Zásadní ohrožení. Jih kvůli KLDR zvyšuje pohotovost

Petr Jemelka Petr Jemelka
10. 4. 2013 12:15
Soul má navíc důkazy, že za březnovým masivním kyberútokem stála KLDR
Obrazovky počítačů zčernaly například v televizi YTN.
Obrazovky počítačů zčernaly například v televizi YTN. | Foto: Reuters

Pchjongjang/Soul - Zatímco celý svět v napětí očekává odpálení severokorejské balistické rakety, jihokorejská vláda oznámila, že za březnovým kybernetickým útokem, který ochromil síť finančních institucí a médií, stál Pchjongjang.

Soul zároveň zvýšil stupeň pohotovosti.

Tango down

Březnový hackerský útok byl namířen proti třem největším jihokorejským bankám Shinhan Bank, Nonghyup a Jeju, jakožto i proti televizím KBS, MBC a YTN.

Napadeny byly desítky tisíc počítačů, přičemž na obrazovkách části z nich se objevily lebky.

To vyvolalo spekulace, že se jednalo o počítačový vir či jiný malware. Z některých počítačů navíc zmizela data.

Podle jihokorejské policie nicméně útok způsobil spíš jen nepříjemnosti.

Nefungovaly například bankomaty a internetové bankovnictví. Po dvou hodinách byl ale provoz internetových služeb obnoven a KLDR se podle všeho nezmocnila žádných důležitých ani citlivých dat.

Další kapka do poháru trpělivosti

To však nemění nic na tom, že Soul získal důkazy o další provokaci ze severu, které stalinistický režim Kim Čong-una v posledních týdnech vysílá takřka každý den.

KLDR už týdny vyhrožuje Jižní Koreji a Spojeným státům jaderným útokem. Minulý týden navíc vyzvala cizince na jihu k evakuaci a stejné doporučení dala zahraničním diplomatům v Pchjongjangu. Soul proto ve středu na poslední vývoj krize na Korejském poloostrově zareagoval zvýšením stupně vojenské pohotovosti na "zásadní ohrožení".

Jedná se o poplach druhého stupně, přičemž první znamená válečný stav. Armáda je proto plně mobilizována. Stejný stupeň pohotovosti platí i pro americké jednotky v Jižní Koreji.

Přehledně: Co když dojde na válku?

V úterý Kim Čong-un nechal uzavřít společnou korejskou průmyslovou zónu Kesong a jihokorejská zpravodajská služba informovala, že severokorejská armáda připravila ke startu dvě balistické střely.

Jedná se o nikdy nevyzkoušené střely Musudan o dosahu až 4000 kilometrů. Američané, Jihokorejci i Japonci jsou připraveni je sestřelit. Jih má navíc podezření, že se KLDR chystá provést již čtvrtý jaderný test.

Zatím posledním provokativním krokem je středeční uzavření hraničního přechodu s Čínou pro turisty.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Pardubice začnou s jednat se zájemci o hokejový klub příští týden

Se zájemci o koupi akcií hokejového Dynama začnou Pardubice jednat nejspíš příští týden. ČTK to řekl náměstek primátora Jan Mazuch (ODS). Město plánuje prodat většinu akcií, majoritním akcionářem bylo opakovaně, naposledy od roku 2017.

"První schůzky bychom rádi učinili příští týden. O způsobu se budeme dohadovat, snad to bude možné v nějakých větších prostorách osobně," řekl náměstek primátora.

Osobní jednání Mazuch preferuje, nicméně kvůli prevenci zamezení šíření nákazy novým koronavirem mohou jednající strany zvolit online komunikaci prostřednictvím videohovorů.

Radní dnes zrušili poptávkové řízení. Domluvili se, že budou jednat s Vladimírem Pitterem, který se do něj přihlásil, i s dalším podnikatelem Petrem Dědkem, jenž projevil zájem bez toho, aniž by zvolil formální postup přihlášením do městské poptávky.

před 51 minutami

Z nizozemského muzea někdo ukradl obraz van Gogha. Bylo zavřené kvůli epidemii

Neznámí pachatelé ukradli z muzea Singer Laren v nizozemském Larenu východně od Amsterodamu obraz Vincenta van Gogha. Oznámila to nizozemská agentura ANP. Muzeum je kvůli epidemii uzavřené. Zda zloději odnesli i jiná umělecká díla, není zatím jasné.

Obraz Jarní zahrada z roku 1884 byl zapůjčen z muzea v Groningenu pro výstavu Zrcadlo duše, na níž mohli v Larenu do uzavření expozice návštěvníci vidět díla malířů tvořících ve stylu neoimpresionismu, pointilismu, expresionismu a kubismu. Na instalaci výstavy se podílelo amsterodamské Rijksmuseum.

Policie zatím po pachatelích pátrá. Muzeum Singer Laren bylo zřízeno k prezentaci děl z pozůstalosti amerického sběratele Williama Singera, potomka miliardářské rodiny pittsburghských ocelářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy