Záhada osmého teroristy z Paříže, který stále uniká. Couvl Salah Abdeslam v poslední chvíli?

Martin Novák Martin Novák
23. 11. 2015 13:55
Francouzští vyšetřovatelé dospěli k závěru, že Salah Abdeslam řídil automobil Renault Clio, kterým dopravil tři atentátníky před fotbalový stadion v Saint-Denis. Auto se den po útocích našlo zaparkované v 18. pařížském obvodě. Zjevně ve spěchu, zčásti stálo v křižovatce. Je tedy možné, že Salah Abdeslam měl zaútočit zde, protože v prohlášení Islámského státu se několik hodin po masakru hovořilo vedle jiných lokalit i o 18. obvodu.
Salahův bratr Mohamed Abdeslam zapaluje na balkonu svého bytu v bruselské čtvrti Molenbeek svíčky za oběti pařížských útoků.
Salahův bratr Mohamed Abdeslam zapaluje na balkonu svého bytu v bruselské čtvrti Molenbeek svíčky za oběti pařížských útoků. | Foto: Reuters

Brusel/Praha - Teroristická organizace Islámský stát chválí v prohlášení k útokům ve Francii "osm bratrů", ale nálože na svém těle odpálilo jen sedm atentátníků.

Ten osmý - Salah Abdeslam - žije a stále uniká. Francouzské, belgické a možná už i německé policii.

Podle obvykle velmi spolehlivých zdrojů deníku Bild objel šestadvacetiletý Francouz v BMW policejní zátarasy u belgického Lutychu a zamířil do Německa. Belgická prokuratura to označila za výmysl.

Salah Abdeslam stále uniká.
Salah Abdeslam stále uniká. | Foto: Reuters

Ať už ho bude chytat kdokoliv, je lepší ho dostat živého. Nikdo nemůže nyní o pozadí krveprolití z pátku 13. listopadu prozradit tolik jako on.

To, co Abdeslam dělal během atentátu a po něm, je v tuto chvíli jedna z největších neznámých pařížské tragédie.

Jeho bratr Mohamed novinářům tvrdil, že Salah na poslední chvíli změnil názor a masakru se nezúčastnil. Mezi sedmi sebevražednými atentátníky ale byl Ibrahim Abdeslam, jejich mladší bratr. Odpálil se u kavárny Comptoir Voltaire, ale zabil jen sebe.

"Bratři nebyli zradikalizovaní, byli zmanipulovaní," řekl Mohamed Abdeslam, ale neupřesnil, co tím myslí.

Přijeďte pro mě

Francouzští vyšetřovatelé nicméně dospěli k závěru, že Salah Abdeslam řídil automobil Renault Clio, kterým dopravil tři atentátníky před fotbalový stadion Stade de France ve čtvrti Saint-Denis.

Auto se v sobotu, tedy den po útocích, našlo zaparkované v 18. pařížském obvodu. Zjevně ve spěchu, protože zčásti stálo v křižovatce.

Je tedy možné, že Salah Abdeslam měl zaútočit zde, protože v prohlášení Islámského státu se několik hodin po masakru hovořilo vedle jiných lokalit i o 18. obvodu. Nic se tam ale nestalo.

Ve dvě ráno volal Abdeslam z mobilu svým známým do Belgie, aby pro něj přijeli.

Vyzvedli ho Mohammed Amri a Hamza Attou a společně v pět ráno vyrazili z Paříže do Bruselu. U belgických hranic je kontrolovala policie. V té době (sobota brzy ráno) ale ještě neměla informace o Abdeslanově podílu na pařížských atentátech, a tak trojici pustila dál.

Zatímco Amriho a Attoua později zatkli belgičtí vyšetřovatelé, Abdeslam zmizel. Objevily se zprávy, že je ve Španělsku nebo že snaží dostat do Sýrie. Nelze je ale spolehlivě ověřit.

Bratr Mohamed Salaha veřejně vyzval, aby se sám vydal policii. "Chceme ho raději ve vězení než mrtvého," prohlásil.

Belgie, slabý článek Evropy

Salah Abdeslam byl francouzským občanem marockého původu, ale žil v bruselské čtvrti Molenbeek. Ta je nyní v centru pozornosti kvůli tomu, že stopy po několika atentátech zavedly policisty právě sem.

Nic nenasvědčovalo tomu, že má něco společného s Islámským státem.

Bývalý šéf francouzské protiteroristické jednotky DST Louis Caprioli v rozhovoru pro agenturu Reuters řekl, že při sledování nebezpečných osob a potenciálních teroristů je právě Belgie slabým článkem Evropy.

"Jejich zpravodajská služba prostě nemá takové kapacity jako britská MI5 nebo francouzská DGSI," vysvětlil francouzský expert.

 

Právě se děje

Další zprávy