Za syndrom války v Zálivu z roku 1991 mohou tablety

Martin Novák Martin Novák
18. 11. 2008 11:58
Vážnými problémy trpí desetitisíce vojáků z USA i odjinud
Americká armáda v roce 1991 donutila Saddáma stáhnout se z Kuvajtu.
Americká armáda v roce 1991 donutila Saddáma stáhnout se z Kuvajtu. | Foto: Reuters

Washington - Komise expertů vytvořená americkým Kongresem zveřejnila zprávu o vyšetřování takzvaného syndromu z války v Perském zálivu před sedmnácti lety.

Více než 170 tisíc amerických vojáků, kteří se zúčastnili války proti Iráku a osvobození Kuvajtu na začátku roku 1991, si stěžuje na časté bolesti hlavy, únavu, potíže s dýcháním a vyrážky.

Postiženi byli i vojáci z jiných zemí tehdejší koalice, jejíž součástí byla i československá protichemická jednotka.

Strach z nervových plynů

Komise ve své analýze konstatuje, že masové onemocnění způsobily patrně dva faktory.

Prvním byly tablety, které vojáci polykali na ochranu před nervovými plyny. Američané se obávali, že Saddám proti nim použije chemické či biologické zbraně a dopředu se připravovali na obranu.

O dvanáct let později proti sobě stanuli američtí a iráčtí vojáci znovu...
O dvanáct let později proti sobě stanuli američtí a iráčtí vojáci znovu... | Foto: Reuters

Druhým zdrojem zdravotních problémů jsou pesticidy, kterých se vojáci během války nadýchali. Komise rovněž nevylučuje, že část vojáků onemocněla při likvidaci iráckých zásob jedovatého sarinu.

Komise doporučila Kongresu, aby přidal další peníze do fondu na pomoc postiženým veteránům z roku 1991.

"Mnozí veteráni už roky čekají na pomoc i na zodpovězení základních otázek týkajících se jejich zdravotního stavu," cituje ze zprávy agentura AP.

Americká vláda dosud věnovala na léčení veteránů z této války 440 milionů dolarů, ale v posledních letech se částka snižovala.

Roky dohadů a pochybností

O původu syndromu panovaly po mnoho let spory. Někteří lékaři, politici i představitelé americké armády zpochybňovali, že specifické onemocnění z války roku 1991 existuje.

Saddám byl svržen v roce 2003, popraven o tři roky později.
Saddám byl svržen v roce 2003, popraven o tři roky později. | Foto: Reuters

"Ti, kteří nevěřili, že syndrom existuje, dostali nyní jasnou a konečnou odpověď," řekl agentuře Reuters postižený veterán Anthony Hardie z Wisconsinu, kterému bylo v době války o Kuvajt třiadvacet let.

Konflikt začal 2.srpna 1990, když irácká armáda obsadila Kuvajt a Saddám Husajn ohlásil jeho připojení k Iráku. Spojené státy a další země soustředily své vojáky v Saúdské Arábii a během ledna a února následujícího roku irácké jednotky z Kuvajtu vytlačily.

Pozemním operacím předcházelo mohutné letecké bombardování Iráku. Tehdejší americký prezident George Bush starší se ale nerozhodl Saddáma svrhnout, americké pozemní jednotky se zastavily na hranicích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Přívalové deště zaplavily jihokorejský Soul, osm lidí zemřelo

Nejméně osm lidí zemřelo při přívalových deštích, které v noci na úterý zaplavily jihokorejskou metropoli Soul a její okolí. Zranilo se 14 lidí a sedm se pohřešuje, informovala agentura Reuters. Liják, jaký jihokorejská metropole nepamatuje 80 let, proměnil ulice v řeky, zastavil metro a způsobil výpadky energie. Podle předpovědi má déšť pokračovat.

Nejméně pět lidí zahynulo v Soulu a další tři v sousední provincii Kjonggido. Čtyři ze sedmi obětí voda uvěznila v zaplavených budovách, jedna byla pravděpodobně zasažena elektrickým proudem, další našli pod troskami autobusové zastávky. Dva lidé zahynuli při sesuvu půdy.

V metropoli a okolních městech liják poničil téměř 800 budov, zablokováno je 52 dálnic a silnic, přes 400 lidí muselo být evakuováno, uvedlo jihokorejské ministerstvo vnitra. V luxusním a hustě obydleném obvodu Kangnam voda zaplavila budovy i obchody, které se ocitly bez proudu. Voda zastavila auta i autobusy a také provoz metra, někteří lidé se proto nemohli dostat ráno domů nebo večer do práce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

 Provoz na železniční trati mezi Berounem a Prahou zastavil v úterý ráno požár osobního vlaku ve stanici Karlštejn. Průvodčí se lehce nadýchal zplodin, jinak se událost obešla bez zranění. Doprava na trati byla zhruba na hodinu zcela přerušena, poté začaly jezdit vlaky po dvou nezávislých kolejích a provoz byl dál omezen. Ráno hasiči likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, vyplynulo z informací hasičů a Správy železnic.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Ve vagonu cestovalo přibližně 30 lidí, všichni byli evakuováni ještě před příjezdem hasičů," řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky, příčinu a okolnosti vyšetřovatelé zjišťují.

Zdroj: ČTK / BBC News
Další zprávy