Začíná boj o stahování celých knih z Google Books

Martin Novák Martin Novák
7. 9. 2009 12:20
Soud v New Yorku dnes posuzuje dohodu Google se svazy, zastupujícími držitele autorských práv a nakladatele
Foto: Reuters

* Proti projektu digitaliazce knih internetovým gigantem se vyslovilo Německo * Yahoo!, Microsoft a Amazon vytvořily alianci * Google vyčlenil na autorské a vydavatelské pohledávky 125 milionů dolarů

New York - Elektronická knihovna Google Books, v níž chce firma zpřístupnit a nabízet čtenářům ke stažení další miliony knih, naráží na stále větší odpor.

K nesouhlasu Microsoftu, Yahoo a internetového prodejce Amazon se přidala v oficiálním stanovisku i německá vláda.

Jde jednak o autorská práva a také o strach z monopolního postavení Google na trhu.

Právě dnes soud v New Yorku posuzuje dohodu, kterou Google uzavřel s americkým svazem reprezentujícím autory a nakladatele (Authors Guild a Association of American Publishers).

Google z obchodních důvodů přistoupil na částečnou cenzuru svého vyhledávače v Číně.
Google z obchodních důvodů přistoupil na částečnou cenzuru svého vyhledávače v Číně. | Foto: Reuters

V rámci smlouvy firma vyplatí svazu částku 125 milionů dolarů. Ta bude jako takzvaný Registr knižních práv (Book Rights Registry) sloužit k uplatňování nároků autorů a vydavatelů knih, kteří budou souhlasit se zveřejněním děl na Google Books.

Ačkoliv Evropská komisařka pro informatiku Viviane Redingová projekt internetové knihovny ocenila, ne všichni v unii jsou nadšení.

Na Google Books se má objevit mnoho děl z amerických knihoven, na které vlastní autorská práva Evropané.

Obavy z porušování těchto práv vyjádřila oficiálně německá vláda.

"Plány digitalizovat miliony knih v této podobě porušují německý autorský zákon. Google by mohl digitalizovat knihy německých autorů bez jejich souhlasu," uvádí se v oznámení spolkového ministerstva spravedlnosti.

Dohoda Google s Authors Guild nijak neřeší autorská práva osob, které nejsou občany USA.

Muž sedící v internetové kavárně v Čchan-č´, v provincii Šan-si.
Muž sedící v internetové kavárně v Čchan-č´, v provincii Šan-si. | Foto: Reuters

Internetový gigant digitalizuje a umožňuje na internetu vyhledávat knihy z amerických knihoven už od roku 2004. V plném znění je možné si nyní přešíst či stáhnout zhruba milion knih. Dalšímu pokračování a rozrůstání tohoto projektu ale chtějí zabránit jeho konkurenti.

Obávají se, že Google se nezvratně stane největší knihovnou i knihkupectvím zároveň.

Yahoo!, Microsoft a Amazon vytvořily společnou alianci. Tlačí na justici, aby plánu Google zabránila s tím, že se vytváří prostor pro "bezprecedentní monopol a kartelovou dohodu", jak citovala jednoho z mluvčích aliance agentura AFP.

"Guttenbergův vynález knihtisku před 700 lety zahájil novou éru vědění. Stejně tak nyní digitalizace knih znovu revolučně mění způsob, jak objevujeme a čteme knihy. Ale pokud bude elektronickou knihovnu spravovat jen jedna firma a jedna skupina vydavatelů, povede to k vyšším cenám a horším službám pro všechny," uvádí se ve společném prohlášení Yahoo!, Microsoftu a Amazon.

A co na to Google? Jeho nabídka prý zvýší konkurenci a proto prý konkurenti mají strach, tvrdí společnost v oficiální reakci.

Dnešní soud napoví, která strana ve sporu získá navrch.

 

 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Löw se rozloučí s německou reprezentací už po Euru

Trenér Joachim Löw po letním mistrovství Evropy skončí u německé fotbalové reprezentace, s kterou v roce 2014 získal titul na světovém šampionátu. O jeho chystaném odchodu dnes informoval německý svaz, s kterým měl jednašedesátiletý kouč smlouvu až do mistrovství světa v Kataru v příštím roce. Požádal však o její předčasné ukončení.

"Rozhodl jsem se k tomuto kroku zcela uváženě, plný pýchy a ohromné vděčnosti, zároveň mám ale pořád obrovskou motivaci před nadcházejícím Eurem," uvedl Löw v prohlášení.

před 24 minutami

Loni stály slevy na jízdném o více než dvě miliardy korun méně. Náklady snížila pandemie

Slevy ve veřejné dopravě pro studenty a důchodce loni stály 3,47 miliardy korun, což je meziročně o 2,31 miliardy méně. Náklady loni stlačila koronavirová krize, která po většinu roku výrazně omezila cestování. V úterý to uvedlo ministerstvo dopravy. Stát poskytuje pro žáky a studenty do 26 let a seniory nad 65 let slevu na jízdném ve veřejné dopravě 75 procent. Slevy platí od září 2018. Od té doby za ně stát dopravcům zaplatil přes 11,15 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy