Záplavy a sesuvy půdy zabily v Brazílii nejméně 52 lidí

Zahraničí Zahraničí
2. 1. 2010 9:45
Déšť ustal, sesuvy půdy ale hrozí dál
Záchranáři vynášejí z trosek hotelu Sankay jednu z obětí.
Záchranáři vynášejí z trosek hotelu Sankay jednu z obětí. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Už nejméně dvaapadesát obětí si od středy vyžádaly záplavy v oblasti brazilského velkoměsta Rio de Janeira, které na několika místech způsobily i sesuvy půdy.

Mezi mrtvými je i devatenáct lidí, kteří zahynuli v troskách malého luxusního hotelu Sankay. Ten se v pátek zřítil na ostrově Ilha Grande, který je častým cílem zahraničních turistů. 

Z údajů civilní obrany vyplývá, že nejvíce obětí pochází přímo z aglomerace Ria, kde přívalu bahna neodolaly chatrče v chudinských čtvrtích.

To byl případ pětičlenné rodiny žijící ve čtvrti Jacarepagua na západě Ria, která zůstala pod sesutou půdou.

Počet mrtvých se může v dalších hodinách ale ještě zvýšit, protože spousta lidí se pohřešuje.

Jak uvedla agentura AFP, jen ve zříceném hotelu Sankay se mohlo v době neštěstí nacházet až kolem čtyřiceti lidí. Hotel je částečně ponořen do bahna, v němž mohli lidé uvíznout.

I když už déšť v regionu ustal, další sesuvy půdy hrozí dál. Nejnebezpečnější je situace pro obyvatele chudinských čtvrtí, které se nacházejí přímo pod kopci kolem Ria de Janeira.

Pršet v oblasti začalo přesně dvacet čtyři hodin před plánovanou "největší party na světě", při níž se měl na slavné pláži Copacabana vítat nový rok.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy