Zéland závodí s časem, do moře dál uniká topný olej

Simona Holecová
10. 10. 2011 7:50
Liberijská loď Rena havarovala na útesech u pobřeží už ve středu
Havarovaná loď Rena.
Havarovaná loď Rena. | Foto: Reuters

Wellington - Novozélandské záchranné týmy prohrávají závod s časem. Z trupu havarované kontejnerové lodi Rena, která ve středu najela na útesy nedaleko pobřeží, stále uniká topný olej, který nestíhají odčerpat.

BBC napsala, že z liberijského plavidla už uniklo 20 až 30 tun oleje, část se již dostala na pobřeží. Zasažen je mořský život, fauna i flóra.

Práci záchranářům stěžuje počasí. Podle aktuální předpovědi zasáhne postiženou oblast Bay of Plenty - turisty vyhledávané místo - vichřice. Panují obavy, že by se loď mohla kvůli silnému větru rozlomit a zhruba 1700 tun paliva vytéct do moře.

V tuto chvíli se od Reny, která uvízla 12 námořních mil od pobřeží, táhne pět kilometrů dlouhá mastná skvrna.

Novozélandský námořní úřad vypravil v neděli k vraku, jehož jeden konec je přišpendlený na útes a druhým cloumají vlny, speciální plavidla, která začala pohonné hmoty z Reny odčerpávat.

"Plán je dostat z té lodi olej. Tím se odlehčí. Pak odstraníme kontejnery. Nakonec přemístíme loď z útesu," citovala agentura Reuters z prohlášení úřadu.

Celá operace bude trvat nejméně dva dny, při špatném počasí i déle. I když na místě pracují dva "odsávací" týmy, do volného moře olej stále vytéká.

Zástupci přilehlého města Tauranga v pondělí ráno potvrdili, že olej byl již nalezen na pláži ve městě. Místní obyvatelé byli požádáni, aby zůstali daleko od vody.

Snímek pořízený z videa ukazuje únik mastných látek do moře.
Snímek pořízený z videa ukazuje únik mastných látek do moře. | Foto: Reuters

Loď sice plula pod liberijskou vlajkou, je však majetkem v Řecku usazené skupiny Costamare Inc. Ta dosud nedokázala vysvětlit, proč loď plující za dobrého počasí a velmi pomalu najela na zřetelně označené útesy. Přislíbila však plnou spolupráci s místními orgány.

Novozélandský premiér John Key, který v neděli z helikoptéry mapoval rozsah škod, uvedl, že bude požadovat důsledné vyšetření incidentu. "Něco se strašně pokazilo a je třeba pochopit proč," řekl v místním rozhlase.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy