Za úmrtí v Česku může krize, říká expert z Ruska

Jiří Just Jiří Just
14. 9. 2012 11:10
Nelegální výrobci v Rusku své zákazníky zemřít nenechávají
Ruské obchody v Praze prodávají i originální ruskou vodku
Ruské obchody v Praze prodávají i originální ruskou vodku | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Trh s nelegálním alkoholem je v Rusku nesrovnatelně větší než v Česku. Dokonce tak velký, že přesahuje oficiální výrobu.

Přesto s ním nejsou takové problémy, jaké teď řeší Česká republika. Nebo se o nich alespoň neví, řekl Aktuálně.cz v Moskvě Vadim Drobiz, šéf agentury CIFFRA, která se zabývá analýzou tamního trhu s alkoholem.

Ruským problémem je hlavně konzumace alkoholu jako taková. Nelegální výrobci však jako by před zákazníky cítili jistou odpovědnost, minimálně za jejich přežití, tvrdí Drobiz.

Náhražky pijí miliony

"V loňském roce pilo nelegální alkohol a různé jeho náhražky zhruba 30 milionů Rusů. Kdyby tyto produkty byly nebezpečné, miliony našich lidí by skončily v márnici," vysvětlil renomovaný expert.

"Možná to bude znít absurdně, ale výrobci pančovaného alkoholu v Rusku si uvědomují svoji sociální odpovědnost. To znamená, že vyrábějí bezpečný a do jisté míry, pokud to tak lze říci, kvalitní produkt," tvrdí Drobiz.

Podle něj situace, kterou teď řeší Česká republika, odpovídá globální tendenci vyvolané ekonomickou krizí. V ekonomicky silných zemích vzrostl počet chudých, kteří přecházejí na tvrdý alkohol nižší kvality.

Výrobci alkoholu se zároveň snaží vyhnout placení daní a různými způsoby vyrábějí nelegální alkohol.

"My ve špatné ekonomické situaci žijeme už dvacet let, proto nás něco takového, co se stalo v Česku, už dlouho nepostihlo," vysvětluje expert.

Dvě třetiny ilegální

"Nikdo neví, kolik se v Rusku ročně vypije tvrdého alkoholu. Ta čísla, podle nichž každý Rus za rok spotřebuje průměrně 18 litrů čistého lihu, jsou jen odhady. Přesná čísla nemáme. Nicméně úroveň nelegálního alkoholu je mimořádně vysoká," řekl před časem ruský expert na patologické jevy spojené s alkoholem, toxikolog Alexandr Němcov. 

Ruský nejvyšší kontrolní úřad podle Němcova odhalil, že až 60 procent tvrdého alkoholu jsou nelegální výrobky.

S touto statistikou souhlasí i Vadim Drobiz. "Oficiálně se uvádí, že loni bylo v Rusku legálně prodáno 1,53 miliardy litrů vodky, vyrobeno však bylo pouze 940 milionů litrů. Přitom podle mých výpočtů Rusové vypijí ročně zhruba až 2,4 miliardy litrů. Rozdíl přirozeně tvoří nelegální alkohol a náhražky," říká.

Nelegální výroba alkoholu se nicméně netýká pouze kopírování ruských značek. Jak začátkem dubna napsal ruský ekonomický list RBK daily, každá třetí láhev takzvaného elitního alkoholu je na ruském trhu padělaná. V první řadě se jedná o whisky a rumy populárních značek.

Rozdíl mezi importním objemem těchto značek a prodanými lahvemi přitom dosahuje více než patnácti milionů litrů.

 

Zubatá s vodkou

Jak už bylo řečeno, Rusko má problém s alkoholem jako takovým. Tradiční stereotyp, že zemi "obchází zubatá" s lahví vodky v ruce, není daleko od pravdy.

Přestože se v loňském roce oproti roku 2010 snížil počet úmrtí vyvolaných otravou alkoholem o rekordních 39 procent, tvrdí Alexandr Němcov.

Ročně v Rusku umírá na následky otravy okolo 480 tisíc osob. Další desítky tisíc mrtvých podle něj připadají na jevy způsobené alkoholem.

"Více než 70 procent vražd v Rusku je spojeno s alkoholem a okolo 45 procent sebevražd má souvislost s pitím alkoholu," upozorňuje expert na hrozivou statistiku.

 

 

Právě se děje

Další zprávy