Zabiják ze Střední Asie: horečkový virus z klíšťat

str, RFE
25. 8. 2009 19:13
Krymsko-konžská hemoragická horečka letos znovu děsí obyvatele středoasijských států

Astana - V červnu třiadvacetiletá Šochida Ismailová porodila druhé dítě. Komplikovaný porod si vyžádal chirurgický zákrok. Během několika týdnů byla matka, dítě, dva chirurgové a pediatr mrtvi.

Mladá žena se totiž předtím nakazila krymsko-konžskou hemoragickou horečkou. Kojením tento zákeřný virus předala dítěti, od něhož ho dostal pediatr, a při operacích, které prodělala po porodu, se z její krve nakazili oba chirurgové.

Krymsko-konžská horečka není ve středoasijském regionu nic nového. Každým rokem na něj zemře několik lidí a několik desítek se jich nakazí.

Letos se však vrátil s velkou silou. A navíc v době, kdy je svět - Středni Asii nevyjímaje - plný obav z viru prasečí chřipky.

Virus poprvé objevili na Krymu už v roce 1944. V šedesátých letech stejný virus v Kongu způsoboval vysokou úmrtnost.

Virus KKHH, který byl zatím podchycen ve střední Evropě, Středomoří, střední Asii a Číně, přenášejí infikovaná klíšťata.

Nic nového v regionu

Nejvíce mrtvých a nakažených ve středoasijském regionu hlásí Tadžikistán. Tam na krymsko-konžskou hemoragickou horečku tento rok zemřely desítky lidí a stovky jsou nakaženy.

Jen na začátku srpna si horečkový virus vyžádal v okrese Tursunzade život 24 lidí. V okrese Kulob se léčí čtyři lidé.

„Virus KKHH se v této oblasti vyskytuje už dlouho. Poprvé jej odborníci popsali už ve 40. a 50. letech," řekl americké stanici Svobodná Evropa (RFE) lékař Pierre Rollin, který do země přicestoval s delegací Světové zdravotnické organizace (WHO) na žádost tádžických úřadů.

Podle něj lidé na virus reagují různě. U některých se projeví jen příznaky rýmy a nachlazení, které za pár dní zmizí. Pro některé se ale virus stane smrtelným.

„Zatím nevíme, proč má nákaza dvě „verze" - mírnou a smrtelnou," říká Pierre Rollin. Záhadou zůstává i skutečnost, proč u některých pacientů virus vyvolává vnitřní krvácení.

„Jestliže se u pacienta projeví vnitřní krvácení, krev ve stolici nebo zvracení, není to dobré znamení," varuje odborník z WHO.

Virem se nelze nakazit požíváním masa z nakaženého zvířete.

„Virus se do masa zvířete zkrátka nedostane," tvrdí Pierre Rollin. Proti viru zatím neexistuje žádná účinná vakcína, ale nákaze lze předejít přísným dodržováním hygienických návyků, jako třeba mytí rukou, a dezinfekcí všech předmětů, s kterými nakažený člověk přišel do styku.

„Myslíme si, že virus neproniká pod kůži, proto řádné mytí rukou mýdlem by mělo pomoci," míní Pierre Rollin. Lidé by se podle něj měli také chránit před kousnutím klíštětem aplikací repelentu.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 46 minutami

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy