Zemřel tvůrce populárního novinového komiksu B.C.

pav, AP
9. 4. 2007 21:20
Johnny Hart svými kresbičkami pobouřil židy i muslimy
Kreslíř Johnny Hart distribuoval své novinové komiksy prostřednictvím agentury Creators Syndicate
Kreslíř Johnny Hart distribuoval své novinové komiksy prostřednictvím agentury Creators Syndicate | Foto: Creators Syndicate

New York - Komiksové obrázky byly celý jeho život. A provázely jej až do poslední chvíle.

"Měl mrtvici," popsala dnes agentuře AP okolnosti sobotní smrti 76letého tvůrce populárního komiksu "B.C." Johnnyho Harta jeho manželka Bobby. "Zemřel přímo nad svým kreslícím prknem."

Úspěšný novinový seriál, jehož hrdiny byli pravěcí jeskynní lidé a dinosauři, který ale, jak už to u dobrých komiksových "stripů" bývá, především komentoval současnost, se na veřejnosti poprvé objevil v roce 1958.

Jeho čtenářská obec se postupně rozrostla na zhruba stomiliónovou masu, která si kupuje více než 1300 různých novinových titulů. Tam všude se obrázkový proužek B.C. objevoval.

Komiks nezmizí, rodina bude v tvorbě pokračovat

"Patřil k nejlepším kreslířům, které jsme kdy měli," vyjádřil v rozhovoru pro AP lítost nad Hartovým skonem jeho přítel a kolega z branže Mell Lazarus, autor komiksů "Momma" a "Miss Peach". "Byl naprosto originální. B.C. ukázalo cestu spoustě napodobitelů, nikdo z nich se mu ale nevyrovnal."

Novinový komiks B.C. od Johnnyho Harta
Novinový komiks B.C. od Johnnyho Harta | Foto: Johnny Hart

Hart byl rovněž autorem neméně populárního komiksu "Wizard of Id", který se odehrával v zaostalém království řízeném tyranským monarchou.

Podle Richarda Newcomba, který je zakladatelem a šéfem agentury Creators Syndicate, jež Hartovy příběhy distribuovala, budou oba seriály pokračovat.

Rodinní členové se na tvorbě komiksů už léta podílejí a mají prý k dispozici rozsáhlý digitalizovaný archiv s Hartovými kresbami, který jim umožní v práci pokračovat.

Kromě manželky za sebou Hart zanechal dvě dcery, Patti a Perri. Narodil se v Endicottu asi dvě stě kilometrů severně od New Yorku, a svůj komiks vytvářel až do soboty v domácím studiu právě tam.

Oceňovaný i kontroverzní

Za svou práci obdržel Johnny Hart četná ocenění včetně dvou prestižních Reubenových cen pro výtvarníka roku od americké Národní společnosti kreslířů a karikaturistů.

V posledních letech se do témat jeho příběhů stále více promítala jeho křesťanská víra. Používáním náboženská symboliky také Hart vyvolal několik kontroverzí. 

Novinový komiks B.C. od Johnnyho Harta
Novinový komiks B.C. od Johnnyho Harta | Foto: Johnny Hart

Za šest let starý velikonoční příběh, v němž židovská menora hoří tak dlouho, až se změní v kříž, zatímco se pod obrázky objevují poslední předsmrtná slova Ježíše Krista, si autor vysloužil kritiku z židovských kruhů, podle nichž Hart naznačoval nadřazenost křesťanství nad judaismem.

Muslimy zase pobouřil příběh, v němž se postavička zavře na latríně a položí si otázku: "Jsem to jenom já, nebo to tu opravdu tak smrdí?"

Skutečnost, že při tom na obloze září půlměsíc, který se zároveň objevuje ve formě záchodového okénka na dveřích latríny, a také použití citoslovce SLAM při zabouchnutí dveří vedly některé kritiky k přesvědčení, že autor uráží islám. Hart to odmítl s tím, že je to jen "obyčejný záchodový humor".

 

Právě se děje

před 32 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy