Zemřel jeden z posledních tří vojáků I.světové války

Lucie Kalivodová
19. 2. 2010 12:25
John Babcock narukoval jako patnáctiletý. Nyní žijí už jen dva veteráni

Washington - Poslední kanadský veterán z první světové války John Babcock zemřel ve věku 109 let v americkém městě Spokane ve státě Washington, kde žil od roku 1932.

Byl jedním z posledních žijících vojáků, kteří konflikt v letech 1914 až 1918 pamatovali.

Babcock narukoval do války jako patnáctiletý poté, co zfalšoval datum svého narození. Vojenský výcvik absolvoval v Kanadě a Velké Británii, válka však skončila ještě před tím, než se dostal k francouzské frontě.

"Chtěl jsem jít do Francie, protože jsem si připadal jako cínový vojáček," řekl Babcock listu Canadian Press v roce 2007.

"Nebyl jsem dost chytrý na to, abych měl strach." Kanadský premiér Stephen Harper ve svém prohlášení označil Babcocka za posledního Kanaďana spojovaného s první světovou válkou.

Podle zpravodajského serveru BBC jsou naživu už jen dva veteráni této války - 109 letý Američan Frank Buckles a 108 letý Australan britského původu Claude Choules.

Ilustrační fotografie. Předloňské připomenutí konce 1.světové války.
Ilustrační fotografie. Předloňské připomenutí konce 1.světové války. | Foto: Reuters

V souvislosti s Babcockovou smrtí vzdal premiér Harper hold 650 tisícům Kanaďanů, kteří sloužili v první světové válce: "Dnes jsou všichni mrtví."

"Kanada truchlí kvůli generaci, která za naši nezávislost položila život a vybudovala naší společnosti ve světě jméno jako neoblomnému bojovníku za svobodu, demokracii, lidská práva a právo," řekl Harper.

Babcock se narodil 23. července 1900 na farmě v Ontariu, miloval golf a svou dlouhověkost přičítal vojenskému výcviku v mládí a tomu, že neholdoval alkoholu a včas skončil s kouřením.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu Boeing 737 MAX

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX. Provoz byl před téměř dvěma lety přerušen kvůli nehodám.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy