Zemřel jeden z posledních tří vojáků I.světové války

Lucie Kalivodová
19. 2. 2010 12:25
John Babcock narukoval jako patnáctiletý. Nyní žijí už jen dva veteráni

Washington - Poslední kanadský veterán z první světové války John Babcock zemřel ve věku 109 let v americkém městě Spokane ve státě Washington, kde žil od roku 1932.

Byl jedním z posledních žijících vojáků, kteří konflikt v letech 1914 až 1918 pamatovali.

Babcock narukoval do války jako patnáctiletý poté, co zfalšoval datum svého narození. Vojenský výcvik absolvoval v Kanadě a Velké Británii, válka však skončila ještě před tím, než se dostal k francouzské frontě.

"Chtěl jsem jít do Francie, protože jsem si připadal jako cínový vojáček," řekl Babcock listu Canadian Press v roce 2007.

"Nebyl jsem dost chytrý na to, abych měl strach." Kanadský premiér Stephen Harper ve svém prohlášení označil Babcocka za posledního Kanaďana spojovaného s první světovou válkou.

Podle zpravodajského serveru BBC jsou naživu už jen dva veteráni této války - 109 letý Američan Frank Buckles a 108 letý Australan britského původu Claude Choules.

Ilustrační fotografie. Předloňské připomenutí konce 1.světové války.
Ilustrační fotografie. Předloňské připomenutí konce 1.světové války. | Foto: Reuters

V souvislosti s Babcockovou smrtí vzdal premiér Harper hold 650 tisícům Kanaďanů, kteří sloužili v první světové válce: "Dnes jsou všichni mrtví."

"Kanada truchlí kvůli generaci, která za naši nezávislost položila život a vybudovala naší společnosti ve světě jméno jako neoblomnému bojovníku za svobodu, demokracii, lidská práva a právo," řekl Harper.

Babcock se narodil 23. července 1900 na farmě v Ontariu, miloval golf a svou dlouhověkost přičítal vojenskému výcviku v mládí a tomu, že neholdoval alkoholu a včas skončil s kouřením.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Český řidič kamionu zemřel na německé dálnici, když narazil do kolony aut

Při nehodě na dálnici v německém Sasku-Anhaltsku zahynul český řidič kamionu, který zřejmě kvůli nepozornosti naboural do kolony stojících vozidel. Informoval o tom deník Leipziger Volkszeitung. Neštěstí se stalo v pondělí odpoledne na dálničním úseku mezi Halle a Lipskem poblíž města Merseburg. Čtyřiatřicetiletý řidič zůstal po nárazu do stojícího kamionu zaklíněný v kabině a na místě podlehl svým zraněním. Podle policie zatím není zřejmé, zda řidiče přemohla únava nebo nehodu způsobila chvilková nepozornost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy