OSN: AIDS v Asii zabíjí téměř 300 tisíc lidí ročně

gaz
27. 3. 2008 9:50
Do roku 2020 se může počet nakažených zdvojnásobit
Indie vzpomíná na obětí nemoci AIDS. Právě tato země má nejpočetnější populaci nakažených osob - celkem 5,7 milionu. Více než 85 procent z nich se nakazí pohlavním stykem.
Indie vzpomíná na obětí nemoci AIDS. Právě tato země má nejpočetnější populaci nakažených osob - celkem 5,7 milionu. Více než 85 procent z nich se nakazí pohlavním stykem. | Foto: Reuters

Washington - Pozornost světa ohledně nemoci AIDS se soustředí hlavně na Afriku. Dosud nejobsáhlejší zpráva OSN o stavu AIDS v Asii však upozorňuje, že katastrofální je i situace na tomto kontinentu. Každý rok tu na nemoc umírá 300 tisíc lidí.

Pokud vlády nebudou více investovat do prevence, počet nemocných se do roku 2020 může zdvojnásobit a dosáhnout 10 milionů.

6,4 miliardy dolarů ročně

"Přes klesající trend nákazy HIV v několika zemích má AIDS na svědomí každý rok více úmrtí lidí mezi 15 a 44 lety než tuberkulóza nebo jiné nemoci," citovala ze zprávy agentura AFP.

Minulý rok bylo v Asii v boji proti AIDS investováno 1,2 miliardy dolarů. Částka nutná k "efektivnímu postupu" je přitom 6,4 miliardy dolarů.

Dvě miliardy ročně by se však v takovém případě podle OSN státům vrátily.

"Bez soustředěné a důkazy podpořené odpovědi může Asie roku 2020 očekávat roční ekonomickou ztrátu dvě miliardy dolarů," řekl vedoucí komise pro potírání AIDS v Asii Čakravartí Rangaradžan.

Prostituce, drogy, homosexuálové

"Nikdy nebudeme svědky spravedlivého pokroku, pokud bude i nadále některým částem populace zabraňováno v přístupu k základním lidským a zdravotním právům - lidem žijícím s HIV, lidem pracujícím v sexuálním průmyslu, mužům, kteří mají sex s jinými muži, a mladým lidem užívajícím drogy," prohlásil při přebírání zprávy generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Podle zjištění OSN jsou za epidemii AIDS v Asii zodpovědné tři faktory: prostituce, užívání drog a pak nechráněný sex mezi mužskými homosexuály.

Je  nutné propagovat používání kondomů, ochranu manželek, jejichž muži chodí za prostitutkami, a zajistit sexuální vzdělání ve školách. Boji s AIDS je třeba věnovat 0,3 procenta HDP ročně.

V Asii nyní žije 4,9 milionu lidí nakažených virem HIV, 440 tisíc onemocnělo v minulém roce. Špatná je situace zejména v  jihovýchodní Asii, nejvíce roste počet nakažených v Indonésii.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy