Zbídačené město Detroit vyhlásilo historický bankrot

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
18. 7. 2013 22:36
Třetina obyvatel žije pod hranicí chudoby, ve městě nefunguje polovina služeb
Foto: Radek Pecák

Detroit - Silně zadlužené americké město Detroit požádalo o bankrotovou ochranu před věřiteli. Vyplývá to ze soudních dokumentů, na které se odvolává agentura Reuters. Ta tak potvrdila původní zprávu listu Detroit Free Press, který se o chystaném pádu města dozvěděl od nejmenovaných zdrojů.

Podáním žádosti podle listu začne 30denní až 90denní období, během kterého úřady posoudí, zda je Detroit pro ochranu před věřiteli způsobilý.

Detroit se již delší dobu potýká s nedostatkem financí a jeho kolaps je největším městským bankrotem v historii Spojených států.

Podle zdrojů Detroit v žádosti usiluje o ochranu před věřiteli a odborovými svazy, se kterými nyní jedná o dluzích a dalších závazcích v hodnotě 18,5 miliardy dolarů (366 miliard Kč).

Zkáza města aut

Detroit je nejchudším velkým městem ve Spojených státech a více než třetina jeho obyvatel žije pod oficiální hranicí chudoby. Ve městě podle agentury Reuters dochází k rozkladu základních služeb, jako jsou policie a požární sbor. Míra zločinnosti je v Detroitu nejvyšší z amerických velkoměst. Ve městě nefunguje 40 procent veřejného osvětlení a v provozu je pouze třetina městských sanitek.

Detroit, ve kterém kdysi žily dva miliony lidí, se proslavil zejména automobilovým průmyslem. Nyní je symbolem hospodářské krize ve Spojených státech.

Obrazem: Chudoba Made in USA

Populace Detroitu od roku 2000 do roku 2010 klesla o čtvrtinu na 713 777 lidí. Byla tak nejnižší od roku 1910, kdy činila 466 000 osob. Kromě propouštění v automobilkách, které čelí zahraniční konkurenci, za úbytek obyvatel mohly i nejisté vyhlídky kdysi prosperující metropole.

Přijmou věřitelé míň?

Krizový finanční manažer Detroitu Kevyn Orr minulý měsíc na setkání s věřiteli poprvé nastínil podrobné plány ohledně snížení dluhu města.

Detroit již pozastavil platby některým věřitelům, aby měl dostatek peněz na provoz základních služeb pro obyvatele.

Vyzval rovněž věřitele, aby přistoupili na výrazné snížení svých pohledávek.

Vyjádření Orrova mluvčího Billa Nowlinga ke zprávě listu Detroit Free Press se ve čtvrtek nepodařilo získat.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy