Hledaný útočník z Paříže je v Belgii a snaží se dostat do Sýrie, tvrdí jeho přátelé

Přenos skončil
Sobotní dění po sérii teroristických útoků v Paříži jsme sledovali online.
Po Salahu Abdeslamovi pátrá policie v několika zemích Evropy.
Po Salahu Abdeslamovi pátrá policie v několika zemích Evropy. | Foto: Reuters

Řím/Paříž - Belgické úřady v sobotu zavedly nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli ohrožení před teroristickými útoky, a to na území hlavního města Bruselu, kde sídlí i instituce Evropské unie.

Uzavřen je provoz metra, na důležitých místech byly rozmístěny těžce vyzbrojené policejní a vojenské hlídky.

Sobotní dění po sérii teroristických útoků v Paříži jsme sledovali online.

Evropa po teroristických útocích v Paříži:

Přenos skončil
23:32

Počet lidí, které zabili teroristé v letech 2000 až 2014.

23:25

"Ne mým jménem." Momentka z dnešních demonstrací muslimů v Itálii, kde odsoudili terorismus ve jménu islámu.

23:12

"Nejsme spojeni s operací," píší Anonymous na svém Twitteru ke zprávám o chystaných útocích a nabádají média, aby před podáváním zpráv sledovala účty hnutí a ověřovala fakta.

22:35

Informace o útocích, které Daeš (arabské označení Islámského státu) údajně chystá na 22. listopadu, se objevily na Twitteru. Účet se navenek tváří jako Anonymous, hnutí se od něj ale distancuje.

22:13

Anonymous po útocích v Paříži vyhlásili Islámskému státu válku na internetu. V úterý pak oznámili, že napadli už 5500 účtů na Twitteru, které patří právě islamistům napojeným na IS.

Foto: Aktuálně.cz
22:09

Hnutí ale něco takového popírá. "Nešířili jsme jakékoliv zvěsti o možných budoucích útocích IS a upřimně řečeno nevíme, odkud zvěsti pocházejí," napsali Anonymous na Twitteru.

22:07

Server International Business Times napsal, že hacktivistické hnutí Anonymous varovalo před několika velkými teroristickými útoky Islámského státu po celém světě. Terčem atentátů se podle zpráv měla znovu stát Paříž a dále některá místa v Itálii, Indonésii, Libanonu i Spojených státech.

21:18

Ačkoliv v Bruselu platí mimořádná bezpečnostní opatření, v centru města byl vztyčen vánoční strom.

20:29

Původně vyšetřovatelé informovali, že se odpálila Hasna Aitboulahcenová, sestřenice údajného strůjce pařížských útoků Abdelhamida Abaaouda.

Aitboulahcenová nepatřila mezi typické džihádisty. Pila alkohol, užívala si na večírcích a experimentovala s drogami. Ačkoliv byla součástí islamistické buňky, korán nečetla a zahalovat se začala teprve před měsícem.

20:27

Muž, který se odpálil při středečním zásahu v Saint-Denis, není francouzské policii znám. DNA testy potvrdily, že nejde o člověka, který by byl v minulosti souzen či vyslýchán. Policisté rovně nezjistili, zda muž prošel Řeckem.

20:06

Před prestižním zápasem španělské fotbalové ligy mezi Realem Madrid a FC Barcelona byla na stadionu rozvinuta obří francouzská vlajka.

19:53

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

V Bruselu nakonec zavřely skoro všechny ochody. Vojáci a policisté se přesouvají chránit jiná místa. Jedná se sice o výjimečnou situaci, bruselští obchodníci jsou nejspíše velmi rozladěni. Největší tržby totiž tamní obchody zažívají před 5. prosincem, dnem Svatého Mikuláše, který je belgickou obdobou Štědrého dne. Po tomto dni nakupují dárky už jen cizinci.


Foto: Reuters
19:40

Údajný terorista Salah Abdeslam se nyní schovává v Bruselu a zoufale se snaží dostat do Sýrie. Informoval zpravodajský server ABC News s odvoláním na Abdeslamovy přátele, kteří s ním hovořili přes Skype.

"Myslím, že není daleko," uvedl dnes bratr Salaha Abdeslama Mohamed, který už dříve Salaha vyzval, aby se dobrovolně vydal úřadům. Informaci, že Salah kontaktoval s prosbou o pomoc některé ze svých přátel, Mohamed potvrdil.

Jeden ze Salahových přátel serveru ABC News potvrdil, že je Abdeslam zoufalý, neboť uvázl na půli cesty mezi evropskými tajnými službami a radikály z organizace Islámský stát (IS), kteří ho údajně sledují. Lituje prý, že v Paříži nespáchal sebevražedný atentát podobně jako jeho další bratr Brahim Abdeslam, který se odpálil nedaleko koncertní síně Bataclan.

Salaha Abdeslama, jednoho z útočníků z Paříže, hledá francouzská policie.
Salaha Abdeslama, jednoho z útočníků z Paříže, hledá francouzská policie. | Foto: Reuters
19:30

Stovky muslimů se dnes zúčastnily dvou manifestací proti terorismu, které se konaly v Římě a Miláně. Informovala o tom agentura AFP. Cílem akcí bylo podle organizátorů vyjádřit solidaritu s oběťmi nedávných atentátů v Paříži a zároveň nesouhlas s pácháním násilí ve jménu islámu.

Účastníci demonstrace nesli transparenty s nápisy jako například "Korán je proti násilí", "My nejsme nepřítel", "Islám znamená mír" či "Solidarita s pařížskými oběťmi".

Muslimové protestují v Římě proti terorismu.
Muslimové protestují v Římě proti terorismu. | Foto: Reuters
19:25

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

V tuto dobu se už oblast St Gery plná barů a restaurací v centru Bruselu obvykle plní lidmi všech generací. Dnes je ale ve čtvrti pusto a prázdno. Belgičané respektují čtvrtý, nejvyšší stupeň pohotovosti před teroristickými útoky a zůstávají doma.

19:16

Policejní zásah na pražském Pohořelci skončil.

"Po odbouchnutí rozbušky se pyrotechnik dostal do vozidla zadním oknem a prověřil podezřelé dráty. Zjistilo se, že jde o potřeby na kempování. Zásah byl v 19:00 ukončen," řekl Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Foto: Filip Horký
19:05

Belgický deník rovněž píše, že Abdelhamid Abaaoud možná nebyl mozkem celé operace v Paříži, ale spíše jejím koordinátorem.

Nezvyklé totiž je, že "neměl zajištěn únik z města a ubytování". To vyřešil tak, že zavolal své sestřenici, kterou už ale policie odposlouchávala.

Oba přišli o život během středeční razie v pařížské čtvrti Saint-Denis.

18:33

Podle belgického deníku Le Soir pátrají vyšetřovatelé v Bruselu po dvou mužích, z nichž jeden může mít na sobě bombu podobnou té, pomocí které vraždili atentátníci minulý týden v Paříži.

18:31

Web Týdeník policie píše, že stříbrný vůz měl zatmavená skla a "uvnitř byly vidět podezřelé dráty".

Policie kvůli zásahu zavřela i přilehlé ulice, a to pro dopravu i chodce.

18:22

"Policisté na místo vyjeli na základě oznámení. Jde o auto Volkswagen Tiguan s korejskou převozní SPZ," řekl Aktuálně.cz mluvčí pražské policie. O přesném počtu policistů, kteří zasahují, nic neví.

18:07

Připomeňme, že policie posílila ostrahu po teroristických útocích v Praze. Kromě Pražského hradu jde například o ruzyňské letiště či O2 Arenu.

18:02

Snímky ze zásahu na Pohořelci.

17:56

Pyrotechnici zasahují v Parléřově ulici na pražském Pohořelci, informuje Český rozhlas. Důvodem je podezřelé auto s cizí poznávací značkou.

Pyrotechnici vůz na dálku otevřeli rozbuškou. Nyní zvažují, zda k němu pošlou robota, nebo k němu dojde pyrotechnik v ochranné kombinéze.

17:51

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

"Je naprosto nepřijatelné, že nevíme, kdo v té čtvrti bydlí," zdůvodnil plánované kontroly ve čtvrti Molenbeek belgický ministr vnitra Jan Jambon. "V současnosti jsou v Molenbeeku byty, kde jsou oficiálně nahlášeni dva lidé, ale žije jich tam i deset," dodal v rozhovoru pro Nieuwsblad.

Ministr zdůraznil, že v Molenbeeku nemají být zavedena jen represivní opatření. Vyžaduje pro čtvrť celý plán. "Jsou to také vzdělání, místo pro život a rovné přiležitosti. Máme sociální misi: dát mladým lidem kolem 15 a 16 let budoucnost," podtrhl.

Právě ztráta vyhlídek na jakoukoliv budoucnost, a ne náboženství, podle mnohých odborníků mládež v Molenbeeku radikalizuje.

Foto: Aktuálně.cz
17:43

Velvyslanectví USA v Belgii vyzvalo Američany v zemi, aby zůstali doma. "Pokud musíte jít ven, vyhýbejte se velkým davům," píše se v prohlášenií na webu.

17:29

Policisté se zbraněmi dnes odpoledne v jižním Londýně zastavili dodávku a zatkli tři muže, kteří v ní cestovali. Žádné bližší informace k akci neposkytli, uvedl server britského listu The Guardian. Nad místem přelétává nejméně jeden policejní vrtulník a poblíž je rovněž vozidlo ambulance.

17.18

V ulicích Toulouse protestuje 12 tisíc lidí proti terorismu.

16:40

Advokátka rovněž řekla, že policie cestou z Paříže zastavila auto s Abdeslamem třikrát, ale během povrchní kontroly totožnosti si policisté ničeho neobvyklého nevšimli.

16:38

Terorista Salah Abdeslam z Paříže po útocích zřejmě prchal se sebevražedným pásem.

Belgické televizi to řekla Carine Couqueletová, obhájkyně Hamzy Attoua, který s Abdeslamem jel z Francie do Belgie. Attou podle ní vypověděl, že Abdeslam byl během cesty "velmi rozrušený" a on se bál, že by se mohl odpálit.

Podle Couqueletové to vyvolává otázky, zda se měl i Salah Abdeslam v Paříži odpálit, ale - narozdíl od dalších útočníků - si to rozmyslel.

Salaha Abdeslama, jednoho z útočníků z Paříže, hledá francouzská policie.
Salaha Abdeslama, jednoho z útočníků z Paříže, hledá francouzská policie. | Foto: Reuters
16:27

Momentka z Prahy. Pocta Paříži.

15:56

Belgický ministr vnitra prohlásil, že chce, aby policie v bruselské čtvrti Molenbeek prohledala "dům po domu".

15:38

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

V centru Bruselu, kde obvykle v sobotu korzují tisíce turistů a místních, je dnes ale stejně nezvykle prázdno. Prochází se tady hlavně vojáci se samopaly a policisté. Hlavní turistická místa také hlídají desítky odstřelovačů.

Turistů v centru stále pár je, podle recepční jednoho z hotelu v centru, která nechtěla říct své jméno, protože neměla povolení s médii mluvit, v hotelu nikdo z hostů nezůstal. "Všichni někam šli, na zvýšení teroristické hrozby jsme je upozorňovali a také na to, že nejede metro, ale nakonec se všichni do města vydali," řekla Aktuálně.cz asi třicetiletá recepční.

Belgičané výzvu úřadů ale většinou poslechli a radši zůstali doma.

Foto: Aktuálně.cz
15:24

Podle pařížské prokuratury bylo propuštěno sedm lidí zadržených během středeční policejní razie ve čtvrti Saint-Denis.

Jeden z pozdezřelých - Jawad Bendaoud - zůstává ve vazbě, uvedla mluvčí Agnes Thibault-Lecuivre.

14:55

Rady Belgičanům, jak se chovat během současné hrozby teroristických útoků.

14:32

Ředitelství pařížské policie oznámilo, že prodlužuje do konce listopadu zákaz konání manifestací ve francouzské metropoli a jejím okolí. Své rozhodnutí zdůvodnilo mimořádnou závažností útoků, které přiměly vládu vyhlásit výjimečný stav.

Prodloužení výjimečného stavu o tři měsíce schválily ve čtvrtek a v pátek obě komory parlamentu.

14:29

Snímek ze zatýkání podezřelého Belgičana tureckou policií. Šestadvacetiletý Ahmet Dahmani je podezřelý, že pro organizaci Islámský stát zkoumal cílová místa pro útoky v Paříži.

14:20

Zatímco Abaaoudovo zapojení do teroristických útoků v Paříži je podle policie zřejmější, role dalšího podezřelého - Salaha Abdeslama - zůstává nejasná, uvedla francouzská televize BFM TV.

Abdeslam je stále na útěku. Kromě Francouzů po něm pátrají i Belgičani, Španělé a Italové.

14:08

Dnešní večerní utkání belgické fotbalové ligy mezi Lokerenem a Anderlechtem bylo z bezpečnostních důvodů odloženo. Další zápasy kola by se měly odehrát podle plánu, ačkoliv krizový štáb země doporučil kvůli hrozbě terorismu jejich odložení.

13:44

Rezoluce Rady bezpečnosti OSN o zdvojnásobení boje proti organizaci Islámský stát v Sýrii je podle britského premiéra Davida Camerona klíčovým momentem.

Francie v dokumentu vyzvala všechny státy, které jsou schopny se zapojit do boje proti extrémistům, aby zdvojnásobily a zkoordinovaly své úsilí ve snaze zabránit dalším útokům ozbrojenců.

Británie se už zapojila do vzdušných úderů proti pozicím IS v Iráku, Cameron chce ale následovat spojence a rozšířit zapojení britských sil i na koaliční nálety proti islamistům v Sýrii.

13:27

Belgičana marockého původu Abdelhamida Abaaouda, mozek útoků v Paříži, zachytily dvě bezpečnostní kamery ve stanici metra Croix de Chavaux, informovala francouzská policie.

To naznačuje, že se zřejmě sám zapojil do akce a byl jedním útočníků, kteří stříleli v restauraci Le Petit Cambodge a v bistru Le Carillon v 10. a 11. arrondissementu (částech Paříže), kde zahynulo celkem 14 lidí.

Abdelhamid Abaaoud, strůjce útoků v Paříži
Abdelhamid Abaaoud, strůjce útoků v Paříži | Foto: ČTK
13:15

Rusko daruje francouzské policii štěně německého ovčáka. Podle ministra vnitra tak chce tak vyjádřit svoji solidaritu s útoky zasaženou Francií a rovněž uctít památku policejní fenky Diesel.

Tu zabili teroristé během středečního zásahu proti strůjci krveprolití v Paříži.

12:48

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Všechny obchody v centru belgického hlavního města byly vyzvány, aby zavřely.

Foto: Aktuálně.cz
12:46

Podle prohlášení belgické prokuratury byly zbraně objeveny v domě jednoho ze tří lidí, kteří byli zatčeni kvůli možnému napojení na teroristy z Paříže.

Úřad nicméně tvrdí, že nebyly nalezeny ani výbušniny, ani sebevražedné vesty. Další podrobnosti prý nebudou zveřejněny.

12:41

I takovéto obrázky nabízí sobotní Brusel.

12:26 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Připomeňme, že do Molenbeeku vedou stopy útoků v Paříži. Toto nehostinné, zanedbané předměstí s vysokou nezaměstnaností, se nachází nedaleko od centrálních institucí Evropské unie.

Nezaměstnanými jsou hlavně mladí muslimové. Většinou potomci přistěhovalců z Maroka, Tuniska či Turecka.

Foto: Reuters
12:23

Podrobnosti k arzenálu zbraní v Molenbeeku:

Podle serveru La Capitale bylo "velké množství zbraní a výbušnin" objeveno v domě na ulici Vandepeerboom. Zatím není jasné, zda byl při razii někdo zadržen.

List nicméně nevylučuje, že právě objev v problémové bruselské čtvrti mohl být důvodem, proč belgické úřady zvýšily bezpečnostní opatření.

12:15

Francie od soboty zvýšila v Paříži ostrahu u klíčových vodovodních zdrojů, a to poté, co premiér Manuel Valls nevyloučil možnost útoků chemickými a biologickými zbraněmi.

Nově by se ke zdrojům pitné vody dostanou jen zaměstnanci vodáren prověření ministerstvem obrany.

11:57

Britský premiér David Cameron v pondělí navštíví Paříž. Podle jeho úřadu se v Elysejském paláci sejde s prezidentem Francoisem Hollandem. "Očekává se, že se zaměří na protiteroristickou spolupráci a boj proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku," vysvětlil Cameronův mluvčí.

Foto: Reuters
11:38

"Vyzýváme veřejnost, aby nepropadala panice a zůstala klidná. Přijali jsme opatření, která jsou nezbytná," vzkázal belgický premiér Charles Michel.

Podle něj měly tajné služby informace "zcela přesné informace, že by v metropoli mohl být spáchán podobný útok, jaký se stal před týdnem v Paříži".

11:35

Zápasy belgické fotbalové ligy by se měly o víkendu odehrát podle plánu, ačkoliv krizový štáb země doporučil z bezpečnostních důvodů vedení soutěže jejich odložení. V hlavním městě platí od zadržení třetího Belgičana podezřelého z napojení na teroristy z Paříže nejvyšší stupeň pohotovosti a úřady nabádají občany, aby se vyhýbali veřejným místům s vysokou koncentrací lidí.

Fotbalisté Anderlechtu Brusel slaví
Fotbalisté Anderlechtu Brusel slaví | Foto: www.facebook.com
11:33

Belgický server DH.be píše, že policie při raziích v bruselské čtvri Molenbeek objevila v pátek večer spoustu zbraní, chemikálií a výbušnin.

11:19 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Teroristé si vybírají sportovní události jako cíl útoků už dlouhá léta. Stadion Stade de France minulý týden jen tak tak unikl tragédii podobné té na olympiádě v Mnichově či při maratonu v Bostonu. Připomeňte si teroristické útoky spojené se sportem.

11:18

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Trhovci na Flagey říkají, že lidí je daleko méně. "Zítřejší trh na Gare du Midi je dokonce zrušený," líčí Mari, která prodává pyžama a ložní prádlo. Lidé se podle Lucii, která prodává kávu, od rána nebaví o ničem jiném, než o teroristické hrozbě. "Co máme ale dělat? Život jde dál..," říká Lucia.

Foto: Silvie Housková
11:11

Belgický premiér upřesnil, že mimořádná bezpečnostní opatření platí kvůli hrozbě teroristických útoků "zbraněmi a výbušninami", píše agentura AFP.

11:00

Turecká policie zadržela Belgičana marockého původu. Je podezřelý, že pro organizaci Islámský stát zkoumal cílová místa pro útoky, při nichž teroristé před týdnem v Paříži povraždili 129 lidí.

Zadrženým je šestadvacetiletý Ahmet Dahmani, kterého policisté zatkli v jednom luxusním hotelu v přímořském městě Antalya na jihu země. Reuters píše, že na dálnici nedaleko hotelu byli zadrženi další dva muži - Syřani, které do Turecka mohl poslat IS, aby Dahmanimu zajistili bezpečný přechod hranice do Sýrie.

10:57

Od naší zpravodajky z Bruselu Silvie Houskové:

Na tradičních trzích na náměstí Flagey je dnes méně lidí než obvykle. Nezvykle prázdné je i oblibené Café Belga, které v této době už bývá plné hostů.

Foto: Silvie Housková
10:46

Centrum kvůli pokračujícímu vyšetřování nechce upřesnit, co konkrétně vedlo ke zvýšení stupně ohrožení. "Nemůžeme poskytnout více informací... Federální prokurátoři pokračují v práci," sdělil podle agentury Reuters mluvčí OCAM. Opatření následovalo několik hodin poté, co byl obviněn z terorismu třetí člověk zadržený v Belgii v souvislosti s krvavými útoky, které se staly před týdnem v Paříži a které si vyžádaly 130 obětí na životech. Vyšetřování ukázalo, že atentáty měly vazbu i na síť islámských extremistů v Belgii.

10:37

Dnes ráno byly v Bruselu na důležitých místech rozmístěny těžce vyzbrojené policejní a vojenské hlídky. Střeženy jsou rovněž instituce EU, které v belgické metropoli sídlí.

10:31

V Bruselu bude metro uzavřené po celý den, hromadná povrchová doprava naopak jezdí normálně, s výjimkou tramvajových linek vedoucích pod zemí, uvedly úřady.

10:29

Premiér Bohuslav Sobotka odsoudil teroristký útok v Mali. "Vyjadřuji hlubokou soustrast malijskému národu, rodinám a blízkým těch, kteří byli touto strašlivou událostí zasaženi. Tato událost opět potvrdila nutnost důsledné mezinárodní spolupráce v boji proti terorismu," řekl Sobotka.

Foto: Jakub Plíhal
09:49

V ulicích Paříže bude dalších 1500 vojáků.

09:44

Ruský prezident Vladimír Putin řekl, že vyjadřuje soustrast rodinám obětí útoku teroristů v Mali.

09:37

Cizinecká policie letos na jaře v autobuse na D1 zadržela dva Syřany na cestě z Rakouska do Německa. U sebe měli podezřelé poznámky a radikální náboženskou literaturu. Češi zalarmovali rakouskou protiteroristickou jednotku, které nakonec dvojici i s podezřelými materiály předali, napsal server Lidovky.cz

9:19

Mezi oběťmi pátečního teroristického útoku na hotel v malijské metropoli Bamako jsou i ruští občané. Oznámilo to v sobotu ruské ministerstvo zahraničí, o počtu obětí se ale nezmiňuje. Šéf nemocnice v Mali předtím ruské televizi LifeNews řekl, že při útoku byli zabiti nejméně dva ruští občané.

08:54

Prezident François Hollande víta přijetí rezoluce Radou bezpečnosti OSN, kterou  vyzval k přijetí "všech opatření" nutných ke zničení radikální organizace Islámský stát.

08:31

Agentura AFP potvrzuje informace o uzavření metra v Bruselu.

07:58

O nejvyšší stupni varování před teroristickými útoky informuje také belgická televize BFMTV.

06:50

V Bruselu je uzavřen provoz metra, hromadná povrchová doprava naopak jezdí normálně. Opatření kvůli ohrožení před teroristickými útoky by se mohlo dotknout víkendových fotbalových zápasů. Naposledy byl nejvyšší stupeň pohotovosti vyhlášen na celém území Belgie od prosince 2007 do ledna 2008, a to poté co policie zadržela 14 osob, které měly v plánu vysvobodit vězněného teroristu. Kvůli opatření byly například omezeny silvestrovské oslavy. Brusel byl tehdy ochuzen o tradiční ohňostroj.

Anderlecht Brusel v Lize mistrů 2013-14 (Gillet)
Anderlecht Brusel v Lize mistrů 2013-14 (Gillet) | Foto: Reuters
05:18

Mali vyhlásilo po pátečním teroristickém útoku výjimečný stav, který má platit deset dní pro celé území státu. Zároveň tři dny platí v Mali státní smutek, oznámil v sobotu prezident Boubacar Keita ve státní televizi. Podle nejnovější bilance si páteční masakr v hotelu v Bamaku vyžádal 19 obětí a sedm zraněných. Na místě také zahynuli dva útočníci, upřesnil podle agentury Reuters prezident

Zásah v hotelu Radisson Blu v malijské metropoli Bamako, který obsadili teroristé. Snímek je pořízen ze záznamu místní televize.
Zásah v hotelu Radisson Blu v malijské metropoli Bamako, který obsadili teroristé. Snímek je pořízen ze záznamu místní televize. | Foto: ČTK
04:53

Koordinační analytické centrum OCAM při belgickém ministerstvu vnitra vyzvalo obyvatele Bruselu, aby se vyhýbali "místům s vysokou koncentrací lidí", zejména "koncertům, významným událostem, vlakovým nádražím a letištím, hromadné dopravě a přeplněným nákupním střediskům". OCAM rovněž vyzvalo obyvatele, aby ozbrojeným složkám usnadňovali bezpečnostní kontroly.

Policejní razie v bruselské čtvrti Molenbeek
Policejní razie v bruselské čtvrti Molenbeek | Foto: Reuters
03:47

V Belgii pokračuje pátrání po možných teroristech v souvislosti s krvavými útoky, které se odehrály před týdnem v Paříži a které si vyžádaly 130 obětí na životech. Vyšetřování ukázalo, že atentáty měly vazbu i na síť islámských extremistů v Belgii.

Foto: Reuters
01:45

Čtvrtý nejvyšší stupeň představuje "vážné až bezprostřední" ohrožení, upozornila belgická agentura Belga s odvoláním na tamější ministerstvo vnitra. Třetí stupeň ohrožení, který odpovídá "možnému až pravděpodobnému" ohrožení, platí pro zbytek země.

01:29

Belgické úřady zavedly nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli ohrožení před teroristickými útoky. Opatření platí podle agentury AFP pro území hlavního města Bruselu, kde sídlí i instituce Evropské unie.

Kontrola podezřelého auta v Bruselu.
Kontrola podezřelého auta v Bruselu. | Foto: Reuters
Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj po útocích v Paříži.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 21. 11. 2015 23:32
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
Další zprávy