel Horlivky za stranu Vlast Volodymyr Rybak a vysokoškolský student Jurij Popravko.

Ten byl údajně umučen a zavražděn. Jeho tělo bylo - společně s další obětí - nalezeno před několika dny nedaleko Slavjansku.

12:02

Kernes byl podle médií postřelen během koupání v jednom z místních pramenů. "Neznámí pachatelé ho napadli ze zálohy."

11:47

Na starostu ukrajinského Charkova Gennadije Kernese byl spáchán atentát. Incident se odehrál kolem poledne místního času (11:00 SELČ).

"Byl střelen do zad, v současné době je operován v nemocnici. Lékaři bojují o jeho život," cituje Ukrajinska pravda z tiskové zprávy charkovské městské rady.

Gennady Kernes
Gennady Kernes | Foto: Wikimedia Commons
11:29

Vůdce separatistů ve Slavjansku - "lidový starosta" Vjačeslav Ponormajov - označil zadržované členy mise OBSE za hosty.

Zároveň ale podle ruské agentury Interfax prohlásil, že chce sedm vojenských kontrolorů vyměnit za vězněné "stoupence federalizace", především za svého zatčeného zástupce Igora Perepečajenka.

10:58

Ukrajinské ministerstvo vnitra popřelo, že by se policejní stanice v Kosťantynivce zmocnili separatisté. Funguje normálně, zní z Kyjeva.

Proruský ozbrojenec u administrativní budovy v  Kosťantynivce. (28. dubna 2014)
Proruský ozbrojenec u administrativní budovy v Kosťantynivce. (28. dubna 2014) | Foto: Reuters
10:44

Šéf Bílého domu dodal, že byl v otázce sankcí "schopen mobilizovat evropské země", které byly doposud skeptické.

Americký prezident Barack Obama odpovídá během návštěvy Jižní Koreje na dotazy novinářů.
Americký prezident Barack Obama odpovídá během návštěvy Jižní Koreje na dotazy novinářů. | Foto: Reuters
10:42

Americký prezident Barack Obama prohlásil, že USA během pondělí uvalí na ruské představitele a firmy další ekonomické sankce. Během návštěvy Filipín prohlásil, že cílem není zaměřit se přímo na ruského prezidenta Vladimira Putina, ale změnit to, s čím kalkuluje.

10:17

Pod palbou z granátometů a samopalů se ocitlo i letiště v Kramatorsku. To momentálně kontroluje ukrajinská armáda a jedná se o klíčový zásobovací bod. Právě na něj jsou podle místních médií dopravovány potraviny, munice, ale i policejní posily.

Ukrajinský voják střeží letiště v Kramatorsku. (25. dubna 2014)
Ukrajinský voják střeží letiště v Kramatorsku. (25. dubna 2014) | Foto: Reuters
10:11

Favorit květnových prezidentských voleb Petro Porošenko tvrdí, že se ho pokusili unést separatisté. Miliardář a nezařazený poslanec v rozhovoru pro německý list Bild řekl, že k incidentu došlo minulý týden v Luhansku. Dodal, že "za ruskou věc" bojuje pouze pár stovek lidí.

Poslanec ukrajinského parlamentu Petro Porošenko, momentálně favorit prezidenských voleb.
Poslanec ukrajinského parlamentu Petro Porošenko, momentálně favorit prezidenských voleb. | Foto: Reuters
09:34

Proruští separatisté se zmocnili policejního velitelství ve městě Kosťantynivka nacházejícím se asi 70 kilometrů severně od Doněcka. S odvoláním na ukrajinské ministerstvo vnitra to napsala agentura Reuters.  

09:27

Nedělní střety mezi zastánci jednotné Ukrajiny a obyvateli usilujícími o federalizaci země si v Charkově vyžádaly nejméně 14 zraněných. Dalších 13 lidí bylo zadrženo. S odvoláním na místní úřady o tom informoval server Kyiv Post.

Proruská demonstrace na Ukrajině.
Proruská demonstrace na Ukrajině. | Foto: Reuters
09:09

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová ujistila Česko, že se zasadí o propuštění všech zadržovaných členů pozorovatelské mise OBSE na Ukrajině. "Paní ministryně zdůraznila, že Německo bude postupovat tak, aby dosáhlo propuštění všech zadržovaných bez výjimky. Své kroky v příštích dnech bude úzce koordinovat se zeměmi, které mají mezi zadrženými své občany, tedy ČR, Polskem a Dánskem. Německo jedná i s ruskou stranou," řekl po jednání s von der Leyenovou český ministr obrany Martin Stropnický.

Zadržovaní členové pozorovatelské mise OBSE na Ukrajině.
Zadržovaní členové pozorovatelské mise OBSE na Ukrajině. | Foto: Reuters
08:27

"Policie na východě Ukrajiny není funkčně schopna plnit své povinnosti, čeká nás grandiózní personální čistka," prohlásil ministr vnitra Arsen Avakov. Podle něj je v oblasti 12 000 policistů.

Prozatímní ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov.
Prozatímní ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. | Foto: Reuters
08:18

Vůdci luhanských radikálů žádají, aby ruština byla vyhlášena za druhý státní jazyk a aby byli osvobozeni údajní političtí vězňové.

Přijali rovněž prohlášení, podle něhož požádají Rusko o vyslání "mírových sil" v případě, že bezpečnostní složky věrné kyjevské vládě proti povstalcům zakročí.

08:16

Proruští separatisté vyhlásili v neděli večer "Luhanskou lidovou republiku". Připojili se tak k Doněcku, napsala agentura UNIAN. I oni plánují na 11. května všelidové hlasování o státní samostatnosti.

07:35

Samozvaná "Doněcká lidová republika" bude respektovat výsledky zamýšleného referenda. Mluvčí separatistů Vladimir Makovič to řekl v rozhovoru pro list Rossijskaja Gazeta.

Separatisté republiku vyhlásili 7. dubna a o statusu oblasti chtějí hlasovat 11. května.

Proruští ozbrojenci na radnici v Doněcku.
Proruští ozbrojenci na radnici v Doněcku. | Foto: Reuters
07:26

Na sankčním seznamu Unie je nyní 33 Ukrajinců a Rusů, kteří se podle Bruselu podíleli na anexi ukrajinského Krymu.

Rozšíření sankčního seznamu Unie je odpovědí na to, že Moskva zatím podle Západu nepřispěla k uklidnění krize na Ukrajině tak, jak se ministři zahraničí USA, EU, Ukrajiny a Ruska v polovině dubna dohodli v Ženevě.

07:25

Evropská unie by měla ohlásit 15 nových jmen na protiruském sankčním seznamu, stát se tak má po mimořádné schůzce zástupců členských států.

Osmadvacítka dotyčným zmrazí konta a zakáže cestovat na území Unie. O možných hospodářských sankcích vůči Rusku se zřejmě zatím rozhodovat nebude.

Šéf Evropské komise Barroso a předseda Evropské rady Van Rompuy po skončení mimořádného summitu v Bruselu.
Šéf Evropské komise Barroso a předseda Evropské rady Van Rompuy po skončení mimořádného summitu v Bruselu. | Foto: Reuters
07:20

Na východě Ukrajině pokračuje vyjednávání se separatisty, kteří od pátku zadržují příslušníky mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Proruští radikálové v neděli propustili švédského komisaře, v zajetí nadále zůstává sedm cizinců, mimo jiné i český důstojník.

07:18

Dobrý den z pražské redakce. I v pondělí pro vás budeme v online reportáži sledovat dění (nejen) na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 28. 4. 2014 22:50
 

Právě se děje

Další zprávy