Židé, sprchujte se a nechoďte stále do ledničky. Malý alpský hotel vyvolal pobouření cedulemi

ČTK ČTK
15. 8. 2017 19:25
Malý hotel ve švýcarské Arose vyvolal ostré protesty poté, co vyvěsil dvě cedule určené židovským hostům. "Našim židovských hostům, ženám, mužům i dětem: Prosím, vysprchujte se, než půjdete do bazénu a také po koupání v něm," zněla jedna z nich, druhá vymezovala konkrétní hodiny, kdy je hotelová lednička přístupná židovským klientům. Za projev rasismu a antisemitismu označila zmíněné pokyny izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová, od jednání hotelu se distancoval i švýcarský úřad pro turistiku. Středisko Simona Wiesenthala vyzvalo k uzavření či bojkotu hotelu.
Foto: Thinkstock

Bern - Malý alpský hotel ve Švýcarsku vyvolal na sociálních sítích pobouření, když ve svých prostorách umístil cedule s pokyny pro židovské hosty. Po vlně kritiky, ke které se na twitteru připojila i náměstkyně izraelského ministra zahraničí Cipi Hotovelyová, hotel cedule odstranil, ale k incidentu se zatím nevyjádřil. Uvedla to agentura AP. Někteří cedule považovali za projev antisemitismu a rasismu.

"Našim židovských hostům, ženám, mužům i dětem: Prosím, vysprchujte se, než půjdete do bazénu a také po koupání v něm," zněl pokyn na ceduli v hotelu Aparthaus Paradies v obci Arosa na východě Švýcarska.

Nápis byl podle fotografií na sociálních sítích v angličtině a s pravopisnou chybou. Židovští klienti byli také upozorněni, že v případě nerespektování pokynu bude pro ně bazén uzavřen.

Agentura AFP informovala ještě o jedné ceduli v témže hotelu, která byla na ledničce a byla určena také jen židovských hostům. "Našim židovských klientům: můžete chodit do ledničky jen v následujících hodinách: 10:00 až 11:00 a 16:30 až 17:30. Doufám, že rozumíte, že náš personál nechce být neustále obtěžován," stálo v upozornění.

Za projev antisemitismu a rasismu označila tyto cedule například bývalá izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová. Nápisy odsoudil i švýcarský úřad pro turistiku, podle jehož mluvčího Markuse Bergera je ale nutné na celou věc pohlížet jako na "jeden politováníhodný incident".

"Prostě jedna osoba v jednom hotelu nezvládla situaci, byl to ojedinělý incident, kvůli němuž není nutné přijímat žádné větší opatření," dodal Berger.

Středisko Simona Wiesenthala nicméně požaduje uzavření hotelu a v prohlášení vyzvalo židovskou komunitu a její přátele, aby "tento hrozný hotel zařadili na černou listinu". K potrestání hotelového managementu vyzvala i náměstkyně ministra zahraničí Cipi Hotovelyová.

Švýcarské ministerstvo zahraničí agentuře AP odpovědělo, že je v kontaktu s izraelským velvyslancem. Mimo jiné mu sdělilo, že Švýcarsko odsuzuje rasismus, antisemitismus a diskriminaci v jakékoli formě.

Oblast kolem obce Arosa se podle mluvčího švýcarského úřadu pro turistiku stala v poslední době velmi žádanou mezi židovskými turisty, jimž se řada hotelů snaží vyhovět například i košer jídelníčkem.

 

Právě se děje

Další zprávy