reklama
 
 

Živě: Uprchlíci utekli z tábora, míří po dálnici na Budapešť

Aktualizováno 7. 9. 2015 23:57
reklama
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Živě: Uprchlíci utekli z tábora, míří po dálnici na Budapešť

Souhrn událostí

reklama
23:35
 

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy zvažuje řadu odpovědí na světovou uprchlickou krizi. Týkají se i otázky přemísťování uprchlíků, uvedl dnes podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu Peter Boogaard.

"Také jsme v pravidelném kontaktu se zeměmi na Blízkém východě a v Evropě, na které velkou měrou dopadá zvýšený příliv uprchlíků," uvedl mluvčí ve sdělení zaslaném elektronickou poštou.

Evropa se potýká s příchodem uprchlíků z válkou zasažené Sýrie a dalších zemí. Některé skupiny zabývající se uprchlíky a problematikou přistěhovalectví dlouho před vypuknutím krize v Evropě apelovaly na Spojené státy, aby přijaly více syrských uprchlíků, napsal Reuters.

Barack Obama
21:50

Evropským farmářům, kteří dnes v Bruselu bouřlivě protestovali proti nízkým výkupním cenám mléka, by mohla v jejich situaci pomoci nynější migrační krize, s níž je spojena potřeba nějak zajistit jídlo pro ty, kdo nyní do evropských zemí přicházejí. Jako určitou obecnou možnost to na závěrečné tiskové konferenci po dnešním mimořádném jednání ministrů zemědělství EU řekl místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen.

Připomněl, že jak tíživá situace v zemědělství, kde nadbytek mléka vedl k propadu cen a tedy jen velmi nízkým výdělkům farmářů, tak migrační krize si žádají řešení na evropské úrovni.

"Musíme hledat synergie mezi odpověďmi. Proto vznikl uvnitř komise nápad, že bychom mohli některé nástroje využít společně. Podpořit zemědělství a zároveň řešit nutriční potřeby těch, kdo to nejvíce potřebují, včetně například uprchlíků," prohlásil Katainen.

Upozornil ale zároveň, že se jedná jen o předběžně diskutovaný nápad bez jakýchkoliv konkrétních závěrů.

21:05

Uprchlíci, kteří dnes v podvečer utekli ze záchytného tábora Röszke na jihu Maďarska u hranic se Srbskem, se vydali po blízké dálnici M5 směrem na Budapešť. Podle maďarských médií může jít až o tisíc lidí, mezi nimiž jsou i rodiny s dětmi. Nespokojení běženci prý už dopoledne odmítli nechat se registrovat a chtěli se vydat do Německa, byť i pěšky, místo aby v táboře odevzdali otisky prstů.

Policie kvůli bezpečnosti zastavila na dálnici provoz ve směru na hlavní město. Podle MTI vyloučila, že by se migranty pokusila zastavit za použití síly. Agentura Reuters předtím napsala, že policisté se snažili běžencům zabránit v opuštění záchytného tábora za použití pepřových sprejů.

21:00

"Je rozdíl mezi ekonomickým uprchlíkem a válečným uprchlíkem. Lidé, kteří prchají před válkou, musejí mít možnost spolehnout se na to, že budou chráněni. Přijetí válečných uprchlíků si vyžaduje povinný a závazný systém, kterému já říkám povinné kvóty," řekl rakouský kancléř Werner Faymann po téměř dvě hodiny trvající schůzce se svými kolegy z ČR a Slovenska v Bratislavě.

Podle Faymanna bez stanovení jasných pravidel, jak bude naloženo s běženci, kteří prchají před válkou, nebude fungovat ani ochrana vnějších hranic schengenského prostoru.

Nový rakouský kancléř Werner Faymann, který je rovněž předsedou sociální demokracie (SPÖ) Nový rakouský kancléř Werner Faymann, který je rovněž předsedou sociální demokracie (SPÖ), je kritikem EU a Lisabonské smlouvy | Foto: Reuters
20:50

Řešení migrační krize podle Bohuslava Sobotky vyžaduje společný postup EU. "Důraz na ochranu vnější schengenské hranice, na regulaci migračních toků, které směřují do Evropy, mohou být základem budoucí shody na úrovni Evropské unie," uvedl předseda české vlády po jednání předsedů vlád Česka, Rakouska a Slovenska po jednání v Bratislavě.

Sobotka nenaznačil další postup ČR v případě, že EU se přes odpor Česka a dalších zemí visegrádské skupiny rozhodne povinné kvóty zavést. Evropská komise bude po Česku podle dostupných informací chtít, aby povinně přijalo dalších téměř 3000 uprchlíků, a to pouze pár měsíců poté, co se Praha rozhodla dobrovolně se postarat o asi 1500 běženců. Navrhované navýšení počtu uprchlíků pro rozmístění v členských státech EU je reakcí na zvýšený nápor migrantů v letních měsících.

Premiér Bohuslav Sobotka Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK
20:10

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz dnes zahájil plenární zasedání ve Štrasburku výzvou k přijetí jednotné evropské azylové politiky a odmítnutím budování bariér na hranicích. Schulz tak předznamenal pravděpodobně hlavní téma zářijové schůze europarlamentu, která se bude konat do čtvrtka.

Martin Schulz, kandidát na šéfa Evropské komise. Martin Schulz, kandidát na šéfa Evropské komise. | Foto: Reuters
19:45

Několik tisíc dalších uprchlíků z Blízkého východu a Afriky přišlo během dneška z Řecka do Makedonie na cestě za lepším životem do západní Evropy. Informovala o tom agentura AFP, podle které na makedonských hranicích panuje kvůli velkému návalu lidí značné napětí.

Podle informací zpravodaje AFP, který je na místě, přešlo do bývalé jugoslávské republiky během dopoledne více než 2000 běženců. Úřady prý však předpokládají, že z řeckého území jich dnes přijde celkem přinejmenším 8000.

Velké množství migrantů prý na hranicích způsobilo tlačenice a incidenty, kvůli kterým musely opakovaně zasahovat pořádkové síly. Policisté při tom použili obušky, napsala agentura s odvoláním na makedonské ministerstvo vnitra.

"V tak velkém davu se vždycky někdo pokouší předběhnout ostatní, a to způsobuje napětí a střety, které musejí řešit policisté. Doposud ale nebyly zaznamenány žádné vážnější incidenty," sdělil podle AFP zdroj z ministerstva, který nechtěl být jmenován.

Uprchlíci v Makedonii Foto: Michal Pavlásek
19:15

Zhruba stovka migrantů se dnes vydala pěšky na cestu z jihodánského ostrova Lolland do Švédska. Skupinu, v níž byly prý i ženy a děti, doprovázela po celý den dánská policie. Několika desítkám migrantů, kteří už dříve k mostu spojujícímu Kodaň se švédským Malmö dorazily, ale policisté v přechodu hranice zabránili.

Migranti se podle místních médií na cestu do Švédska vydali z města Rödby, kam dorazili trajektem z Německa, prý z obavy z dalšího zpřísňování dánské azylové politiky. Někteří migranti se ale pro cestu do Švédska údajně rozhodli i kvůli tomu, že v zemi už žijí jejich příbuzní.

Překročit most Öresund spojující Dánsko se Švédskem migrantům ale policie dnes neumožnila. Učinila tak mimo jiné z bezpečnostních důvodů, neboť most není určen pro pěší. Dánská vláda dnes ale rovněž uvedla, že odmítá uprchlíky přepravit do Švédska autobusy. Kodaň - na rozdíl od jiných evropských zemí - chce i nadále dodržovat platná evropská pravidla, uvedl premiér Lars Lökke Rasmussen.

19:00

Maďarský ministr obrany Csaba Hende dnes podal demisi. Informovala o tom zatím bez podrobností agentura Reuters, podle níž odstoupil po zasedání bezpečnostní rady státu věnovaného situaci s migranty. Agentura APA mezitím napsala, že ze záchytného tábora Röszke na jihu Maďarska u hranic se Srbskem uteklo na 300 migrantů. Předseda vlády Viktor Orbán rezignaci Hendeho přijal. Jeho ministerské křeslo prý už nabídl jinému politikovi. Je jím István Simicskó, který je rovněž členem Orbánovy strany Fidesz.

Z Röszke na jihu země unikly tři stovky uprchlíků večer a podle informací médií se vydaly po blízké dálnici M5 směrem na Budapešť. Brzy jejich zástup ale zastavila policejní eskorta. Nespokojení běženci prý už dopoledne odmítli svou registraci a chtěli se vydat do Německa, byť i pěšky, místo aby v táboře odevzdali otisky prstů.

17:58
Bulharsko

Bulharský soud o deset dní odložil rozhodnutí o extradici do Rakouska bulharského občana, který řídil nákladní auto, v němž byly koncem srpna na rakouském území nalezeny desítky mrtvých migrantů. Soud od Vídně žádá záruku, že řidič si bude moci případný trest odpykat v Bulharsku, napsala agentura APA.

17:45

Na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru a zřízení zón pro uprchlíky se na dnešní schůzce v Bratislavě shodli předsedové vlád Česka, Rakouska a Slovenska. Řekl to po jednání český premiér Bohuslav Sobotka. Rozdílný názor přetrvává na přerozdělování uprchlíků na základě kvót, což Česko podle Sobotky nadále odmítá. Pro zavedení kvót se po schůzce vyslovil rakouský kancléř Werner Faymann.

"Já jsem kvóty odmítl, nepokládám kvóty na skutečné řešení migrační krize. Shodli jsme se ale na tom, že je potřeba posílit ochranu vnější schengenské hranice a že musí být co nejdříve zřízena přijímací centra pro uprchlíky na vnější schengenské hranici, na jejichž provozu by se měla také podílet také Organizace spojených národů," řekl Sobotka.

Stejný názor ohledně povinných kvót jako Česko má také Slovensko.

17:11
Británie

Britský ministerský předseda se nechal slyšel, že je Spojené království připraveno přijmout na 20 tisíc syrských běženců přímo z utečených táborů. Informovala o tom agentura Reuters.

16:56
Bulharsko

Bulharská policie zadržela na hranici s Tureckem muže, hledaného Interpolem kvůli členství v Islámském státu. Jedenadvacetilý Eymur Daselajin zřejmě cestoval ze Sýrie. Pod přísným dohledem jej policie dopravila do vazební věznice ve městě Chaskovo. Je to již několikátý případ zadrženého člena Islámského státu v Bulharsku, islamisté používají k cestám do a ze Sýrie tuto pozemní trasu.

16:42
ČR

Český premiér Bohuslav Sobotka, stejně jako před ním slovenské ministerstvo vnitra zopakoval, že je Česká republika připravena přijmout "nějaké" uprchlíky, ale jedině na základě principu dobrovolnosti, tedy ne na základě kvót dohodnutých v Bruselu.  

Premiér Bohuslav Sobotka Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK
16:35
Německo

Při požáru ubytovny pro azylanty v Rottenburgu na jihozápadě Německa se v noci na dnešek zranilo pět lidí, čtyři z nich byli hospitalizováni. Příčina požáru není zatím známá, agentura DPA nicméně připomněla, že v uplynulých měsících se v Německu odehrálo vícero žhářských útoků na azylová střediska. Další plánovaná ubytovna pro žadatele o azyl v noci na dnešek hořela v Durynsku

15:59
Slovensko

Slovenské ministerstvo obrany v reakci na další návrh Evropské komise na zavedení kvót pro přijímání uprchlíků uvedlo, že nadále tvá na dobrovolném přijímání běženců.  

15:48
Dánsko

Obnovení kontrol na hranicích s Německem podle dánské premiérky Helle Thorningové-Schmidtové k řešení uprchlické krize nepovede a Kodaň o takovém kroku neuvažuje.

A large group of migrants, mainly from Syria, walk towards the north on a highway in Denmark Foto: Reuters
15:09
Řecko

Nejméně dvě třetiny z odhadovaných 15 000 až 18 000 uprchlíků, kteří pobývají v bídných podmínkách na řeckém ostrově Lesbos ve východní části Egejského moře, budou přepraveny do kontinentálního Řecka v příštích pěti dnech, oznámil v řecké televizi ERT1 ministr pro migraci Janis Muzalas.

14:44

Občanští demokraté ústy svého předsedy Petra Fialy zopakovali, že kvóty Bruselu poškozují Evropu.

"Evropská komise požaduje, aby Česká republika přijala na základě kvót téměř 3000 lidí. Na postoji ODS ke kvótám se nic nemění. Evropská komise nám nemůže přikazovat, kolik máme přijmout uprchlíků. Jsme suverénním státem, musíme rozhodovat sami, kolik lidí, odkud a za jakých podmínek přijmeme. Kvóty jen prohlubují migrační krizi, nic neřeší, nepomáhají uprchlíkům a poškozují Evropu."

Petr Fiala Petr Fiala | Foto: Sandra Štefaniková
14:35

Prohlášení premiéra Bohuslava Sobotky:

"V napjaté době, které teď Evropa čelí, oceňuji prohlášení papeže Františka, který včera vyzval evropské farnosti, náboženská sdružení a kláštery, aby se ujaly alespoň jedné uprchlické rodiny. Papežovu iniciativu vnímám jako důležité poselství, které pomáhá v těchto nelehkých chvílích snížit napětí ve společnosti. Česká vláda oceňuje ochotu církví podílet se na integraci uprchlíků, kteří v Evropě získají azyl.

Výzva papeže Františka je v souladu s jednáními, která vláda vede s českými církvemi už od poloviny července letošního roku, kdy jsem se k tomuto tématu s představiteli církví osobně setkal. Konkrétní obrysy této spolupráce připravuje pracovní skupina k migraci, vedená ministerstvem vnitra, která má za úkol najít nejlepší cestu, jak uprchlíky, kteří u nás v souladu se zákony získají azyl, integrovat do české společnosti a umožnit jim v České republice nový důstojný život."

Premiér Bohuslav Sobotka Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 7. 9. 2015 7:00

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama