"Lidé seděli v okně a řvali, že skočí dolů." Svědci popisují největší požár v Londýně za desítky let

Zahraničí Zahraničí
14. 6. 2017 14:38
V budově Grenfell Tower v londýnské čtvrti White City v noci na středu vypukl požár. Hořet začalo ve čtvrtém patře, ale plameny se rychle rozšířily po celé budově. Mnoho lidí tak nestačilo utéct. Zoufalí rodiče se ocitli před krutou volbou: nechat své děti uhořet, nebo je vyhodit ven oknem. "Lidé seděli na okenních parapetech a řvali, že skočí dolů," popisují svědci tragickou noc.
Všude byl slyšet křik. Svědci popisují ohnivé inferno v Londýně. | Video: Reuters

Londýn - "Byla jsem právě ve svém bytě, když ve čtvrtém patře začalo hořet. Někdo začal bušit na dveře a volat, že máme jít ven," popsala Zoe britské rádiové stanici BBC.

Bylo po půlnoci a ve výškovém obytném domě v Londýně se začal šířit požár. Na svědomí má nejméně dvanáct obětí, ale kvůli výšce budovy policisté očekávají, že bilance ještě poroste.

Zoe je jednou z těch, kteří se včas dostali dolů. Rychle seběhla po schodech. Po cestě viděla hořet další patra.

"Všude byl hustý kouř, ale požární alarmy nefungovaly, což bylo děsivé," dodává Zoe.

Lidé vybíhali z domu jen v pyžamech nebo županech. Na oblékání nebyl čas.

"Když jsme se dostali dolů, viděli jsme zvenku lidi, jak v kuchyních a ložnicích zapínají a vypínají světla. Snažili se na sebe upoutat pozornost," popisuje Zoe první okamžiky, kdy dům zachvátily plameny.

Hasiči ještě neupřesnili, co požár způsobilo. Zoe má ale jasno - podle ní se oheň rozšířil z jednoho bytu ve čtvrtém patře, kde začal hořet mrazák.

"Lidé pak začali panikařit. Z domu odpadávaly okna a trosky."

Foto: Reuters

Siar Naqshabandi, který žije ve třetím patře se svým bratrem, měl štěstí. V úterý v noci byl zrovna venku. Když se vracel zhruba ve tři čtvrtě na dvě domů, uviděl dům v plamenech. "Zavolal jsem bratrovi, ať odtamtud rychle vypadne," líčí Siar.

Jeho další příbuzní bydleli ve stejném domě ve 23. patře, tedy téměř pod střechou. Jeho strýc se stále pohřešuje - stejně jako mnoho dalších obyvatel domu.

"Řekli jim, že nemají opouštět budovu," dodává Siar.

Někde je party

Třiadvacetiletá Line Sterringová z Dánska a o rok mladší Portugalka Isabel Afonsová žijí v Testerton Walk, hned vedle Grenfell Tower, kterou zachvátil požár.

Line zhruba hodinu po půlnoci uslyšela hluk ze sousedství.

"Nejdřív jsem si myslela, že je někde party. Byl tam hluk, ale ne řev a křik. Pak jsme se podívaly z okna na vedlejší dům," řekla Line britskému listu The Guardian.

Dívky vyběhly ven a uviděly dům v plamenech. "Lidé seděli na okenních parapetech a řvali, že skočí dolů. Ti, kteří stáli před domem, na ně křičeli: 'Neskákejte, (záchranáři) už jedou.‘ Bylo asi půl druhé a neviděla jsem, že by někoho evakuovali," vypráví Isabel.

Mladé ženy popisují, jak nejprve hořelo v zadní části budovy. Hasiči, kteří přijížděli po hlavní ulici, tak hned nezahlédli plameny.

Pak se ale požár rozšířil.

"Viděli jsme čtyři lidi v okně v předposledním patře věže. Křičeli a pak okno zmizelo v hustém kouři a i tuhle část budovy pokryly plameny," líčí Dánka.

"Řekni mé rodině, že je miluju"

Pětadvacetiletý Mahmúd, uprchlík ze Sýrie, přijel do Británie hledat bezpečí. Bydlel se svými dvěma přáteli Mohamedem a Omarem ve 14. patře Grenfell Tower.

Mahmúd měl štěstí - v noci na středu byl v práci. Když se dozvěděl o požáru, snažil se rychle dostat domů.

"Naposledy jsem mluvil s Mohamedem v půl čtvrté. Říkal: 'Pomoz mi. Řekni mé rodině, že je miluju.‘ Zněl hodně vyděšeně," vypráví Mahmúd.

"Jsme přátelé od šesti let. Nevím, co mám dělat. Čekám. Doufám, že žije."

Se svým druhým kamarádem Omarem se Mahmúd potkal na ulici. Omar si právě telefonoval se svým bratrem, který také uvízl v hořícím domě.

"Říkal mu, aby šel hned dolů. Aby nikoho neposlouchal a běžel ven. Myslím, že jeho bratr čekal na hasiče, až se k němu dostanou," líčí Mahmúd.

I podle dalších svědků hasiči lidi ujišťovali, že pro ně přijdou. Mnoho z nich se během zásahu také zranilo.

Někteří lidé na ně ale čekat nechtěli, i když měli cestu po schodech zabarikádovanou troskami a ohněm. "Byli tam rodiče, kteří vyhazovali své děti oknem ven a řvali: 'Zachraňte naše děti,'" popisuje pro BBC jedna svědkyně.

Výškový dům v Londýně se 120 byty pohltily plameny | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy