Žili dinosauři? Sarah Palinovou mučí její vlastní maily

Karel Toman
11. 6. 2011 20:20
"Doprkýnka, věřil bys tomu?!" glosuje v e-mailu start své kariéry politické celebrity
Sarah Palinová na sjezdu republikánů v Minnesotě
Sarah Palinová na sjezdu republikánů v Minnesotě | Foto: Reuters

Juneau/Washington - Přes 24 tisíc stran emailů bývalé aljašské guvernérky Sarah Palinové zveřejnily v pátek tamní úřady.

Odhalují údajně její vyhlášený "lidový sloh," nářky na mediální propírání jejího soukromého života, ale i obdivné postřehy k Baracku Obamovi, jejímu pravděpodobnému konkurentovi v příštích prezidentských volbách roku 2012.

Novináři, na jejichž žádost byly emaily z prvních 21 měsíců jejího guvernérství zveřejněny, se sjeli do aljašského hlavního města Juneau. Úřady totiž emaily poskytly pouze v tištěné podobě.

"Doprkýnka, věřil bys tomu?!"

O zveřejnění korespondence požádaly mediální organizace roku 2008, když se z relativně neznámé političky stala kandidátka na viceprezidentku po boku republikánského uchazeče o prezidentský úřad Johna McCaina. Právě k této události se v jednom mailu svému spolupracovníky vyjadřuje slovy: "Doprkýnka, věřil bys tomu?!" (Can you flippinbelieveit?!")

Jindy zase ventiluje své rozhořčení z takzvané Troopergate, kdy čelila obvinění, že se mstí exmanželovi své sestry, který je aljašským policistou.

"Omlouvám se, pokud už zním zpruzeně. Asi jsem. Ničí mně, jak po tom jdou špatně informovaný péčka (poslanci), reportéři a další," napsala kolegům.

Vyšetřování státu Aljaška zjistilo, že Palinová zneužila své pravomoci odvoláním úředníka, který odmítl jejího bývalého švagra propustit.

V jiném mailu Palinová obdivuje "skvělý" projev ohledně energetické politiky pronesený tehdejším prezidentským kandidátem Barackem Obamou, v němž své spolupracovníky žádá, aby sepsali prohlášení přiznávající, že Obama "válí."

Žili dinosauři zároveň s lidmi?

E-maily obsahují i její rozmrzení nad spekulacemi novinářů, jestli věří v dinosaury a to, zda případně žili zároveň s lidmi.

Jednou reagovala na blog spekulující o tom, že má milence slovy: "Mám pocit, že se kvůli těm urážlivým drbům sesypu. Tuhle část své práce nesnáším a často si říkám, že to nestojí za to."

V lednu 2008 zase vyšetřovala, kdo z jejich spolupracovníků přeposlal její email slovy: "Nesnáším pocit, že bys měl být ty nebo kdokoliv jiný z tohoto úniku záměrně obviněn, ale takové mám informace."

V několika emailech se také snaží vypátrat, kdo dal médiím informaci, že svého syna Triga správně nepřipoutala v autě.

"Kdo, kdy atd. Zjistěte mi to."

Foto: Reuters

Naštvalo ji také to, že úředníci měli bez jejího vědomí přístup do jejího počítače. "Kdo, kdy atd. provedl tento průzkum počítače v mé ložnici a dalšího počítače v domě?," napsala svým podřízeným.

Jinde instruuje své spolupracovníky, aby jí zařídili jednání s Johnem McCainem několik měsíců předtím, než se stala jeho spolukandidátkou. Jindy zase její spolupracovníci navrhují setkání s šéfem volebního štábu "chlápka jménem Obama." „Jsem odhodlaná se s ním sejít," reagovala Palinová.

To nejpikantnější se ale k médiím nakonec stejně nedostalo. Úřady totiž 2300 stran emailů neposkytly s odvoláním na obavy o soukromí. Není ale vyloučeno, že zajímavé "objevy" na čtenáře ještě čekají.

Zapálená guvernérka Sarah Palinová

Washington Post už vyzval "100 organizovaných a pilných čtenářů," aby mu pomohli s proséváním, obrovského kvanta textu, zatímco New York Times naskenované dokumenty rovnou zveřejnily na svých stránkách.

Blízký spolupracovník Sarah Palinové Tim Crawford přispěchal své šéfce na pomoc, když prohlásil, že emaily ukazují „velmi zapálenou guvernérku Sarah Palinovou, výkonnou ředitelku svého státu."

"Emaily podrobně ukazují tvrdě pracující guvernérku," prohlásil Tim Crawford.

Důvodem skoro tříleté prodlevy od žádosti o zveřejnění emailů k jejímu vyřízení je podle úřadů prostý obrovský objem korespondence.

Podány byly i žádosti o zveřejnění emailů z posledních deseti měsíců, kdy Palinová působila jako guvernérka. Těmi se ale úřady doposud nezačaly zabývat.

Kontroverzní politická celebrita

Nikoliv Hillary, ale Palinová by se mohla stát první prezidentkou USA. Její nezkušenost však mnohé Američany znepokojuje
Nikoliv Hillary, ale Palinová by se mohla stát první prezidentkou USA. Její nezkušenost však mnohé Američany znepokojuje | Foto: Reuters

Palinová pro Fox News minulou neděli prohlásila, že "spousta těch mailů samozřejmě nebyla určena k veřejné spotřebě." Obsah některých zase podle ní může být vytržen z kontextu.

Sarah Palinová byla zvolena guvernérkou Aljašky roku 2006. Rezignovala v červenci 2009, kdy se vydala na kariéru politické celebrity. Ta zahrnovala její vystupování na prorepublikánsky orientované stanici Fox News nebo reality show o jejím rodinném životě v Aljašce.

Mezi konzervativními Republikány má Palinová skupinu sveřepě oddaných následovníků, většina Demokratů a liberálů jí ale více či méně otevřeně opovrhuje.  Pro zbytek světa je Palinová spíš kulturním produktem, který by si USA musely vymyslet, kdyby jej neměly doopravdy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy