Zemřel jeden z posledních tří vojáků I.světové války

Lucie Kalivodová
19. 2. 2010 12:25
John Babcock narukoval jako patnáctiletý. Nyní žijí už jen dva veteráni

Washington - Poslední kanadský veterán z první světové války John Babcock zemřel ve věku 109 let v americkém městě Spokane ve státě Washington, kde žil od roku 1932.

Byl jedním z posledních žijících vojáků, kteří konflikt v letech 1914 až 1918 pamatovali.

Babcock narukoval do války jako patnáctiletý poté, co zfalšoval datum svého narození. Vojenský výcvik absolvoval v Kanadě a Velké Británii, válka však skončila ještě před tím, než se dostal k francouzské frontě.

"Chtěl jsem jít do Francie, protože jsem si připadal jako cínový vojáček," řekl Babcock listu Canadian Press v roce 2007.

"Nebyl jsem dost chytrý na to, abych měl strach." Kanadský premiér Stephen Harper ve svém prohlášení označil Babcocka za posledního Kanaďana spojovaného s první světovou válkou.

Podle zpravodajského serveru BBC jsou naživu už jen dva veteráni této války - 109 letý Američan Frank Buckles a 108 letý Australan britského původu Claude Choules.

Ilustrační fotografie. Předloňské připomenutí konce 1.světové války.
Ilustrační fotografie. Předloňské připomenutí konce 1.světové války. | Foto: Reuters

V souvislosti s Babcockovou smrtí vzdal premiér Harper hold 650 tisícům Kanaďanů, kteří sloužili v první světové válce: "Dnes jsou všichni mrtví."

"Kanada truchlí kvůli generaci, která za naši nezávislost položila život a vybudovala naší společnosti ve světě jméno jako neoblomnému bojovníku za svobodu, demokracii, lidská práva a právo," řekl Harper.

Babcock se narodil 23. července 1900 na farmě v Ontariu, miloval golf a svou dlouhověkost přičítal vojenskému výcviku v mládí a tomu, že neholdoval alkoholu a včas skončil s kouřením.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy