Z knihy, kterou dal Chávez Obamovi, se stal bestseller

Roman Gazdík
19. 4. 2009 14:47
Pomohla mi pochopit realitu Latinské Ameriky, říká venezuelský prezident
Barack Obama a jeho nová kniha
Barack Obama a jeho nová kniha | Foto: Reuters

Port of Spain (Trinidad a Tobago) - Jen několik hodin poté, co venezuelský prezident Hugo Chávez za velké pozornosti novinářů daroval svému americkému protějšku knihu o vykořisťování Latinské Ameriky, stalo se dílo bestsellerem.

Uruguayský žurnalista Eduardo Galeano napsal esej Otevřené žíly Latinské Ameriky: Pět set let plenění kontinentu v roce 1971, dva roky předtím, než musel po vojenském převratu opustit zemi a odejít do exilu.

Pochopit realitu

"Je to výjimečná kniha, která mi, když jsem byl mladý, pomohla pochopit Latinskou Ameriku, naší historii, naší realitu," prohlásil Chávez, který dovnitř údajně napsal věnování "Obamovi, srdečně".

Krátce poté se vyhoupl esej sedmé místo nejprodávanějších knih internetového obchodu Amazon.com. Ještě v pátek podle CNN okupovala pozici číslo 60280. Během soboty se stala knihou, která učinila největší skok kupředu (466 378 procent).

S Hillary Clintonovou se Chávez dohodl na obnovení diplomatických styků na nejvyšší úrovni
S Hillary Clintonovou se Chávez dohodl na obnovení diplomatických styků na nejvyšší úrovni | Foto: Reuters

Sám Obama byl Chávezovým náhlým dárkem překvapen.

"Myslel jsem si, že jde o jednu z Chávezových knih," řekl novinářům. "Chtěl jsem mu dát jednu ze svých."

Bude to Obama číst?

Poněkud nepochopitelně však venezuelský prezident Obamovi daroval kopii ve španělštině, jazyku, z něhož zná Obama podle svého tiskového mluvčího Roberta Gibbse "pár slov".

Není tak vůbec jisté, že si Obama Galeanův esej přečte. Kromě neznalosti španělštiny Gibbs citoval také velkou časovou zaneprázdněnost amerického prezidenta.

Pokud by se do něj Obama přeci jen podíval, zjistí, že se jedná o zcela jiný pohled na region, než Bílý dům tradičně nabízel. Galeano píše o Latinské Americe jako oblasti, kterou nejprve vykořisťovala Evropa a později Spojené státy.

Barack Obama a Hugo Chávez poprvé spolu
Barack Obama a Hugo Chávez poprvé spolu | Foto: Reuters

V jeho interpretaci jde o region, který vždy mocnosti zotročovaly kvůli své potřebě levných nerostných surovin a zemědělských plodin.

Chávezovy bestsellery

Chávez už nejméně jednou kritiku americké zahraniční politiky k finančnímu úspěchu dopomohl.

Poté co na půdě OSN v New Yorku před třemi lety doporučil Američanům, aby si raději místo "koukání na filmy se Supermanem" přečetli knihu masachusettského univerzitního profesora lingvistiky a levicového politického analytika Noama Chomskyho Hegemonie nebo přežití: Americké tažení za globální nadvládou (2003, česky 2006), vystřelilo toto i jiná Chomského díla na Amazonu rovněž prudce vzhůru.

 

Právě se děje

Další zprávy