Zdržte se předpojatého přístupu k problematice lidských práv, vyzvali Rusové Česko

ČTK ČTK
5. 8. 2019 22:41
Ruské velvyslanectví v Praze zklamala reakce českého ministerstva zahraničí na víkendový zásah policie proti účastníkům demonstrace v Moskvě. Na svém facebookovém profilu vyzvalo velvyslanectví české partnery, aby se zdrželi "selektivního a předpojatého" přístupu k problematice lidských práv. Černínský palác v neděli uvedl, že je znepokojen hromadným zatýkáním pokojných demonstrantů v Moskvě, a vyzval ruské úřady, aby respektovaly základní lidská práva.
Opoziční demonstrace za Navalného v Moskvě
Opoziční demonstrace za Navalného v Moskvě | Foto: Reuters

Podle ruské ambasády je české hodnocení zásahu proti demonstrantům jednostranné. "Nezaznamenali jsme v této souvislosti tolik 'ráznou' reakci českého ministerstva zahraničí na zacházení místních úřadů s demonstranty v USA, Velké Británii či Francii," uvádí velvyslanectví.

Postup při registraci kandidátů ve volbách v Ruské federaci, praxe sbírání podpisů a jejich následného ověřování je podle velvyslanectví používán v mnoha státech, včetně zemí západní Evropy. "Vyzýváme naše české partnery, aby se zdrželi selektivního a předpojatého přístupu k problematice lidských práv," píše se v prohlášení ruského zastupitelského úřadu. Současně připomíná mezinárodní právní závazky České republiky týkající se nevměšování do vnitřních záležitostí cizích států, které jsou zakotveny například v Chartě OSN a Deklaraci zásad mezinárodního práva.

Video: Kreml masivně zastrašuje, zatýká i kvůli barvě trička, říká Soukup

Zastupitelé v Moskvě nemají vůbec žádné pravomoci, je to důležité ze symbolického hlediska, říká komentátor Hospodářských novin. | Video: Martin Veselovský, DVTV

Lidé v centru Moskvy v sobotu demonstrovali proti zapovězení účasti opozičních kandidátů v zářijových volbách do moskevského zastupitelstva. Do protestu se lidé zapojili navzdory úřednímu zákazu a přes důrazné policejní varování.

České ministerstvo zahraničí na situaci v Moskvě zareagovalo v neděli na Twitteru. "Jsme znepokojeni opětovným masovým zatýkáním pokojných demonstrantů v Moskvě," uvedla česká diplomacie. Ruské úřady vyzvala k respektování základních lidských práv a svobod.

Už na konci července reagovala česká diplomacie na jiný případ zadržení stovek lidí pokojně protestujících v Moskvě. Upozornila, že svoboda shromažďování je garantována mezinárodněprávními závazky, a proto lidem má být umožněno projevit svůj názor i tímto způsobem. Ruské velvyslanectví v Praze následně na webu uvedlo, že demonstrace měla nezákonný charakter a akce pořádkových sil byla namířena na zabezpečení veřejného pořádku. Také tehdy českému ministerstvu zahraničí vyčetla, že podobně nereaguje na případy použití síly proti demonstrantům v jednotlivých zemích Evropské unie.

Při první demonstraci 27. července policie zadržela přes tisíc lidí, při druhé minulou sobotu nejméně 600 osob. Celkem už podle agentury TASS padlo 109 trestů, soudy ale projednaly zatím jen polovinu případů. Dalším 400 lidem byly uloženy pokuty nebo obecně prospěšné práce. Organizátorům nepovolených demonstrací hrozí tresty až patnáctiletého vězení.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy