Zabiják ze Střední Asie: horečkový virus z klíšťat

str, RFE
25. 8. 2009 19:13
Krymsko-konžská hemoragická horečka letos znovu děsí obyvatele středoasijských států

Astana - V červnu třiadvacetiletá Šochida Ismailová porodila druhé dítě. Komplikovaný porod si vyžádal chirurgický zákrok. Během několika týdnů byla matka, dítě, dva chirurgové a pediatr mrtvi.

Mladá žena se totiž předtím nakazila krymsko-konžskou hemoragickou horečkou. Kojením tento zákeřný virus předala dítěti, od něhož ho dostal pediatr, a při operacích, které prodělala po porodu, se z její krve nakazili oba chirurgové.

Krymsko-konžská horečka není ve středoasijském regionu nic nového. Každým rokem na něj zemře několik lidí a několik desítek se jich nakazí.

Letos se však vrátil s velkou silou. A navíc v době, kdy je svět - Středni Asii nevyjímaje - plný obav z viru prasečí chřipky.

Virus poprvé objevili na Krymu už v roce 1944. V šedesátých letech stejný virus v Kongu způsoboval vysokou úmrtnost.

Virus KKHH, který byl zatím podchycen ve střední Evropě, Středomoří, střední Asii a Číně, přenášejí infikovaná klíšťata.

Nic nového v regionu

Nejvíce mrtvých a nakažených ve středoasijském regionu hlásí Tadžikistán. Tam na krymsko-konžskou hemoragickou horečku tento rok zemřely desítky lidí a stovky jsou nakaženy.

Jen na začátku srpna si horečkový virus vyžádal v okrese Tursunzade život 24 lidí. V okrese Kulob se léčí čtyři lidé.

„Virus KKHH se v této oblasti vyskytuje už dlouho. Poprvé jej odborníci popsali už ve 40. a 50. letech," řekl americké stanici Svobodná Evropa (RFE) lékař Pierre Rollin, který do země přicestoval s delegací Světové zdravotnické organizace (WHO) na žádost tádžických úřadů.

Podle něj lidé na virus reagují různě. U některých se projeví jen příznaky rýmy a nachlazení, které za pár dní zmizí. Pro některé se ale virus stane smrtelným.

„Zatím nevíme, proč má nákaza dvě „verze" - mírnou a smrtelnou," říká Pierre Rollin. Záhadou zůstává i skutečnost, proč u některých pacientů virus vyvolává vnitřní krvácení.

„Jestliže se u pacienta projeví vnitřní krvácení, krev ve stolici nebo zvracení, není to dobré znamení," varuje odborník z WHO.

Virem se nelze nakazit požíváním masa z nakaženého zvířete.

„Virus se do masa zvířete zkrátka nedostane," tvrdí Pierre Rollin. Proti viru zatím neexistuje žádná účinná vakcína, ale nákaze lze předejít přísným dodržováním hygienických návyků, jako třeba mytí rukou, a dezinfekcí všech předmětů, s kterými nakažený člověk přišel do styku.

„Myslíme si, že virus neproniká pod kůži, proto řádné mytí rukou mýdlem by mělo pomoci," míní Pierre Rollin. Lidé by se podle něj měli také chránit před kousnutím klíštětem aplikací repelentu.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy