"Rusové nemůžou být šťastnější". Evropa se dál rozděluje, píší zahraniční média o Zemanově vítězství

Simona Fendrychová ČTK Simona Fendrychová, ČTK
27. 1. 2018 18:16
Miloš Zeman vyhrál volby díky své protimigrační politice, píší zahraniční média.
Nově zvolený prezident ČR Miloš Zeman
Nově zvolený prezident ČR Miloš Zeman | Foto: Zbyněk Pecák

Praha - Rozdělení společnosti a odklon Česka na východ, tak hodnotí zahraniční tisk výsledky druhého kola prezidentských voleb v České republice.

Češi si zvolili populistického vůdce a nepřítele migrantů, napsal o vítězství Miloše Zemana americký deník New York Times.

Podle listu Češi mimo jiné rozhodovali o slušnosti v české politice. Protikandidát Jiří Drahoš, který sám sebe představoval jako protilék na rozdělenou společnost, neuspěl proti Zemanovi, jenž v posledních letech posílil své vazby na Rusko a ucházel se o přízeň Číny.

Čeští voliči odmítli Drahošovu nabídku pevného svazku s Evropskou unií a přihlášení se k jejím hodnotám. Rozhodli se pokračovat ve stejném euroskeptickém směru jako jejich sousedé v Maďarsku, Polsku a na Slovensku.

Spojenec Moskvy

"Rusové nemůžou být šťastnější," citují New York Times analytika Michala Kořána z pražského Institutu Aspen. "Evropa se sama rozděluje."

Také agentura AFP, která průběžně a podrobně sledovala sčítání hlasů, Zemana označila přívlastkem "proruský".

O těsném vítězství "proruského a protiimigračního" politika pak referuje i zpravodajský server BBC. Německá agentura DPA konstatuje, že Zeman zvítězil s "protipřistěhovaleckou kampaní".

Špatné zprávy pro Brusel

"Silný spojenec Moskvy, populista a nacionalista," tak označil Miloše Zemana i španělský deník El País. Podle něj mohou výsledky voleb v České republice prohloubit rozkol mezi východním a západním blokem v Evropské unii.

Sobotní výsledek prezidentského klání může být vnímán jako špatná zpráva pro Brusel i podle serveru Politico. Zeman se konstantně staví proti migračním kvótám a kritizuje sankce vůči Rusku.

Server si ale také všímá prezidentova kladného postoje k Andreji Babišovi, jemuž je ochotný navzdory ostatním politickým subjektům v parlamentu dát znovu šanci na sestavení vlády. Babiš přitom čelí trestnímu stíhání v případu evropské dotace na stavbu Čapího hnízda.

Kromě Evropské unie Miloš Zeman rozděluje také českou společnost, napsal německý server Deutsche Welle s odkazem na těsné výsledky voleb.

Podle agentury Reuters české prezidentské volby opět ukázaly na rozkol mezi liberály a konzervativci, který se objevuje i v dalších evropských zemích nebo ve Spojených státech. Zeman byl ostatně jedním z mála evropských politiků, který otevřeně podpořil Donalda Trumpa ve volbách před dvěma roky.

 

Právě se děje

Další zprávy