Zemřel tvůrce populárního novinového komiksu B.C.

pav, AP
9. 4. 2007 21:20
Johnny Hart svými kresbičkami pobouřil židy i muslimy
Kreslíř Johnny Hart distribuoval své novinové komiksy prostřednictvím agentury Creators Syndicate
Kreslíř Johnny Hart distribuoval své novinové komiksy prostřednictvím agentury Creators Syndicate | Foto: Creators Syndicate

New York - Komiksové obrázky byly celý jeho život. A provázely jej až do poslední chvíle.

"Měl mrtvici," popsala dnes agentuře AP okolnosti sobotní smrti 76letého tvůrce populárního komiksu "B.C." Johnnyho Harta jeho manželka Bobby. "Zemřel přímo nad svým kreslícím prknem."

Úspěšný novinový seriál, jehož hrdiny byli pravěcí jeskynní lidé a dinosauři, který ale, jak už to u dobrých komiksových "stripů" bývá, především komentoval současnost, se na veřejnosti poprvé objevil v roce 1958.

Jeho čtenářská obec se postupně rozrostla na zhruba stomiliónovou masu, která si kupuje více než 1300 různých novinových titulů. Tam všude se obrázkový proužek B.C. objevoval.

Komiks nezmizí, rodina bude v tvorbě pokračovat

"Patřil k nejlepším kreslířům, které jsme kdy měli," vyjádřil v rozhovoru pro AP lítost nad Hartovým skonem jeho přítel a kolega z branže Mell Lazarus, autor komiksů "Momma" a "Miss Peach". "Byl naprosto originální. B.C. ukázalo cestu spoustě napodobitelů, nikdo z nich se mu ale nevyrovnal."

Novinový komiks B.C. od Johnnyho Harta
Novinový komiks B.C. od Johnnyho Harta | Foto: Johnny Hart

Hart byl rovněž autorem neméně populárního komiksu "Wizard of Id", který se odehrával v zaostalém království řízeném tyranským monarchou.

Podle Richarda Newcomba, který je zakladatelem a šéfem agentury Creators Syndicate, jež Hartovy příběhy distribuovala, budou oba seriály pokračovat.

Rodinní členové se na tvorbě komiksů už léta podílejí a mají prý k dispozici rozsáhlý digitalizovaný archiv s Hartovými kresbami, který jim umožní v práci pokračovat.

Kromě manželky za sebou Hart zanechal dvě dcery, Patti a Perri. Narodil se v Endicottu asi dvě stě kilometrů severně od New Yorku, a svůj komiks vytvářel až do soboty v domácím studiu právě tam.

Oceňovaný i kontroverzní

Za svou práci obdržel Johnny Hart četná ocenění včetně dvou prestižních Reubenových cen pro výtvarníka roku od americké Národní společnosti kreslířů a karikaturistů.

V posledních letech se do témat jeho příběhů stále více promítala jeho křesťanská víra. Používáním náboženská symboliky také Hart vyvolal několik kontroverzí. 

Novinový komiks B.C. od Johnnyho Harta
Novinový komiks B.C. od Johnnyho Harta | Foto: Johnny Hart

Za šest let starý velikonoční příběh, v němž židovská menora hoří tak dlouho, až se změní v kříž, zatímco se pod obrázky objevují poslední předsmrtná slova Ježíše Krista, si autor vysloužil kritiku z židovských kruhů, podle nichž Hart naznačoval nadřazenost křesťanství nad judaismem.

Muslimy zase pobouřil příběh, v němž se postavička zavře na latríně a položí si otázku: "Jsem to jenom já, nebo to tu opravdu tak smrdí?"

Skutečnost, že při tom na obloze září půlměsíc, který se zároveň objevuje ve formě záchodového okénka na dveřích latríny, a také použití citoslovce SLAM při zabouchnutí dveří vedly některé kritiky k přesvědčení, že autor uráží islám. Hart to odmítl s tím, že je to jen "obyčejný záchodový humor".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy