reklama
 
 

Hledaný útočník z Paříže je v Belgii a snaží se dostat do Sýrie, tvrdí jeho přátelé

AKTUALIZOVÁNO 21. 11. 2015
reklama
Sobotní dění po sérii teroristických útoků v Paříži jsme sledovali online.

Evropa po teroristických útocích v Paříži:

Souhrn událostí

reklama
23:32

Počet lidí, které zabili teroristé v letech 2000 až 2014.

23:25
Twitter

"Ne mým jménem." Momentka z dnešních demonstrací muslimů v Itálii, kde odsoudili terorismus ve jménu islámu.

23:12
Twitter

"Nejsme spojeni s operací," píší Anonymous na svém Twitteru ke zprávám o chystaných útocích a nabádají média, aby před podáváním zpráv sledovala účty hnutí a ověřovala fakta.

22:35

Informace o útocích, které Daeš (arabské označení Islámského státu) údajně chystá na 22. listopadu, se objevily na Twitteru. Účet se navenek tváří jako Anonymous, hnutí se od něj ale distancuje.

22:13

Anonymous po útocích v Paříži vyhlásili Islámskému státu válku na internetu. V úterý pak oznámili, že napadli už 5500 účtů na Twitteru, které patří právě islamistům napojeným na IS.

Anonymous - válka s terorismem
22:09
Twitter

Hnutí ale něco takového popírá. "Nešířili jsme jakékoliv zvěsti o možných budoucích útocích IS a upřimně řečeno nevíme, odkud zvěsti pocházejí," napsali Anonymous na Twitteru.

22:07

Server International Business Times napsal, že hacktivistické hnutí Anonymous varovalo před několika velkými teroristickými útoky Islámského státu po celém světě. Terčem atentátů se podle zpráv měla znovu stát Paříž a dále některá místa v Itálii, Indonésii, Libanonu i Spojených státech.

21:18
Belgie

Ačkoliv v Bruselu platí mimořádná bezpečnostní opatření, v centru města byl vztyčen vánoční strom.

20:29
Francie

Původně vyšetřovatelé informovali, že se odpálila Hasna Aitboulahcenová, sestřenice údajného strůjce pařížských útoků Abdelhamida Abaaouda.

Aitboulahcenová nepatřila mezi typické džihádisty. Pila alkohol, užívala si na večírcích a experimentovala s drogami. Ačkoliv byla součástí islamistické buňky, korán nečetla a zahalovat se začala teprve před měsícem.

20:27
Francie

Muž, který se odpálil při středečním zásahu v Saint-Denis, není francouzské policii znám. DNA testy potvrdily, že nejde o člověka, který by byl v minulosti souzen či vyslýchán. Policisté rovně nezjistili, zda muž prošel Řeckem.

20:06
Twitter

Před prestižním zápasem španělské fotbalové ligy mezi Realem Madrid a FC Barcelona byla na stadionu rozvinuta obří francouzská vlajka.

19:53
Belgie

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

V Bruselu nakonec zavřely skoro všechny ochody. Vojáci a policisté se přesouvají chránit jiná místa. Jedná se sice o výjimečnou situaci, bruselští obchodníci jsou nejspíše velmi rozladěni. Největší tržby totiž tamní obchody zažívají před 5. prosincem, dnem Svatého Mikuláše, který je belgickou obdobou Štědrého dne. Po tomto dni nakupují dárky už jen cizinci.


Belgie - terorismus - bezpečnostní opatření
19:40
Belgie

Údajný terorista Salah Abdeslam se nyní schovává v Bruselu a zoufale se snaží dostat do Sýrie. Informoval zpravodajský server ABC News s odvoláním na Abdeslamovy přátele, kteří s ním hovořili přes Skype.

"Myslím, že není daleko," uvedl dnes bratr Salaha Abdeslama Mohamed, který už dříve Salaha vyzval, aby se dobrovolně vydal úřadům. Informaci, že Salah kontaktoval s prosbou o pomoc některé ze svých přátel, Mohamed potvrdil.

Jeden ze Salahových přátel serveru ABC News potvrdil, že je Abdeslam zoufalý, neboť uvázl na půli cesty mezi evropskými tajnými službami a radikály z organizace Islámský stát (IS), kteří ho údajně sledují. Lituje prý, že v Paříži nespáchal sebevražedný atentát podobně jako jeho další bratr Brahim Abdeslam, který se odpálil nedaleko koncertní síně Bataclan.

Salah Abdeslam Salaha Abdeslama, jednoho z útočníků z Paříže, hledá francouzská policie. | Foto: Reuters
19:30
Evropská unie

Stovky muslimů se dnes zúčastnily dvou manifestací proti terorismu, které se konaly v Římě a Miláně. Informovala o tom agentura AFP. Cílem akcí bylo podle organizátorů vyjádřit solidaritu s oběťmi nedávných atentátů v Paříži a zároveň nesouhlas s pácháním násilí ve jménu islámu.

Účastníci demonstrace nesli transparenty s nápisy jako například "Korán je proti násilí", "My nejsme nepřítel", "Islám znamená mír" či "Solidarita s pařížskými oběťmi".

Řím, El Hachmi Imam Muslimové protestují v Římě proti terorismu. | Foto: Reuters
19:25
Belgie

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

V tuto dobu se už oblast St Gery plná barů a restaurací v centru Bruselu obvykle plní lidmi všech generací. Dnes je ale ve čtvrti pusto a prázdno. Belgičané respektují čtvrtý, nejvyšší stupeň pohotovosti před teroristickými útoky a zůstávají doma.

19:16

Policejní zásah na pražském Pohořelci skončil.

"Po odbouchnutí rozbušky se pyrotechnik dostal do vozidla zadním oknem a prověřil podezřelé dráty. Zjistilo se, že jde o potřeby na kempování. Zásah byl v 19:00 ukončen," řekl Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Zásah pyrotechniků u Pražského hradu Foto: Filip Horký
19:05
Belgie

Belgický deník rovněž píše, že Abdelhamid Abaaoud možná nebyl mozkem celé operace v Paříži, ale spíše jejím koordinátorem.

Nezvyklé totiž je, že "neměl zajištěn únik z města a ubytování". To vyřešil tak, že zavolal své sestřenici, kterou už ale policie odposlouchávala.

Oba přišli o život během středeční razie v pařížské čtvrti Saint-Denis.

18:33
Belgie

Podle belgického deníku Le Soir pátrají vyšetřovatelé v Bruselu po dvou mužích, z nichž jeden může mít na sobě bombu podobnou té, pomocí které vraždili atentátníci minulý týden v Paříži.

18:31
Česko

Web Týdeník policie píše, že stříbrný vůz měl zatmavená skla a "uvnitř byly vidět podezřelé dráty".

Policie kvůli zásahu zavřela i přilehlé ulice, a to pro dopravu i chodce.

18:22
Česko

"Policisté na místo vyjeli na základě oznámení. Jde o auto Volkswagen Tiguan s korejskou převozní SPZ," řekl Aktuálně.cz mluvčí pražské policie. O přesném počtu policistů, kteří zasahují, nic neví.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 21. 11. 2015

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama