"Lidé seděli v okně a řvali, že skočí dolů." Svědci popisují největší požár v Londýně za desítky let

Zahraničí Zahraničí
14. 6. 2017 14:38
V budově Grenfell Tower v londýnské čtvrti White City v noci na středu vypukl požár. Hořet začalo ve čtvrtém patře, ale plameny se rychle rozšířily po celé budově. Mnoho lidí tak nestačilo utéct. Zoufalí rodiče se ocitli před krutou volbou: nechat své děti uhořet, nebo je vyhodit ven oknem. "Lidé seděli na okenních parapetech a řvali, že skočí dolů," popisují svědci tragickou noc.
Všude byl slyšet křik. Svědci popisují ohnivé inferno v Londýně. | Video: Reuters

Londýn - "Byla jsem právě ve svém bytě, když ve čtvrtém patře začalo hořet. Někdo začal bušit na dveře a volat, že máme jít ven," popsala Zoe britské rádiové stanici BBC.

Bylo po půlnoci a ve výškovém obytném domě v Londýně se začal šířit požár. Na svědomí má nejméně dvanáct obětí, ale kvůli výšce budovy policisté očekávají, že bilance ještě poroste.

Zoe je jednou z těch, kteří se včas dostali dolů. Rychle seběhla po schodech. Po cestě viděla hořet další patra.

"Všude byl hustý kouř, ale požární alarmy nefungovaly, což bylo děsivé," dodává Zoe.

Lidé vybíhali z domu jen v pyžamech nebo županech. Na oblékání nebyl čas.

"Když jsme se dostali dolů, viděli jsme zvenku lidi, jak v kuchyních a ložnicích zapínají a vypínají světla. Snažili se na sebe upoutat pozornost," popisuje Zoe první okamžiky, kdy dům zachvátily plameny.

Hasiči ještě neupřesnili, co požár způsobilo. Zoe má ale jasno - podle ní se oheň rozšířil z jednoho bytu ve čtvrtém patře, kde začal hořet mrazák.

"Lidé pak začali panikařit. Z domu odpadávaly okna a trosky."

Foto: Reuters

Siar Naqshabandi, který žije ve třetím patře se svým bratrem, měl štěstí. V úterý v noci byl zrovna venku. Když se vracel zhruba ve tři čtvrtě na dvě domů, uviděl dům v plamenech. "Zavolal jsem bratrovi, ať odtamtud rychle vypadne," líčí Siar.

Jeho další příbuzní bydleli ve stejném domě ve 23. patře, tedy téměř pod střechou. Jeho strýc se stále pohřešuje - stejně jako mnoho dalších obyvatel domu.

"Řekli jim, že nemají opouštět budovu," dodává Siar.

Někde je party

Třiadvacetiletá Line Sterringová z Dánska a o rok mladší Portugalka Isabel Afonsová žijí v Testerton Walk, hned vedle Grenfell Tower, kterou zachvátil požár.

Line zhruba hodinu po půlnoci uslyšela hluk ze sousedství.

"Nejdřív jsem si myslela, že je někde party. Byl tam hluk, ale ne řev a křik. Pak jsme se podívaly z okna na vedlejší dům," řekla Line britskému listu The Guardian.

Dívky vyběhly ven a uviděly dům v plamenech. "Lidé seděli na okenních parapetech a řvali, že skočí dolů. Ti, kteří stáli před domem, na ně křičeli: 'Neskákejte, (záchranáři) už jedou.‘ Bylo asi půl druhé a neviděla jsem, že by někoho evakuovali," vypráví Isabel.

Mladé ženy popisují, jak nejprve hořelo v zadní části budovy. Hasiči, kteří přijížděli po hlavní ulici, tak hned nezahlédli plameny.

Pak se ale požár rozšířil.

"Viděli jsme čtyři lidi v okně v předposledním patře věže. Křičeli a pak okno zmizelo v hustém kouři a i tuhle část budovy pokryly plameny," líčí Dánka.

"Řekni mé rodině, že je miluju"

Pětadvacetiletý Mahmúd, uprchlík ze Sýrie, přijel do Británie hledat bezpečí. Bydlel se svými dvěma přáteli Mohamedem a Omarem ve 14. patře Grenfell Tower.

Mahmúd měl štěstí - v noci na středu byl v práci. Když se dozvěděl o požáru, snažil se rychle dostat domů.

"Naposledy jsem mluvil s Mohamedem v půl čtvrté. Říkal: 'Pomoz mi. Řekni mé rodině, že je miluju.‘ Zněl hodně vyděšeně," vypráví Mahmúd.

"Jsme přátelé od šesti let. Nevím, co mám dělat. Čekám. Doufám, že žije."

Se svým druhým kamarádem Omarem se Mahmúd potkal na ulici. Omar si právě telefonoval se svým bratrem, který také uvízl v hořícím domě.

"Říkal mu, aby šel hned dolů. Aby nikoho neposlouchal a běžel ven. Myslím, že jeho bratr čekal na hasiče, až se k němu dostanou," líčí Mahmúd.

I podle dalších svědků hasiči lidi ujišťovali, že pro ně přijdou. Mnoho z nich se během zásahu také zranilo.

Někteří lidé na ně ale čekat nechtěli, i když měli cestu po schodech zabarikádovanou troskami a ohněm. "Byli tam rodiče, kteří vyhazovali své děti oknem ven a řvali: 'Zachraňte naše děti,'" popisuje pro BBC jedna svědkyně.

Výškový dům v Londýně se 120 byty pohltily plameny | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy