Záplavy a sesuvy půdy zabily v Brazílii nejméně 52 lidí

Zahraničí Zahraničí
2. 1. 2010 9:45
Déšť ustal, sesuvy půdy ale hrozí dál
Záchranáři vynášejí z trosek hotelu Sankay jednu z obětí.
Záchranáři vynášejí z trosek hotelu Sankay jednu z obětí. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Už nejméně dvaapadesát obětí si od středy vyžádaly záplavy v oblasti brazilského velkoměsta Rio de Janeira, které na několika místech způsobily i sesuvy půdy.

Mezi mrtvými je i devatenáct lidí, kteří zahynuli v troskách malého luxusního hotelu Sankay. Ten se v pátek zřítil na ostrově Ilha Grande, který je častým cílem zahraničních turistů. 

Z údajů civilní obrany vyplývá, že nejvíce obětí pochází přímo z aglomerace Ria, kde přívalu bahna neodolaly chatrče v chudinských čtvrtích.

To byl případ pětičlenné rodiny žijící ve čtvrti Jacarepagua na západě Ria, která zůstala pod sesutou půdou.

Počet mrtvých se může v dalších hodinách ale ještě zvýšit, protože spousta lidí se pohřešuje.

Jak uvedla agentura AFP, jen ve zříceném hotelu Sankay se mohlo v době neštěstí nacházet až kolem čtyřiceti lidí. Hotel je částečně ponořen do bahna, v němž mohli lidé uvíznout.

I když už déšť v regionu ustal, další sesuvy půdy hrozí dál. Nejnebezpečnější je situace pro obyvatele chudinských čtvrtí, které se nacházejí přímo pod kopci kolem Ria de Janeira.

Pršet v oblasti začalo přesně dvacet čtyři hodin před plánovanou "největší party na světě", při níž se měl na slavné pláži Copacabana vítat nový rok.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy