Moskva se rozloučila se zavražděným velvyslancem. Turecko a Rusko může incident paradoxně sblížit

Marek Hudema Zahraničí Marek Hudema, Zahraničí
22. 12. 2016 13:28
Rusko se rozloučilo se zavražděným velvyslancem Andrejem Karlovem, kterého v pondělí zastřelil v Ankaře turecký policista. Prezident Putin zahájil ve čtvrtek v Moskvě na ministerstvu zahraničí ceremonii, kterou odpoledne uzavřela zádušní mše odsloužená přímo pravoslavným patriarchou Kirillem. Karlov dostal od Vladimira Putina posmrtně čestný titul Hrdina Ruska, nejvyšší vojenské vyznamenání v zemi. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov o mrtvém diplomatovi prohlásil, že "zemřel na bojové pozici". Jeho vražda vztahy mezi Tureckem a Ruskem zatím příliš nezhoršila, může ale být impulsem k tvrdšímu potlačování opozice v Turecku.
Foto: Reuters

Ankara – Moskva se rozloučila s Andrejem Karlovem, ruským velvyslancem, kterého v pondělí v galerii v Ankaře zastřelil turecký policista.

Vražda ruského velvyslance

Ruského velvyslance v Ankaře zastřelil příslušník turecké policie Mevlüt Altıntaş na výstavě fotografií, kde měl velvyslanec projev. Vykřikoval, že jde o odplatu za Aleppo. Pak Altıntaş řekl, že ho z místa "dostane jen smrt", a policisté ho zastřelili.

Mezi hosty smutečního obřadu v budově ruského ministerstva zahraničí byli prezident Vladimir Putin, premiér Dmitrij Medveděv i šéf diplomacie Sergej Lavrov. Ceremoniál odpoledne uzavřela zádušní mše, kterou v ústředním moskevském chrámu Krista Spasitele odsloužil moskevský pravoslavný patriarcha Kirill.

Karlov dostal od Putina posmrtně čestný titul Hrdina Ruska, nejvyšší ruské vojenské vyznamenání. Ministr zahraničí pak o mrtvém diplomatovi prohlásil, že "zemřel na bojové pozici".

Jméno Karlova se taky objevilo na pamětní desce ve vestibulu ruského ministerstva zahraničí – po boku jmen dalších ruských diplomatů, kteří zahynuli ve službě, uvedla ČTK.

Moskva s Tureckem na vyšetřování pondělní vraždy spolupracuje. Agentura AP ve čtvrtek informovala, že turecké úřady propustily na svobodu příbuzné vraha, policisty Mevlüta Merta Altintaşe. Vrah sám zemřel krátce po atentátu rukou policie.

Rusko-turecké vztahy se nezhorší

Smrt ruského velvyslance někteří komentátoři okamžitě po činu přirovnávali k vraždě arcivévody Františka Ferdinanda v Sarajevu, která odstartovala první světovou válku.

Vyjádření tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a ruského prezidenta Vladimira Putina ale ukazují něco jiného. Karlovova vražda nebude začátkem turecko-ruského zápasu, ale spíše impulsem k tvrdšímu potlačování opozice v Turecku. A ke změnám ve válkou zmítané Sýrii, které zde zkomplikují politiku Západu. Turecko, člen západní Severoatlantické aliance, se v Sýrii postupně dostává na stranu tamního diktátora Bašára Asada a také Ruska.

Ruského velvyslance v Ankaře zastřelil příslušník turecké policie Mevlüt Altintaş na výstavě fotografií, kde měl velvyslanec projev. Vykřikoval, že jde o odplatu za Aleppo. Pak Altintaş řekl, že ho z místa "dostane jen smrt", a policisté ho zastřelili.

"Šlo o útok na turecký stát a snahu poškodit turecko-ruské vztahy," prohlásil Erdogan po vraždě. Podle ruského prezidenta Putina byl čin "provokací". Ta měla narušit vztahy s Ankarou a "zmařit mírový proces v Sýrii", na němž se podílejí Turecko a spolu s ním Rusko a Írán, posílající své vojáky bojovat na straně Asada.

V úterý jednali zástupci těchto zemí o Sýrii v Moskvě a shodli se, že prioritou v Sýrii je boj proti terorismu, a nikoliv snaha odstranit diktátora Bašára Asada od moci.

Přesně, jako to řekl po vraždě Karlova Putin: "Jedinou možnou odpovědí na vraždu je vystupňování boje proti terorismu."

Neoficiální dohoda o Sýrii

Turecko a Rusko letos začaly v Sýrii spolupracovat. Právě v Aleppu Rusko, vojensky pomáhající Asadovi, a Turecko, donedávna podporující povstalce, pomohly dohodnout evakuaci civilistů i rebelů – tedy fakticky kapitulaci. Jde o největší porážku povstalců v dlouhé syrské občanské válce.

Foto: Ugur Kavas, Reuters

Podle deníku The Wall Street Journal se zdá, že Turecko a Rusko uzavřely ohledně Sýrie neoficiální dohodu: Turecko přestane podporovat povstalce snažící se svrhnout Asada a Rusové omezí svoji podporu Kurdům, kteří ovládají samostatné území v Sýrii. Ty Ankara obviňuje ze spolupráce s tureckými kurdskými separatisty.

Rusové například nijak neprotestovali, když Ankara obsadila část Sýrie u svých hranic, a zabránila tak možnému spojení kurdských území. Přitom Spojené státy, což je spojenec Turecka v NATO, dlouho odmítaly dát Ankaře k takové akci zelenou a hlavně poskytnout jí případně letecké krytí pro případ, že by proti Turkům poslal své letectvo Asad.

Mezi Ruskem a Tureckem jde o dohodu Aleppo za Al-Báb, napsal Aaron Stein, odborník na Blízký východ z amerického think-tanku Atlantic Council. Turci neprotestují proti dobytí Aleppa – a Rusové zase proti tureckému obsazení strategického města Al-Báb v Sýrii.

Represe v Turecku i Rusku

Podle serveru Foreign Policy může vražda Karlova být navíc i záminkou k dalším represím proti opozici, a to jak v Turecku, tak v Rusku.

Turecké úřady už zatkly šest lidí, kteří jsou podezřelí ze spojení s atentátníkem, včetně členů jeho rodiny, uvedla turecká agentura Doğan News.

Stopy vedou k hnutí Fethullaha Gülena, kterého Ankara obviňuje ze zosnování neúspěšného červencového pokusu o puč. Po něm následovaly rozsáhlé čistky ve stáním aparátu, policii a armádě, které se dotkly desítek tisíc lidí a jež Rusko na rozdíl od Západu nekritizovalo.

Chování atentátníka ale spíše připomíná napojení na radikálnější islamisty než na poměrně umírněné, byť islamistické Güllenovo hnutí, propagující mimo jiné mezináboženský dialog.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Izraelka vězněná v Rusku za pašování drog požádala Putina o milost

Izraelka Naama Issacharová vězněná v Rusku za drogový delikt požádala ruského prezidenta Vladimira Putina o milost. Oznámili to její právníci. Putin se při své nedávné návštěvě v Izraeli setkal s matkou Issacharové a slíbil jí, že "bude všechno dobré" a že jí "vrátí dceru domů".

Issacharová byla zadržena loni v dubnu, když Ruskem projížděla na zpáteční cestě z Indie do Izraele. Měla u sebe devět a půl gramu hašiše a ruské úřady ji obvinily z pašování drog. V říjnu byla odsouzena na sedm a půl roku trestu vězení. Izraelští politici žádali o její propuštění, při Putinově setkání s matkou Izraelky byl i premiér Benjamin Netanjahu s manželkou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Smutná dokončila sedmdesátikilometrovou Marcialongu sedmá

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná obsadila sedmé místo v sedmdesátikilometrovém závodě Marcialonga. V průběžném pořadí česká reprezentantka uhájila čtvrté místo, ale její odstup na třetí pozici se zvětšil z 15 na na 115 bodů. Nejlepší z Čechů byl devatenáctý Jiří Pliska, o místo za ním dojel laufařský matador Stanislav Řezáč.

Závod vyhráli Norové Kari Vikhagen Gjeitnesová a Tore Björseth Berdal. V čele dálkového seriálu Ski Classics jsou jejich krajani Astrid Öyre Slindová a nově Tord Asle Gjerdalen.

Smutná doběhla do cíle v Cavalese s více než sedmiminutovou ztrátou. Nejprve se držela v pětičlenné vedoucí skupině, ale postupně odpadla. "Dlouho jsem se cítila dobře a držela se na čtvrtém pátém místě. Pak mi ale najednou přestaly jet lyže. Udělali jsme asi chybu, že jsme se ráno na poslední chvíli rozhodli pro jiné lyže, než které nám vyšly včera v testu," uvedla Smutná v tiskové zprávě týmu Lukáše Bauera eD system.

Pro Řezáče je 20. místo nejlepším výsledkem v sezoně. "Udělalo mi radost. Zvlášť na Marcialonze, což je specifický, dlouhý a opravdu těžký závod," uvedl Řezáč v tiskové zprávě týmu Slavia Pojišťovna, v jehož barvách jezdí.

Marcialonga, závod seriálu Ski Classics v dálkovém lyžování v Trentinu (70 km):

Muži: 1. Berdal (Nor./Koteng) 3:05:52,0, 2. Gjerdalen -1,5, 3. Eliassen (oba Nor./Ragde Eiendom) -2,7, …19. Pliska (ČR/Silvini Madshus) -59,3, 20. Řezáč (ČR/Slavia Pojišťovna) -1:06,9, 37. Sedláček (ČR/Silvini Madshus) -2:35,0.

Průběžné pořadí: 1. Gjerdalen 705, 2. Hoelgaard (Nor./Koteng) 680, 3. Pedersen (Nor./Kaffebryggeriet) 673, …35. Řezáč 209, 38. Pliska 174, 40. Štoček (ČR/Vltava Fund) 157.

Ženy: 1. Gjeitnesová 3:21:59,2, 2. Slindová (obě Nor./Koteng) -7, 3. Korsgrenová (Švéd./Ramudden) -57,4, …7. Smutná (ČR/eD system Bauer) -7:18,6, 19. Grohová (ČR/Silvini Madshus) -15:21,0, 25. Klementová (ČR/Vltava Fund) -24:59,1.

Průběžné pořadí: 1. Slindová 945, 2. Johanssonová Norgrenová (Švéd./Lager 157) a Gjeitnesová obě 875, 4. Smutná 760, …21. Grohová 225, 23. Klementová a Moravcová (Slavia Pojišťovna) obě 197.

před 1 hodinou

Suverénní Klaebo vyhrál už třináctý sprint v řadě

Již třináct sprintů neprohrál hvězdný norský běžec Johannes Hösflot Klaebo ve Světovém poháru. Další triumf si připsal v Oberstdorfu, mezi ženami zvítězila Natalija Něprjajevová z Ruska. Vůbec první body ve sprinterských bojích si dnes připsala specialistka na distanční závody Kateřina Razýmová díky 25. místu. Další Češi se do elitní třicítky nevešli.

Klaebo neprohrál ani jediný sprint, do kterého nastoupil, od listopadu 2018 v Lillehammeru. V dnešním finále klasickou technikou byl o dvě sekundy rychlejší než Paal Golberg a úspěch Norů završil třetím místem Erik Valnes.

Něprjajevová o 26 setin zdolala vítězku dvou sprintů této sezony Anamariji Lampičovou ze Slovinska a slavila první triumf ve Světovém poháru. V jeho pořadí si polepšila na druhou příčku za Norku Therese Johaugovou, která dnes vypadla ve čtvrtfinále stejně jako Razýmová. Pro ni je dnešní postup z kvalifikace dalším úspěchem v životní sezoně.

Závody SP v běhu na lyžích v Oberstdorfu (Německo) - sprint klasicky:

Muži:

1. Klaebo 3:29,46, 2. Golberg -1,99, 3. Valnes (všichni Nor.) -2,37, 4. Pellegrino (It.) -3,06, 5. Svensson (Švéd.) -8,89, 6. Retivych (Rus.) -9,66, …v kvalifikaci 48. Novák, 49. Šeller, 65. Černý (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Bolšunov (Rus.) 1457 b., 2. Klaebo 1222, 3. Usťugov (Rus.) 851, 4. Niskanen (Fin.) 811, 5. Röthe 784, 6. Krüger (oba Nor.) 635, …71. Novák 34, 90. Pechoušek (ČR) 21, 117. Černý 5, 119. Knop 5, 121. Fellner (oba ČR) 5.

Ženy:

1. Něprjajevová (Rus.) 3:27,08, 2. Lampičová (Slovin.) -0,26, 3. Digginsová -2,44, 4. Caldwellová (USA) -3,62, 5. Svahnová (Švéd.) -5,16, 6. Stensethová (Nor.) -30,20, …25. Razýmová, v kvalifikaci 34. Hynčicová, 56. Nováková, 60. Beranová (všechny ČR)

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Johaugová (Nor.) 1553, 2. Něprjajevová 1087, 3. H. Wengová (Nor.) 1020, 4. Digginsová 789, 5. Jacobsenová 749, 6. Östbergová (obě Nor.) 680, …25. Razýmová 234, 38. Janatová (ČR) 109, 46. Nováková 67, 76. Beranová 15.

Další zprávy