OSN: AIDS v Asii zabíjí téměř 300 tisíc lidí ročně

gaz
27. 3. 2008 9:50
Do roku 2020 se může počet nakažených zdvojnásobit
Indie vzpomíná na obětí nemoci AIDS. Právě tato země má nejpočetnější populaci nakažených osob - celkem 5,7 milionu. Více než 85 procent z nich se nakazí pohlavním stykem.
Indie vzpomíná na obětí nemoci AIDS. Právě tato země má nejpočetnější populaci nakažených osob - celkem 5,7 milionu. Více než 85 procent z nich se nakazí pohlavním stykem. | Foto: Reuters

Washington - Pozornost světa ohledně nemoci AIDS se soustředí hlavně na Afriku. Dosud nejobsáhlejší zpráva OSN o stavu AIDS v Asii však upozorňuje, že katastrofální je i situace na tomto kontinentu. Každý rok tu na nemoc umírá 300 tisíc lidí.

Pokud vlády nebudou více investovat do prevence, počet nemocných se do roku 2020 může zdvojnásobit a dosáhnout 10 milionů.

6,4 miliardy dolarů ročně

"Přes klesající trend nákazy HIV v několika zemích má AIDS na svědomí každý rok více úmrtí lidí mezi 15 a 44 lety než tuberkulóza nebo jiné nemoci," citovala ze zprávy agentura AFP.

Minulý rok bylo v Asii v boji proti AIDS investováno 1,2 miliardy dolarů. Částka nutná k "efektivnímu postupu" je přitom 6,4 miliardy dolarů.

Dvě miliardy ročně by se však v takovém případě podle OSN státům vrátily.

"Bez soustředěné a důkazy podpořené odpovědi může Asie roku 2020 očekávat roční ekonomickou ztrátu dvě miliardy dolarů," řekl vedoucí komise pro potírání AIDS v Asii Čakravartí Rangaradžan.

Prostituce, drogy, homosexuálové

"Nikdy nebudeme svědky spravedlivého pokroku, pokud bude i nadále některým částem populace zabraňováno v přístupu k základním lidským a zdravotním právům - lidem žijícím s HIV, lidem pracujícím v sexuálním průmyslu, mužům, kteří mají sex s jinými muži, a mladým lidem užívajícím drogy," prohlásil při přebírání zprávy generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Podle zjištění OSN jsou za epidemii AIDS v Asii zodpovědné tři faktory: prostituce, užívání drog a pak nechráněný sex mezi mužskými homosexuály.

Je  nutné propagovat používání kondomů, ochranu manželek, jejichž muži chodí za prostitutkami, a zajistit sexuální vzdělání ve školách. Boji s AIDS je třeba věnovat 0,3 procenta HDP ročně.

V Asii nyní žije 4,9 milionu lidí nakažených virem HIV, 440 tisíc onemocnělo v minulém roce. Špatná je situace zejména v  jihovýchodní Asii, nejvíce roste počet nakažených v Indonésii.

 

Právě se děje

Další zprávy