Záplavy způsobily v benátské bazilice sv. Marka škody za pět milionů eur

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 12. 2019 11:39
Záplavy, které za poslední více než měsíc postihly italské Benátky, způsobily ve slavné bazilice svatého Marka na stejnojmenném náměstí škody za nejméně pět milionů eur (přes 127 milionů Kč).
Zatopené náměstí sv. Marka v Benátkách.
Zatopené náměstí sv. Marka v Benátkách. | Foto: Reuters

První záplavová vlna, která přišla v polovině listopadu, byla nejvyšší za posledních 53 let. Voda při přílivu tehdy dosáhla až 1,87 metru. Další dvě záplavové vlny v uplynulých dnech vystoupaly do výšky přes 1,5 metru, uvedla agentura AP.

Nejhorší záplavy město na laguně postihly v roce 1966, kdy místní úřady naměřily vodu ve výšce 194 centimetrů. Carlo Alberto Tesserin, který o baziliku pečuje, považuje ale i letošní velkou vodu za "tu nejhorší". Jak říká, na rozdíl od jiných přírodních katastrof, jako je třeba zemětřesení které po sobě zanechává zničené zvonice a zřícené zdi budov, důsledky záplav v Benátkách nemusí být zprvu pouhým okem vidět.

"Někdo, kdo přijede do Benátek a vidí velkou vodu, dorazí druhý den na náměstí svatého Marka a vidí tam rozprostřené stoly. A tehdy si může říct: Podívejte, všechno funguje. Nic se tady nestalo," popsal Tesserin. "Realita je ale jiná," dodal s tím, že jejich úkolem je nyní odhalit i ta sebemenší poškození baziliky.

Velkou vodu letos nezvykle doprovázel i silný vítr, který dosahoval rychlosti až 120 kilometrů za hodinu. Voda se tak často dostala i do ještě větších výšek. Svědci například popsali, že na náměstí svatého Marka viděli vůbec největší vlny v historii. Voda rovněž vůbec poprvé proudila do baziliky i okny a nárazový vítr ještě k tomu strhával dlaždice.

"Poprvé jsem se opravdu bál," uvedl Giuseppe Maneschi, který má na starosti technické záležitosti týkající se baziliky.

Zatopené náměstí sv. Marka v Benátkách.
Zatopené náměstí sv. Marka v Benátkách. | Foto: Reuters

Když voda stoupala, spolu s kolegy se snažil narychlo přemístit vzácné předměty, jako jsou krucifixy, do větších výšek. Krypta baziliky zůstala pod vodou přes 24 hodin. Podle Maneschiho voda není až tak problémová, budovám spíše vadí sůl. Ta pronikne do cihel i mramoru a celou strukturu poškodí a oslabí. "Katastrofa se skrývá uvnitř. Často ji ani nevidíme. Nyní ale vše můžeme odhalit pomocí nové technologie," dodal Maneschi.

Vysoká voda v Benátkách je přílivová, maxima obvykle vydrží tak hodinu a půl a po několika hodinách voda opadne. Podle místních úřadů jsou větší záplavy v Benátkách stále častější.

 

Právě se děje

Další zprávy