Špionská akce z dob studené války: Západní rozvědky chtěly z úřadu ČSSR uloupit šifry

Helena Truchlá Helena Truchlá
6. 7. 2020 15:10
Úkol mise byl jasný: získat šifry, které by Západu pomohly rozluštit komunikaci zemí tehdy nepřátelského bloku, států Varšavské dohody. Novozélandská zpravodajská služba SIS proto společně s britskou MI6 v druhé polovině 80. let podnikly řadu přepadů zahraničních ambasád na území Nového Zélandu, včetně té československé. Jestli kódy skutečně získaly, není jasné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Několik desítek let starý špionážní příběh nyní zveřejnil na novozélandské rozhlasové stanici RNZ dokumentarista John Daniell. Jeho nevlastní otec a matka pro tajnou službu pracovali a synovi se se svými zážitky svěřili.

"Můj nevlastní otec pracoval pod pseudonymem Jim Stewart a o téhle akci mi vyprávěl krátce před svou smrtí v roce 2005. Tvrdil, že SIS úspěšně získala z československé ambasády šifrovací knihy," popisuje Daniell. Na české části příběhu s dokumentaristou spolupracovali novináři serveru Hlídací pes

"Češi nás zajímali, protože drželi různá tajemství a informace, které měli i Sověti. A možná nebyli tak profesionální jako oni," říká Kit Bennetts, jeden z někdejších agentů SIS. V době, kdy se operace měla odehrát, už pro službu nepracoval, podle svých slov se ale podílel na přípravných činnostech. Dělal "to, co byste čekali, že bude tajná služba dělat, když se snaží dostat do blízkosti dalších zpravodajců a jejich informací".

Že právě velvyslanectví ČSSR mělo tehdy pro tajné služby západních kapitalistických zemí zvláštní význam, potvrzuje také Gerald Hensley. Působil jako šéf kanceláře Davida Langeho, předsedy vlády Nového Zélandu v letech 1984 až 1989. Právě Lange, který před 15 lety zemřel, by musel operaci schválit. 

"Nepamatuji si na ten program jako takový, ale vím, že pokusů bylo určitě víc. Ty ostatní (pokusy) byly spíš náhodné, ve stylu 'mohli bychom něco najít', zatímco český byl lépe připravený," vzpomíná Hensley.

Československo mělo na Novém Zélandu své zastoupení už od dob první republiky, v polovině 50. let minulého století zde vznikl konzulát. Od 70. let povýšil jeho diplomatický status na velvyslanectví, které ale bylo z finančních důvodů uzavřeno v 90. letech. 

(Ne)úspěšná operace

Existenci zátahu dokumentaristovi potvrdil kromě Hensleyho také anonymní svědek z novozélandských tajných služeb, který měl operaci řídit. Na rozdíl od vzpomínek Daniellova otce ale oba zdroje trvají na tom, že zátah byl neúspěšný - západní služby údajně nezískaly klíč k šifrované komunikaci zemí patřících do sféry vlivu tehdejšího Sovětského svazu.

"Měli jsme důvod k naději, že knihy s kódy budou dostupnější na této (československé, pozn. red.) ambasádě než na jiných. Ale mýlili jsme se. Celkem jasně si pamatuji, že ta operace selhala. Že jsme ty kódy nezískali," uvedl Hensley. 

Takto popsaná operace nicméně představuje zásadní porušení takzvané Vídeňské úmluvy o diplomatických vztazích, klíčového dokumentu, který chrání diplomaty působící v zahraničí před zásahy hostitelského státu. Dodnes proto patří mezi jedno z přísně střežených tajemství studené války.

Komentovat samotnou existenci operace nebo její výsledek novozélandská SIS striktně odmítá. Na otázky odpovídá způsobem, který znemožňuje jakoukoliv interpretaci. Odkazuje přitom na takzvaný článek 10, který umožňuje neposkytovat informace, pokud by mohly představovat riziko pro bezpečnostní zájmy země.

"Nemohu potvrdit ani vyvrátit existenci nebo neexistenci informace, kterou žádáte. Ani to, že odkazujeme na článek 10, by nemělo vést k závěru, že takovou informaci máme nebo nemáme," zní oficiální vyjádření rozvědky. Česká diplomacie uvádí, že o případném vloupání neexistují žádné záznamy.

Podle Kita Bennettse může být důvodem mlčenlivosti SIS o údajné operaci i po více než třech desítkách let právě skutečnost, že hrubě porušovala mezinárodní právo. Článek 22 zmíněné dohody určuje, že "území zastupitelské mise by mělo být nedotknutelné" a hostitelská země na něj nesmí vstoupit. "Popisovaná operace by byla vážným diplomatickým porušením tohoto principu," je přesvědčený bývalý agent. 

Sám Daniell navzdory vyjádřením pamětníků věří, že úspěch není možné vyloučit. Sám si vzpomíná, jak u nich doma ve Wellingtonu přespával jeden z agentů, který se měl na vloupání podílet. 

O skutečné identitě a práci svých rodičů se dozvěděl, když mu bylo deset let. Na to, jaké je být synem špionů, teď vzpomíná v sérii dokumentárních pořadů.

Ještě si dlouho počkáme

Celý případ je ještě citlivější kvůli zapojení rozvědky třetího státu, v tomto případě Velké Británie a její MI6. "Taková operace je vysoce riziková, protože kdyby ji Sověti nebo Čechoslováci odhalili, mělo by to za následek politické obviňování a další dopady, a to pro Británii i Nový Zéland," okomentoval případ pro RNZ Rory Cormac, britský expert na tajné služby.

Podle něj museli o zátahu vědět nejvyšší političtí představitelé Spojeného království, s největší pravděpodobností ministr zahraničí. Britskou premiérkou v té době byla konzervativní politička Margaret Thatcherová. 

Podle Cormaca tajné služby nebudou chtít o akci hovořit veřejně, pokud k tomu nebudou donuceny. A to i kdyby kódy skutečně získaly. "Nechtějí, aby jiné státy věděly, že je dokázaly rozluštit. Vedlo by to jen k tomu, že by nepřátelské země posílily své šifrování a ochranu. Jsem si jistý, že o tom existují nějaké záznamy. Ale budeme muset čekat velmi, velmi dlouho, než se k nim dostaneme," uzavírá Cormac. 

Video: Rádio mne drželo od šílenství, vzpomíná německý voják na okupaci v roce 1968

Sestřih epizody z koprodukčního dokumentárního filmu Okupace 1968, který se zabývá invazí vojsk do ČSSR očima okupantů. | Video: Peter Kerekes, Hypermarket film, koproducent ČT, Český filmový fond
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Ozbrojenec drží tdva rukojmí v bance v Le Havru, další čtyři propustil

Ozbrojený muž dnes zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre. Během vyjednávání s policií čtyři rukojmí propustil, informovala francouzská média. Podle zdrojů televizní stanice RTL se domáhá osvobození Palestinců vězněných Izraelem. Kromě pistole může mít u sebe podle policie i výbušniny.

Na místě zasahuje zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž má u sebe tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením.

"Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policii se propuštění čtyř rukojmích podařilo dosáhnout po několika hodinách vyjednávání, přičemž nikdo nebyl zraněn.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Newyorská prokuratura chce rozpustit mocnou Národní asociaci držitelů zbraní

Prokuratura amerického státu New York chce soudní cestou rozpustit mocnou zbrojní lobbistickou organizaci Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Tvrdí, že někteří členové jejího vedení použili miliony dolarů z rozpočtu pro své soukromé účely a kupovali si za ně rovněž loajalitu a mlčenlivost bývalých zaměstnanců organizace. Vlastní žalobu na jednu z odnoží NRA podala také prokuratura metropole Washingtonu. NRA na krok reagovala podáním vlastní žaloby na prokuraturu. Prezident Donald Trump snahy o zastavení činnosti NRA označil za "velmi hroznou věc".

Podle žaloby, o níž novináře informovala nejvyšší prokurátorka státu Letitia Jamesová, si vedení organizace za "odkloněné finance" kupovalo zájezdy na Bahamy, lety soukromými tryskáči a jídla v luxusních restauracích. Tímto způsobem přitom snížilo majetek organizace během tří let asi 64 o milionů dolarů (1,4 miliardy korun) a přivedlo ji do významné ztráty. Prokuratura podle ní činnost organizace vyšetřovala 18 měsíců.

Žaloba podle agentury Reuters staví demokratku Jamesovou proti největší a nejmocnější zbrojní organizaci v USA, která je úzce navázaná na Republikánskou stranu prezidenta Donalda Trumpa. Krok newyorské prokuratury podle agentury zcela jistě USA ještě více názorově rozdělí. Mezi konzervativci je totiž NRA opěvována jako hlavní zastánce ústavou daného práva na držení zbraní, zatímco liberálové ji často kritizují, protože podle nich stojí za rozmachem násilností v zemi.

Prezidentka NRA Caroly Meadowsová označila žalobu prokuratury za nepodložený a předem promyšlený útok a mocenský politický krok před listopadovými prezidentskými volbami. Organizace okamžitě podala na Jamesovou vlastní žalobu, podle níž prokurátorka porušuje právo NRA na svobodu projevu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát USA schválil zákaz aplikace TikTok na vládních zařízeních

Americký Senát dnes schválil návrh zákona, který federálním zaměstnancům zakazuje používat čínskou aplikaci pro sdílení krátkých videí TikTok na vládních zařízeních. Informovala o tom agentura Reuters. Bílý dům v poslední době hrozí, že aplikaci ve Spojených státech zakáže úplně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy