"Rusové nemůžou být šťastnější". Evropa se dál rozděluje, píší zahraniční média o Zemanově vítězství

Simona Fendrychová ČTK Simona Fendrychová, ČTK
27. 1. 2018 18:16
Miloš Zeman vyhrál volby díky své protimigrační politice, píší zahraniční média.
Nově zvolený prezident ČR Miloš Zeman
Nově zvolený prezident ČR Miloš Zeman | Foto: Zbyněk Pecák

Praha - Rozdělení společnosti a odklon Česka na východ, tak hodnotí zahraniční tisk výsledky druhého kola prezidentských voleb v České republice.

Češi si zvolili populistického vůdce a nepřítele migrantů, napsal o vítězství Miloše Zemana americký deník New York Times.

Podle listu Češi mimo jiné rozhodovali o slušnosti v české politice. Protikandidát Jiří Drahoš, který sám sebe představoval jako protilék na rozdělenou společnost, neuspěl proti Zemanovi, jenž v posledních letech posílil své vazby na Rusko a ucházel se o přízeň Číny.

Čeští voliči odmítli Drahošovu nabídku pevného svazku s Evropskou unií a přihlášení se k jejím hodnotám. Rozhodli se pokračovat ve stejném euroskeptickém směru jako jejich sousedé v Maďarsku, Polsku a na Slovensku.

Spojenec Moskvy

"Rusové nemůžou být šťastnější," citují New York Times analytika Michala Kořána z pražského Institutu Aspen. "Evropa se sama rozděluje."

Také agentura AFP, která průběžně a podrobně sledovala sčítání hlasů, Zemana označila přívlastkem "proruský".

O těsném vítězství "proruského a protiimigračního" politika pak referuje i zpravodajský server BBC. Německá agentura DPA konstatuje, že Zeman zvítězil s "protipřistěhovaleckou kampaní".

Špatné zprávy pro Brusel

"Silný spojenec Moskvy, populista a nacionalista," tak označil Miloše Zemana i španělský deník El País. Podle něj mohou výsledky voleb v České republice prohloubit rozkol mezi východním a západním blokem v Evropské unii.

Sobotní výsledek prezidentského klání může být vnímán jako špatná zpráva pro Brusel i podle serveru Politico. Zeman se konstantně staví proti migračním kvótám a kritizuje sankce vůči Rusku.

Server si ale také všímá prezidentova kladného postoje k Andreji Babišovi, jemuž je ochotný navzdory ostatním politickým subjektům v parlamentu dát znovu šanci na sestavení vlády. Babiš přitom čelí trestnímu stíhání v případu evropské dotace na stavbu Čapího hnízda.

Kromě Evropské unie Miloš Zeman rozděluje také českou společnost, napsal německý server Deutsche Welle s odkazem na těsné výsledky voleb.

Podle agentury Reuters české prezidentské volby opět ukázaly na rozkol mezi liberály a konzervativci, který se objevuje i v dalších evropských zemích nebo ve Spojených státech. Zeman byl ostatně jedním z mála evropských politiků, který otevřeně podpořil Donalda Trumpa ve volbách před dvěma roky.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy